Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. Andrzej Hrynkiewicz, Doktor Honoris Causa UMK

Tom/UMK
Zmarł prof. Andrzej Hrynkiewicz, Doktor Honoris Causa UMK
Zmarł prof. Andrzej Hrynkiewicz, Doktor Honoris Causa UMK UMK Toruń
13 października w wieku 91 lat zmarł prof. dr Andrzej Hrynkiewicz, jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fizyki, Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zmarł prof. Andrzej Hrynkiewicz, Doktor Honoris Causa UMK

Prof. Andrzej Hrynkiewicz był profesorem fizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie, Przewodniczącym Rady ds. Atomistyki i Pełnomocnym Przedstawicielem Rządu RP w ZIBJ w Dubnej, członkiem rzeczywistym PAN i czynnym PAU, emerytowanym profesorem UJ w Krakowie. Był uczonym o rozległej wiedzy i ogromnym autorytecie, uwielbianym przez młodzież nauczycielem akademickim, utalentowanym popularyzatorem nauki i publicystą. Był człowiekiem prawym i wielkiego serca, niezwykle aktywnym we wszystkich swych działaniach w kraju i za granicą dla dobra polskiej nauki.

Profesor Andrzej Hrynkiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich fizyków okresu powojennego. W ciągu swej blisko 70-letniej działalności naukowej uzyskał znakomite wyniki badawcze i szereg jego osiągnięć stanowi trwały wkład do fizyki, a zwłaszcza fizyki jądra atomowego i fizyki fazy skondensowanej materii. Studia rozpoczął w roku 1943 w Wilnie, w tajnym Uniwersytecie Stefana Batorego. Był członkiem AK PS. Żbik, uczestnikiem Akcji „Burza”. Aresztowany, wywieziony w 1945 r. na przymusowe roboty do Donbasu. W 1945 r. powrócił do kraju i ukończył studia w UJ, w roku 1948. Wprowadził nowe odkrywcze metody do badań fazy skondensowanej materii: magnetyczny rezonans jądrowy oraz metoda pomiarów precesji spinów w polach magnetycznych. W pracach tych uzyskał szereg wyników naukowych najwyższej klasy światowej.

Był współtwórcą Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, jego byłym wieloletnim dyrektorem. Wielce zasłużył się dla rozwoju współpracy polsko-rosyjskiej. W latach 1966-68 był wicedyrektorem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Od 1991 był Pełnomocnym Przedstawicielem Rządu RP w tym Instytucie. Jako organizator nauki był bardzo wysoko oceniany przez polską społeczność naukową – został dwukrotnie wybrany na członka Komitetu Badań Naukowych (1990 i 1993). O międzynarodowym uznaniu dla głębokiej wiedzy oraz jego postawy jako naukowca świadczyło powołanie profesora przez IUPAP i IUPAC w skład gremium, które określiło priorytety odkryć ciężkich pierwiastków.

Prof. Hrynkiewicz był niestrudzonym popularyzatorem nauki o ochronie środowiska. Miał ogromny wkład w kształcenie społeczeństwa w zakresie czystych ekologicznie metod wytwarzania energii. Był znakomitym wykładowcą i popularyzatorem nauki. Utworzył w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1981 nową specjalizację fizyki medycznej.

Jako wykładowca uniwersytecki wykształcił ogromne rzesze studentów, wypromował łącznie 42 doktorów. Opublikował ponad 300 prac w recenzowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Był autorem kilku książek, które cieszą się niezwykłym uznaniem w szerokich kręgach studenckich i społecznych. Przez kilka kadencji piastował godność Przewodniczącego Rady ds. Atomistyki oraz Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego. Był Honorowym Przewodniczącym Rady Naukowej IFJ PAN.
Profesor Hrynkiewicz był laureatem wielu nagród, orderów i odznaczeń państwowych, w tym Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów RP za całokształt działalności naukowej. Został wyróżniony tytułem doktora Honoris Causa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej Lublinie, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał 19 lutego 2002 r.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się wczoraj (20 października 2016) w Krakowie na Cmentarzu na Salwatorze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto