Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zamieszanie wokół konkursu na dyrektora SP nr 12. Kto w nim startuje?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Maria Mazurkiewicz to była wicekurator oświaty. Startowała też w październikowych wyborach do Senatu z ramienia PiS. Nie zdobyła mandatu
Maria Mazurkiewicz to była wicekurator oświaty. Startowała też w październikowych wyborach do Senatu z ramienia PiS. Nie zdobyła mandatu Grzegorz Olkowski
Jeszcze nie został rozstrzygnięty, a już budzi mnóstwo emocji. Mowa o konkursie na dyrektora SP nr 12 przy ul. Strzałowej w Toruniu. Nie wszystkim podoba się kandydatka na szefową placówki. To Maria Mazurkiewicz, była wicekurator oświaty.

Budowa dróg na osiedlu Jar

od 7 lat

Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Strzałowej to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców lewobrzeża. Pierwszych uczniów placówka przyjmie we wrześniu. Już w styczniu br. miasto ogłosiło konkurs na dyrektora "dwunastki". Wybrany przez komisję konkursową kandydat swoje obowiązki zacznie pełnić 1 marca, a jego kadencja potrwa do końca sierpnia 2028 roku.

Radny za odrzuceniem kandydatury

Jak się okazuje, w wyznaczonym przez miasto terminie na konkurs wpłynęły dwie oferty. Jedną z nich złożyła Maria Mazurkiewicz, była wicekurator oświaty w regionie i kandydatka PiS na senatora w październikowych wyborach. I to właśnie ta kandydatura wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach. Oficjalne stanowisko w tej sprawie przedstawił radny Piotr Lenkiewicz (KO).

- Pani Maria Mazurkiewicz w okresie pełnienia roli wicekuratora oświaty dała się poznać jako polityczny funkcjonariusz, który grał tymi samymi kartami co jej polityczni zwierzchnicy. Stosowała tą samą narrację pogardy, zniesławień czy drwin z innych ludzi - napisał radny Piotr Lenkiewicz. - Dla przypomnienia chociażby sytuacja, niezadowolona z wpisu eurodeputowanej Janiny Ochojskiej o kwestii uchodźców, napisała „cieszę się, że mnie chemia nie wypaliła mózgu tak jak Ochojskiej (dla precyzji miałam osiem). Zaraz się zlecą w komentarzach hieny, ale muszę to napisać”. Innym razem, kiedy wspólnie z grupą radnych zawiadamialiśmy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w trakcie słynnych na całą Polską „toruńskich rekolekcji”, Pani Maria Mazurkiewicz milczała, by w końcu uznać, że nic zdrożnego się nie wydarzyło.

Radny zaapelował na koniec o odrzucenie kandydatury Marii Mazurkiewicz.

- Wykształcenie, za którym nie kryje się pełne godności i szacunku zachowanie wyżej wymienionej osoby, nie daje przyszłym uczniom i ich rodzinom żadnych gwarancji należytego prowadzenia placówki - skwitował Lenkiewicz.

Szum szkodzi szkole i uczniom?

W rozmowie z "Nowościami" Maria Mazurkiewicz potwierdziła, że startuje w konkursie na dyrektora SP nr 12 przy ul. Strzałowej.

- Jak każdy inny, kto spełnia warunki ofertowe, złożyłam swoją ofertę w odpowiedzi na konkurs. Postanowiłam to zrobić, bo wiem, jak trudno jest obsadzić takie stanowisko, jak bardzo brakuje chętnych, by kierować placówkami oświatowymi - tłumaczy Maria Mazurkiewicz. - Będąc wicekuratorem wielokrotnie namawiałam nauczycieli, by startowali w konkursach na dyrektorów, by nie bali się takich wyzwań. Teraz, zamiast znaleźć sobie etat w szkole, postanowiłam sama pokierować placówką, przydać się jeszcze temu miastu.

Maria Mazurkiewicz całe zamieszanie wokół konkursu i swojej kandydatury uważa za co najmniej dziwne i niepokojące.

- To wszystko nie mieści się w głowie. Koperty z ofertami jeszcze nie zostały otwarte, a już znane są nazwiska kandydatów - mówi. - Można to odebrać jako próbę wpływania na decyzję komisji konkursowej, jako presję co do wyników postępowania.

Kandydatka obawia się także, iż szum medialny może spowodować, że wyłanianie dyrektora dla szkoły, która ma ruszyć 1 września, zostanie opóźnione. A to z pewnością nie przysłuży się jej uczniom.

Zdecyduje bezwzględna większość

Ogłoszony przez miasto konkurs przeprowadzony zostanie w oparciu o przepisy prawa oświatowego. Zostanie rozstrzygnięty najpóźniej 22 lutego.

W skład komisji konkursowej wejdzie:

  • po trzech przedstawicieli: organu prowadzącego szkołę (Gminy Miasta Toruń), organu sprawującego nadzór pedagogiczny (Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty),
  • po jednym przedstawicielu organizacji związkowych: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Toruniu, Komisja Międzyzakładowa Wolny Związek Zawodowy „Forum – Oświata” w Toruniu.

- Kierując się tym, aby członkowie komisji prezentowali różnorodne spojrzenia na kwestie i aspekty prowadzenia, kierowania, funkcjonowania i rozwoju publicznej Szkoły Podstawowej nr 12, Prezydent Miasta Torunia skorzystał ze stworzonej przez ustawodawcę możliwości udziału radnego Rady Miasta Torunia w składzie komisji konkursowej i poprosił Radę Miasta Torunia o wskazanie radnego do udziału w tej komisji - informuje Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Komisja wybiera kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym, a każdy z jej członków dysponuje jednym głosem.

Konkurs wyłania kandydata na dyrektora, jeżeli jeden z uczestników postępowania otrzyma bezwzględną większość głosów obecnych członków komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto