Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terminy budowy dwóch newralgicznych szkół w Toruniu nie są zagrożone

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
SP 12 przy ulicy Strzałowej rozpocznie działalność już we wrześniu
SP 12 przy ulicy Strzałowej rozpocznie działalność już we wrześniu Grzegorz Olkowski
Dzieli je odległość, łączy jedno - obie są bardzo potrzebne. Mowa oczywiście o toruńskich szkołach podstawowych przy ulicy Strzałowej i Grasera.

Zdecydowanie szybciej powstanie placówka na lewobrzeżu. SP 12 przy Strzałowej miała być wg pierwotnych założeń skończona 25 listopada tego roku, ale sam wykonawca, firma Strabag, zobowiązał się, że skończy prace do 30 czerwca.

- I wszystko wskazuje na to, że dotrzyma obietnicy - mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. - Nie mamy żadnych sygnałów, by miał jakiś poślizg. Od kwietnia ruszy do akcji pani dyrektor Barbara Iwanowska, na głowie której będzie zakup wyposażenia i skompletowanie kadry nauczycielskiej. Od nowego roku szkolnego placówka będzie gotowa, by przyjąć uczniów i przedszkolaków.

Kompleks szkolny

Przypomnijmy, że w obiekcie na Strzałowej mieścić się będzie zarówno szkoła podstawowa, do której uczęszczać będzie mogło 800 uczniów, jak i przedszkole dla 200 dzieci oraz nowoczesna biblioteka - tzw. mediateka służąca rozwojowi życia kulturalnego na lewobrzeżu. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie 9125 metrów kwadratowych. Budynek o powierzchni 6021 m kw., w którym mieścić się będzie szkoła podstawowa, będzie obsługiwać 32 oddziały, po cztery oddziały w każdym roczniku. Będzie on połączony z salą sportową o powierzchni 1114 m kw. W osobnym budynku o powierzchni 1397 m kw. znajdzie się przedszkole wraz z kuchnią i stołówką obsługującymi cały kompleks. Ze szkołą będzie on zespolony łącznikiem. Przedszkole będzie też posiadać własną mniejszych rozmiarów salę gimnastyczną. W kolejnym budynku o powierzchni 593 m kw. mieścić się będzie mediateka, z której korzystać będą mogli mieszkańcy lewobrzeża. Będzie to filia Książnicy Kopernikańskiej. Kolejny etap tej inwestycji zakłada budowę pływalni o powierzchni użytkowej 1849 m kw. Oczywiście budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Całkowity koszt inwestycji to 76,8 miliony złotych, z czego blisko 85 procent, czyli 65 milionów zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty – ok. 12 milionów zapewniła Gmina Miasta Toruń.

Kiedy szkoła na Jarze?

Z kolei budowa szkoły podstawowej na Jarze jeszcze nie ruszyła, ale stanie się tak niebawem.

- Przetarg na jej budowę wygrała firma Balzola - dodaje Sławomir Wiśniewski. - Sprawdziliśmy jej wiarygodność, odwołań nie było, nie ma więc żadnych przeszkód, byśmy podpisali z nią umowę. Zrobimy to na początku kwietnia i budowa ruszy od razu.

Budowa szkoły przy ulicy Grasera (w sąsiedztwie istniejącego od listopada 2018 roku Przedszkola Miejskiego nr 18) odbywać się będzie w etapach. Łącznie budynek ma mieć 13 000 metrów kwadratowych powierzchni, a koszt inwestycji to 129 milionów złotych.

Władze Torunia długo liczyły na pozyskanie pieniędzy zewnętrznych na budowę nowej szkoły, ale ponieważ sprawa utknęła w miejscu, w lipcu 2023 roku postanowiły sfinansować ją same. A właściwie - pierwszą jej część.

Chodzi o wybudowanie dwóch pierwszych segmentów (z pięciu), które służyć mają najmłodszym uczniom. Przewidziano w nich też miejsce dla części przedszkolnej.

Budowa tego pierwszego etapu będzie kosztować około 37 milionów złotych. Według planów szkoła ma rozpocząć działalność od 1 września 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto