MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi mieszkańcy w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Godziny otwarcia i ceny biletów w 2024 roku

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Narodziny w zoo to zawsze szczególne wydarzenie. W marcu 2024 roku w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu przyszły na świat młode taraje.
Narodziny w zoo to zawsze szczególne wydarzenie. W marcu 2024 roku w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu przyszły na świat młode taraje. Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Początek wiosny, kiedy cały świat przyrody budzi się do życia, to idealny moment, by wybrać się na spacer do ogrodu zoologicznego. Nic więc dziwnego, że to właśnie dzień 8 kwietnia został ogłoszony Dniem Miłośników Zoo. Jakie zwierzęta i atrakcje czekają na odwiedzających w 2024 roku w Ogrodzie Zoobotanicznym na Bydgoskim Przedmieściu? W jakie dni otwarte jest Ogród? Ile trzeba zapłacić za bilety?

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu liczy sobie 227 lat

Tren zajmowany przez dzisiejszy Ogród Zoobotaniczny w Toruniu leży na terenie średniowiecznej osady flisaków i rybaków - Małe Rybaki. W miejscu tym dawniej wybierano glinę do wyrobu i wypalania cegieł. Dokładna data powstania Ogrodu Botanicznego (obecnie Zoobotanicznego) w Toruniu nie jest znana, ale można powiązać ją z faktem nabycia całego majątku przez dr. med. Johanna Gottlieba Schultza w 1797 roku, który był z zamiłowania botanikiem.

To dzięki jego działaniom powstał ogród botaniczny o cechach parku romantyczno-krajobrazowego. Zbudowane zostały aleje, mosty, altany, posągi, zegar słoneczny i ptaszarnia, dwór oraz typowe zabudowania gospodarcze wkomponowane w naturalny krajobraz. Mie mając dzieci, Schultz cały swój majątek zapisał w testamencie Królewskiemu Gimnazjum w Toruniu z przeznaczeniem na cele dydaktyczne. Na przełomie XIX i XX w. ogród podupadł, aż do 1920 roku kiedy to ogród przejęły władze polskiego gimnazjum  - Państwowego Gimnazjum Męskiego w Toruniu im. M. Kopernika i od tej pory jego sytuacja ulegała znacznej poprawie. Od 1965 roku zaczęto sprowadzać pierwsze zwierzęta. Wybudowano pierwsze woliery dla ptactwa i wybiegi dla zwierząt. Sprowadzono między innymi lamy, papugę arę i jaka tybetańskiego. Dla zwiedzających przestrzeń udostępniono w latach 70.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Ogród Zoobotaniczny w Toruniu?

W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym na Bydgoskim Przedmieściu można zobaczyć ponad 50 gatunków przedstawicieli świata zwierząt m.in.: żubry, niedźwiedzie, muflony, rysie, lamy czy surykatki. W ogrodzie nie ma afrykańskich żyraf, słoni czy tygrysów. Nie ma też wielbłądów, dużych małp ani nosorożców. Dominują tu za to zwierzęta z gatunków zagrożonych wyginięciem i takich, które chronią europejskie i światowe konwencje. Na terenie ogrodu znajdują się dodatkowe budynki: ptaszarnia i herpetarium (miejsce dla gadów i płazów). Obecnie zoo w Toruniu odwiedza rocznie ponad 100 tys. osób. Niedawno w Ogrodzie pojawili się nowi mieszkańcy.

Nowi mieszkańcy w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

Narodziny w zoo to zawsze szczególne wydarzenie. W marcu 2024 roku w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu przyszły na świat młode taraje.

Przyjście na świat młodych tarajów to wielka rzadkość i powód do dumy. Tym bardziej, że są to pierwsze narodziny tarajów w Polsce i drugie, odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na świecie. A jak do tego doszło, że ten niezwykły gatunek kota trafił do toruńskiego zoo? Taraje zawsze był gatunkiem bardzo nielicznie reprezentowanym w ogrodach zoologicznych, a w Polsce, choć przed laty taraje eksponowano w zoo w Łodzi i w Poznaniu, to jednak nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po wieloletniej przerwie nieobecności tarajów w polskich ogrodach zoologicznych, po długich staraniach i decyzją koordynatora tego gatunku, Ogród Zoobotaniczny dostał szansę na udział w programie hodowlanym tego zagrożonego kota. I tak 4 września 2020 roku z zoo w Monachium przyjechało do Ogrodu roczne rodzeństwo: Tim i Tommy - czytamy na stronie Facebooku Zoo w Toruniu.

W jakich godzinach otwarty jest Ogród Zoobotaniczny w Toruniu?

Ogrodzie Zoobotanicznym na Bydgoskim Przedmieściu jest czynny przez wszystkie dni w roku, również w weekendy i wszystkie dni świąteczne.

Godziny otwarcia Ogrodu w 2024 roku:

 • od maja do sierpnia - od 10 do 19

 • 1-15 marca (sobota-niedziela) - od 10 do 17

 • 16-31 marca, kwiecień, wrzesień, 1-15 października od 10do 18

 • od 16 października do 15 marca - od 10 do 16

Godziny otwarcia ptaszarni:

 • od maja do sierpnia - od 10 do 18:30

 • 1-15 marca (sobota-niedziela) - od 10 do 16.30

 • 16-31 marca, kwiecień, wrzesień, 1-15 października - od 10:00 do 17:30

 • od 16 października do 15 marca - od 10 do 15:30

Ile trzeba zapłacić za wizytę Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu?

Ceny biletów do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu:

Od 1 kwietnia do 31 października 2024 roku

 • Normalny osoby dorosłe, osoby dorosłe z dzieckiem do lat 3 /max. z 3 dzieci/ - 22 zł

 • Ulgowy dzieci po ukończeniu 3-go roku życia, uczniowie i studenci studiów dziennych do 26 r.ż. za okazaniem legitymacji, emeryci i renciści, inwalidzi, osoba dorosła z uprawnieniami do biletu ulgowego z dzieckiem do lat 3 /max. z 3 dzieci/, opiekun z dzieckiem niepełnosprawnym lub opiekun dorosłego niepełnosprawnego w stopniu znacznym - 17 zł

 • Specjalny opiekunowie grup zorganizowanych /1 opiekun na 10 uczestników grupy/, dzieci do lat 3 oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności będące uczestnikami grupy zorganizowanej, posiadacze Toruńskiej Karty: Osoby Niepełnosprawnej, Osoby Niepełnosprawnej Wymagającej Wsparcia Opiekuna i Opiekuna Osoby Niepełnosprawnej - 1 zł

 • Oprowadzanie wycieczek - 150 zł (max 30 osób) + bilety wstępu

 • Zajęcia dydaktyczne od uczestnika - 20 zł

 • Karnet normalny 10 wejść (oferta skierowana wyłącznie do osób indywidualnych) - 190 zł

 • Karnet ulgowy 10 wejść (oferta skierowana wyłącznie do osób indywidualnych) - 150 zł

Trwa głosowanie...

Czy odwiedzasz toruński ogród zoobotaniczny?

Od 1 listopada 2024 do 31 marca 2025 roku

 • Normalny osoby dorosłe, osoby dorosłe z dzieckiem do lat 3 /max. z 3 dzieci/ - 17 zł

 • Ulgowy dzieci po ukończeniu 3-go roku życia, uczniowie i studenci studiów dziennych do 26 r.ż. za okazaniem legitymacji, emeryci i renciści, inwalidzi, osoba dorosła z uprawnieniami do biletu ulgowego z dzieckiem do lat 3 /max. z 3 dzieci/, opiekun z dzieckiem niepełnosprawnym lub opiekun dorosłego niepełnosprawnego w stopniu znacznym - 12 zł

 • Specjalny opiekunowie grup zorganizowanych /1 opiekun na 10 uczestników grupy/, dzieci do lat 3 oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności będące uczestnikami grupy zorganizowanej, posiadacze Toruńskiej Karty: Osoby Niepełnosprawnej, Osoby Niepełnosprawnej Wymagającej Wsparcia Opiekuna i Opiekuna Osoby Niepełnosprawnej - 1 zł

 • Oprowadzanie wycieczek - 150 zł (max 30 osób) + bilety wstępu

 • Zajęcia dydaktyczne od uczestnika - 20 zł

 • Karnet normalny 10 wejść (oferta skierowana wyłącznie do osób indywidualnych) - 190 zł

 • Karnet ulgowy 10 wejść (oferta skierowana wyłącznie do osób indywidualnych) - 150 zł

Ogrody zoologiczne w Polsce. Dlaczego warto wybrać się do zoo?

Ogrody zoologiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Na świecie odwiedza je każdego roku 750 mln osób, w tym w Europie - 300 mln, a w samej Polsce - 3,5 mln. Nic dziwnego – to forma spędzania wolnego czasu, która sprawdzi się zarówno w przypadku rodziny z dziećmi, może być pomysłem na nietypową randkę we dwoje, czy też niezobowiązujące wyjście ze znajomymi. Pozwala też połączyć przyjemne – relaks w otoczeniu przyrody, z pożytecznym - funkcją edukacyjną.

- Wizyta w ZOO to doskonała okazja by wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą, zwiększyć świadomość ekologiczną i uzmysłowić sobie, że los planety i jej mieszkańców leży w naszych rękach” - podkreśla warszawski ogród zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich.

I choć ogrody zoologiczne mają swoich krytyków, którzy zwracają uwagę na los żyjących w niewoli dzikich zwierząt, to polskie placówki mocno podkreślają, że kładą nacisk nie tylko na rekreacyjny charakter działalności, ale także także inne aspekty. Są to:

 • ochrona gatunków - prowadzenie programów hodowlanych zwierząt zagrożonych wyginięciem, które bez pomocy nie będą w stanie przetrwać w naturalnym środowisku

 • edukacja - współpraca z przedszkolami, szkołami, uczelniami i ośrodkami kulturalno-oświatowymi, organizacja warsztatów, szkoleń dla służb miejskich, pikników edukacyjnych, etc.

 • badania naukowe – prowadzenie programów naukowych, udostępnianie swoich pomieszczeń i zwierząta do badań prowadzonych przez uczelnie, instytucje naukowe i organizacje ochrony przyrody, na potrzeby badania zachowań zwierząt, których obserwacje w naturze są albo niemożliwe albo bardzo trudne

 • rehabilitacja poszkodowanych dzikich zwierząt - opieka nad zwierzętami, które doznały urazów, a także nad nielegalnie schwytanymi na wolności i przemycanymi przez granice egzotycznymi gatunkami, przechwyconymi przez służby celne, uciekinierami z „prywatnych” hodowli lub zwierzętami porzuconymi przez byłych właścicieli

W Polsce działa obecnie 25 ogrodów zoologicznych oficjalnie zarejestrowanych w wykazie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Najstarsze i najbardziej liczne jest zoo wrocławskie, otwarte 10 lipca 1865 roku, zamieszkiwane dziś przez ponad 12 tys. zwierząt, największe - gdańskie, rozpościerające się na powierzchni 124 ha, ale każde ma swoją niepowtarzalną specyfikę i może być doskonałym pomysłem na spędzenie wiosennego dnia na łonie natury.

Zobaczcie zdjęcia z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto