Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń! Policja w II Liceum Ogólnokształcącym! Co się wydarzyło w tej szkole?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wideo
od 7 lat
Kilka dni temu policjanci pojawili się w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Czy wydarzyło się coś alarmującego? Na pewno nie w szkole - tu wszystko gra. To policja jest w potrzebie: ma braki kadrowe w całym kraju i promuje służbę m.in. w klasach mundurowych.

Praca w policji. Kogo szukają? Ile wakatów?

Poziom zatrudnienia w policji na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., czyli w momencie tworzenia formacji. Jak poinformował niedawno wiceszef MSWiA, liczbę etatów w policji na 2024 rok ustalono na poziomie 108 tys. 909. Tymczasem zatrudnienie wynosi 96 tys. 698 etatów.

- Tylu policjantów mamy w służbie. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10 tys. 411 etatów, co stanowiło 9,72 procent - przekazywał Czesław Mroczek, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sytuacja jest poważna. - Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach - mówił Mariusz Sokołowski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

W Kujawsko-Pomorskiem braki kadrowe też są wyraźne. Np. tylko w samej komendzie miejskiej w Bydgoszczy wakatów jest 12 procent. Jak przekazywała mediom kom. Lidia Kowalska, na dzień 1 lutego ze służby odeszło 130 funkcjonariuszy na 1007.

Aby załatać braki kadrowe garnizony w całym kraju prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Stąd też np. promowanie służby policyjnej w szkołach - szczególnie w tych, gdzie są klasy mundurowe.

Policja w II LO w Toruniu. Uczniowie mieli wiele pytań

Takie spotkanie odbyło się w marcu np. w murach II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Uczniów klas mundurowych odwiedziły przedstawicielki toruńskiej komendy. Policjantka z wydziału prewencji i pracownica wydziału kadr rozmawiały z uczniami na temat służby. Ci mieli po pierwsze okazję dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać policjantem.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

-Funkcjonariuszka wydziału prewencji przybliżyła rytm codziennej pracy w terenie, w tym także służbę w poszczególnych pionach, przedstawiając zadania, jakie realizują na co dzień mundurowi. Uczestnicy spotkania zadawali wiele interesujących pytań. Nie zabrakło rozmów o etosie zawodu policjanta – o rocie ślubowania, wartościach i wzorach postępowania oraz zasadach etyki zawodowej, jakimi powinien kierować się kandydat - podkreśla asp. Dominika Bocian, oficer prasowa KMP w Toruniu.

Pracownica referatu kadr i szkolenia i prezydialnego KMP w Toruniu opowiedziała natomiast uczniom ze szczegółami o procedurze związanej z naborem do służby. Nastolatkowie dowiedzieli się, w jaki sposób aplikować oraz gdzie i jakie dokumenty należy w tym celu złożyć.

WAŻNE. Kto ma szansę na służbę w policji?

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji, musi spełnić następujące wymagania:=

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej
  • dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto