Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Konkurs na dyrektora nowej SP nr 12 nierozstrzygnięty. Co zrobi miasto?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Szkoła Podstawowa nr 12 ruszy od września
Szkoła Podstawowa nr 12 ruszy od września Grzegorz Olkowski
Komisja konkursowa nie zdecydowała się na żadnego z dwójki kandydatów na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej w Toruniu. Szkoła ma ruszyć od września. Co w tej sytuacji zrobi miasto?

Budowa dróg na Jar

od 7 lat

SP nr 12 na toruńskim lewobrzeżu gotowa będzie z końcem czerwca. Od września mają się tam odbywać normalne lekcje. Rekrutacja do nowej placówki prowadzona jest w tej chwili za pośrednictwem SP nr 14 z ul. Hallera. I to najwyższy już czas, by "dwunastka" miała swojego dyrektora, który zadba nie tylko o jej organizację, skompletowanie kadry, ale także o wyposażenie.

Konkurs bez rozstrzygnięcia

Tymczasem ogłoszony w styczniu konkurs na szefa placówki zakończył się fiaskiem. Na anons miasta odpowiedziały dwie osoby: Maria Mazurkiewicz, była wicekurator oświaty oraz Mariusz Gwardecki, nauczyciel historii.
Powołana przez prezydenta Torunia komisja konkursowa nie zdecydowała się na żadnego z kandydatów - żaden nie otrzymał większości głosów.

- Procedura jest w toku. Potwierdzam, że konkurs nie został rozstrzygnięty, co oznacza, że żaden z kandydatów nie otrzymał większości głosów komisji - informuje Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Zapis art. 63 ust. 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe mówi, że jeżeli w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi. Musi on spełniać wszystkie kryteria, jak w postępowaniu konkursowym.

Tu warto przypomnieć, że w skład komisji konkursowej weszło po trzech przedstawicieli: organu prowadzącego szkołę (Gminy Miasta Toruń), organu sprawującego nadzór pedagogiczny (Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty), po jednym przedstawicielu organizacji związkowych: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Toruniu, Komisja Międzyzakładowa Wolny Związek Zawodowy „Forum – Oświata” w Toruniu.
Komisja wybierała kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym, a każdy z jej członków dysponował jednym głosem.

Polecamy

Nowa szkoła od września

W SP nr 12 docelowo powstaną 32 oddziały, w tym te ogólnodostępne, sportowe, integracyjne oraz dwujęzyczne dla około 800 uczniów. Placówka będzie nimi sukcesywnie napełniana. W pierwszym roku szkolnym, czyli roku 2024/2025 powstaną oddziały klas I-VI. Do klas pierwszych "dwunastki" trafią dzieci z rekrutacji, a do wyższych uczniowie obecnych klas I-V z SP nr 14, nr 15, nr 17 i nr 34 mieszkujących w obwodzie szkoły ze Strzałowej. Z danych dyrektorów placówek wynika, że jest 218 takich dzieci.
By wypełnić SP nr 12 co najmniej do połowy planowane jest uruchomienie w niej od roku szkolnego 2024/2025 oddziałów "nieobwodowych", czyli sportowych, integracyjnych, dwujęzycznych. Czy to się uda, okaże się po rekrutacji.
Przypomnijmy, że kompleks szkolny na lewobrzeżu będzie miał 9125 metrów kwadratowych powierzchni. Inwestycja przy Strzałowej ma kosztować 76,8 miliona złotych. Toruń otrzymał na nią dofinansowanie z programu Polski Ład - 65 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto