Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka kolejka po socjalne "M" w Toruniu! Zakaz eksmisji wiąże ręce miastu: niepłacących lokatorów od 1,5 roku komornik nie ruszy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W Toruniu mieszkania socjalne znajdują się m.in. w koszarach przy ul. Mickiewicza oraz w blokach przy ul. Olsztyńskiej. Dodajmy, że koszary przechodzą właśnie solidny remont w ramach rewitalizacji.
W Toruniu mieszkania socjalne znajdują się m.in. w koszarach przy ul. Mickiewicza oraz w blokach przy ul. Olsztyńskiej. Dodajmy, że koszary przechodzą właśnie solidny remont w ramach rewitalizacji. (gol)
Przez cały bieżący w Toruniu lokal socjalny od miasta dostały tylko 24 rodziny, podczas gdy w kolejce czeka ich 1140! Gmina ma związane ręce: nie odzyskuje mieszkań socjalnych, bo nie może z nich eksmitować niepłacących lokatorów. Wciąż obowiązuje pandemiczny zakaz eksmisji, bezterminowy.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Dla kogo mieszkania socjalne w Toruniu?

Zapewnienie lokalu socjalnego najuboższym, niepełnosprawnym i innym osobom, o których mówi prawo, to obowiązek gminy. Podobnie jak realizacja wyroku sądu, który danej osobie czy rodzinie przyznaje prawo do "socjalu". Niestety, Toruń już kolejny rok z rzędu - podobnie jak inne gminy w kraju - ma wielki problem z wywiązywaniem się z tego zadania.

Przez cały bieżący rok lokal socjalny w Toruniu otrzymały zaledwie 24 rodziny! Tymczasem kolejka oczekujących liczy sobie aż 1140 rodziny. Trochę lepiej wyglądają proporcje dotyczące mieszkań komunalnych, o wyższym standardzie i dla zamożniejszych lokatorów. Takie "M" zajęły w br. 86 rodziny, a w kolejce czeka 126 kolejnych.

- Od marca 2020 roku z powodu pandemii nie odbywają się eksmisje, przez co gmina ma mały odzysk lokali, w tym tych przeznaczonych na najem socjalny - tłumaczy Dorota Benz-Kostrzewska, rzecznik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Dodajmy, że ten zakaz eksmisji jest bolączką nie tylko samorządów, ale i prywatnych właścicieli. Bezterminowy zakaz eksmisji miał chronić lokatorów, którzy nie ze swojej winy stracili dochody, np. tracąc przez pandemie pracę. Nie brakuje opinii, że prawo to wykorzystują cwaniacy celowo niepłacący czynszów, a nawet w przypadku niecelowego działania przepis uderza w prawo własności i samorządy.

Monitowany w tej sprawie resort sprawiedliwości niedawno odpowiedział portalowi Prawo.pl, że "rozważa odblokowanie możliwości wykonywania wyroków nakazujących opróżnienie lokalu". Jednak nawet gdyby owe zmiany rząd wprowadził dziś, to w praktyce eksmisje wróciłyby po 31 marca 2022 roku. Dlaczego? 1 listopada bowiem zaczął się okres ochronny dla lokatorów. Z czego wniosek, że niepłacącego lokatora usunąć z lokalu nie będzie można przez 2 lata.

Kto ma prawo do lokalu socjalnego i komunalnego od gminy? Ile takich "M" jest w Toruniu?

Mieszkanie socjalne bywa często mylone z mieszkaniem komunalnym. Tymczasem są między nimi spore różnice. Lokal socjalny przydzielany jest tymczasowo. Okres, na który można je otrzymać wynosi w kraju najczęściej od 3 do 5 lat, przy czym istnieje możliwość przedłużenia umowy najmu. Przedłużenie będzie możliwe, gdy okres umowy najmu lokalu minął, a najemca nadal pozostaje w trudnej sytuacji.

Warto też wiedzieć, że gmina może wypowiedzieć najem takiego lokalu i to niemal z dnia na dzień, jeśli najemca uzyskał prawo do innego lokalu, który może używać. Czynsz w mieszkaniu socjalnym jest bardzo niski i wynosi zaledwie kilka złotych za metr kwadratowy. Te niskie koszty wiążą się jednak z niższym standardem: małym metrażem i wyposażeniem w niezbędne instalacje oraz sprzęty użytkowe. W mieszkaniach komunalnych wyższy jest i standard, i czynsz. Takie mieszkanie, jeśli gmina się zgodzi, lokator może wykupić na własność. Socjalnego - nie.

- W całym zasobie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu jest 927 lokali, które przewidziane są na najem socjalny. Natomiast lokali mieszkalnych jest 3918. Obecnie na lokal socjalny oczekuje 1140 rodzin, a na komunalny 126 - przekazuje nam Dorota Benz-Kostrzewska, rzecznik ZGM.

Szczegółowe kryteria, w tym dochodowe, uprawniające do ubiegania się w Toruniu o lokale socjalne i komunalne znaleźć można na stronie ZGM (www.zgm.torun.pl). Tutaj też dostępne są formularze wniosków i podane załączniki (o dochodach, niepełnosprawności itp.), które dołączyć trzeba do wniosku.

Zakaz eksmisji w pandemii. Niepłacącego lokatora komornik kolejny rok nie usuwa z lokalu. Plusy i minusy tego przepisu

31 marca 2020 roku rząd w przepisach o zmianie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadził art. 15zzu - czyli zakaz wykonywania wyroków nakazujących eksmisję.

Zakaz eksmisji związany z pandemią wciąż obowiązuje. Jest bezterminowy. Zakończyć ma się wtedy, gdy skończy się pandemia - a przynajmniej takie było założenie ustawodawcy. Być może to się zmieni, bo przepis wywołuje już wiele kontrowersji, skarg, monitów. Na kim odbija się negatywnie?

Prywatni właściciele mieszkań czy domów mają związane ręce, jeśli zagnieździł się u nich niepłacący lokator. Samorząd komorników zwraca uwagę na to, że wielu wierzycieli znalazło się w trudnej sytuacji i w praktyce muszą utrzymywać niepłacących lokatorów. - Mimo istnienia wyroku nakazującego eksmisję ich lokatorów, posiadany przez nich wyrok stał się tylko kartką papieru - mówił niedawno Krzysztof Pietrzyk, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej serwisowi Prawo.pl.

Zakaz eksmisji blokuje również rotację mieszkań w gminach i miastach. Toruń jest tego przykładem. Przez cały bieżący rok, jak wspomnieliśmy, socjalny lokal przyznano zaledwie 24 rodzinom, podczas gdy kolejka oczekujących liczy ich sobie ponad tysiąc. Nie ma tzw. rotacji w miejskim zasobie mieszkaniowym, bo niepłacących lokatorów usunąć nie ma jak.

Czy i kiedy rząd zniesie pandemiczny zakaz eksmisji?

W sprawie wspomnianego zasobu monitowali już parlamentarzyści, dopytywali dziennikarze. Swoje stanowiska przedstawiali eksperci i przedstawiciel samorządu komorniczego, samorządów różnych polskich gmin. Pod koniec października br. pytanie o zniesienie zakazu eksmisji do ministerstwa sprawiedliwości skierował wspomniany serwis Prawo.pl.

W odpowiedzi resort sprawiedliwości wskazał, że "rozważa obecnie zmianę przepisu i odblokowanie możliwości wykonywania wyroków nakazujących opróżnienie lokalu". W praktyce oczywiście właściciele i tak będą musieli poczekać, bo przecież 1 listopada rozpoczął się standardowy okres ochronny, podczas którego eksmisji do pomieszczeń tymczasowych wykonywać nie wolno. - Kalendarz wskazuje, że jeśli w ogóle pojawi się możliwość wykonania eksmisji, to będzie to możliwe po 30 marca 2022 r., kiedy to okres ochronny się skończy, przy założeniu, że przepis zakazujący wykonania eksmisji (art. 15 zzu.) zostanie zniesiony - tłumaczył na łamach Prawo.pl rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

WARTO WIEDZIEĆ: Komitet Obrony Praw Lokatorów za utrzymaniem zakazu eksmisji

  • W ocenie Komitetu Obrony Praw Lokatorów znoszenie teraz zakazu eksmisji przez rząd byłoby wyjątkowo złym posunięciem. To nieodpowiedni moment, bo czwarta fala koronawirusa atakuje. Wzrasta liczba zakażonych i chorych; nie wiadomo jakie tym razem będą skutki społeczne i ekonomiczne pandemii. Tymczasem dla wielu osób, pozbawionych dochodów i zalegających z czynszami - szczególnie w prywatnych kamienicach i domach - pandemiczny zakaz eksmisji to jedyny realny ratunek przed bezdomnością.
  • W całym okresie epidemii (terminu końca dotąd nie określono) nie przeprowadza się egzekucji komorniczych z opróżnieniem lokalu na podstawie wspomnianego art. 15zzu. Ale, uwaga! Wyjątkiem jest konieczność odizolowania sprawcy przemocy domowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto