Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś urodziny Mikołaja Kopernika i święto toruńskiej uczelni

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, co roku obchodzone jest święto toruńskiej uczelni. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem astronoma, główne uroczystości odbywały się w auli UMK.
19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, co roku obchodzone jest święto toruńskiej uczelni. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem astronoma, główne uroczystości odbywały się w auli UMK. Grzegorz Olkowski
19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, co roku obchodzone jest święto toruńskiej uczelni. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem astronoma, główne uroczystości odbywały się w auli UMK.

Pracownia konserwacji książek w Książnicy Kopernikańskiej

od 7 lat

551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem prof. Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora UMK. Następnie władze uczelni, przedstawiciele miasta i zaproszeni goście złożyli wieńce pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.
Następnie uroczystości przeniosły się do auli UMK. Tam szczególnym punktem programu było nadanie godności doktora honoris causa prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu, wybitnemu urologowi, emerytowanemu pracownikowi Dalhouse University (Halifax, Kanada).

19 lutego ogłoszono także laureata tegorocznej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes". To prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, gdzie stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), które specjalizuje się w stosunkach Wschód-Zachód.
Świętu uczelni towarzyszyło wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich, a także tytułów Honorowego Profesora UMK i Ambasadora UMK, przyznawanych absolwentom ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promującym uniwersytet w swojej codziennej działalności. Podczas uroczystości w auli odbyło się także przekazanie dyplomów nowym doktorom habilitowanym oraz promocja doktorska.

Warto wiedzieć:

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje 17 878 studentów, w tym 1024 obcokrajowców. Uczelnia zatrudnia 4413 osób. UMK tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy). W ofercie UMK znajduje się:

  • 106 kierunków studiów (78 kierunków studiów I stopnia, 64 kierunki studiów II stopnia, 13 kierunków studiów jednolitych magisterskich, 16 kierunków prowadzonych w języku angielskim oprócz filologii obcych);
  • 37 studiów podyplomowych;
  • 49 innych form kształcenia;
  • 5 dziedzinowych szkół doktorskich: Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska Nauk Społecznych, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska „Academia Copernicana”.
  • 19 rodzajów studiów doktoranckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziś urodziny Mikołaja Kopernika i święto toruńskiej uczelni - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto