Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Określono daty wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli! Jakie będą nowe wysokości wynagrodzenia?

redpp
Prezentujemy wyliczenia tego, o ile wzrosną pensje nauczycieli, jeśli podwyżka będzie oparta na kwocie minimalnej. Wskazujemy również tam, czy nauczyciele otrzymają wyrównanie od początku roku, a także czy wzrosną ich dodatki - jeśli tak, to które! >>>
Prezentujemy wyliczenia tego, o ile wzrosną pensje nauczycieli, jeśli podwyżka będzie oparta na kwocie minimalnej. Wskazujemy również tam, czy nauczyciele otrzymają wyrównanie od początku roku, a także czy wzrosną ich dodatki - jeśli tak, to które! >>>Pixabay
Pierwotnie ustawa okołobudżetowa przewidywała znaczący wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli w trwającym już 2024 roku. Jednak prezydenckie weto postawiło tę sprawę w stan niepewności. Pomimo tego jednak zarówno Prezydent, jak i Minister Finansów złożyli odpowiednie, nowe projekty ustawy okołobudżetowej. W treści tych ustaw również uwzględniono podwyżki dla nauczycieli. Ile mają oni dostać? Od kiedy zaczną obowiązywać nowe, ewentualnie uchwalone przepisy? Czy nauczyciele otrzymają wyrównanie za początek roku?

Spis treści

Średnie wynagrodzenie nauczycieli 2024

O tym, ile wynoszą współczynniki zarobków nauczyciela mówi ustawa z 26 stycznia 1982 roku - Karta nauczyciela. Przez te współczynniki mnoży się bazową kwotę, co pozwala na ustalenie średniego wynagrodzenia nauczycieli. Projekt ustawy zakłada, że w 2024 roku ma być to kwota 5 176,02 zł brutto. Dla porównania w roku 2023 była to kwota 3 981,55 zł.

Określono daty wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli! Jakie będą nowe wysokości wynagrodzenia?
Pixabay

Ile w praktyce będzie wynosiło średnie wynagrodzenie nauczycieli? W zależności od stopnia będą to różne kwoty. I tak dla:

  • Nauczyciela początkującego - będzie to kwota 6 211,22 zł brutto (6 354,57 zł brutto, gdyby prezydent podpisał ustawę okołobudżetową).
  • Nauczyciela mianowanego - będzie kwota 7 453,47 zł brutto.
  • Nauczyciela dyplomowanego - będzie to kwota aż 9 523,88 zł brutto.

Średnie wynagrodzenie zasadnicze - tyle dostanie nauczyciel 2024

Wspomniane średnie wynagrodzenie jest parametrem, na bazie którego oblicza się dla nauczycieli wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego. To nie oznacza rzeczywistej kwoty zasadniczego wynagrodzenia. Dokładne stawki zostaną dopiero opublikowane w odpowiednim projekcie nowelizacji tego rozporządzenia, które odpowiada na płace nauczycieli. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej jeszcze w I kwartale tego roku.

Jak na sytuację wpływa weto prezydenckie?

Jak zostało wspomniane we wstępie, istotnym etapem ustalenia podwyżek pensji dla nauczycieli było prezydenckie weto. W zawetowanej ustawie okołobudżetowej mogliśmy znaleźć informacje o tym, aby podwyższyć parametr wynagrodzenia nauczyciela początkującego w 2,308%, co dałoby kwotę 6 354,57 zł brutto. Jednak weto nie dotknęło kwoty bazowej, która była zapisana w ustawie budżetowej (tej prezydent nie może zawetować).

Określono daty wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli! Jakie będą nowe wysokości wynagrodzenia?
Pixabay

Nowe ustawy z myślą o nauczycielach

Jeszcze pod koniec roku złożone zostały dwa projekty ustawy okołobudżetowej - jeden przez prezydenta, drugi przez Ministra Finansów. W obu można znaleźć zapis o wzroście parametru wynagrodzenia nauczyciela początkującego o wspomniane 2,308%. To oznacza, że w tym zakresie obie ustawy chcą to wprowadzić, więc w zasadzie można zakładać, że ostatecznie te podwyżki wejdą w życie.

O ile wzrosną pensje nauczycieli?

Pojawiły się już jednak spekulacje dotyczące tego, ile i kto dostanie w ramach wzrostu płacy nauczycieli. W galerii prezentujemy wyliczenia tego, o ile wzrosną pensje nauczycieli, jeśli podwyżka będzie oparta na kwocie minimalnej. Wskazujemy również tam, czy nauczyciele otrzymają wyrównanie od początku roku, a także czy wzrosną ich dodatki - jeśli tak, to które!

AKTUALIZACJA 17.01.2024!
W dniu 16 stycznia 2024 roku Sejm przyjął ustawę okołobudżetową. Zdecydowana większość posłów poparła propozycję Rady Ministrów. Po tym ustawa trafi do Senatu. W przyjętej ustawie zagwarantowano wspomnianą podwyżkę płac dla nauczycieli! Podwyżki te mają pochodzić ze środków centralnych i nie mają obciążać samorządów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Określono daty wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli! Jakie będą nowe wysokości wynagrodzenia? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto