Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy plac w Toruniu. Jego patronami są wybitny historyk i jego małżonka

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W listopadzie 2022 roku Rada Miasta Torunia podjęła decyzję, że patronami placu u zbiegu Szosy Chełmińskiej, trasy średnicowej (czyli Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza) oraz ulicy Wybickiego będą Zofia i Karol Górscy
W listopadzie 2022 roku Rada Miasta Torunia podjęła decyzję, że patronami placu u zbiegu Szosy Chełmińskiej, trasy średnicowej (czyli Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza) oraz ulicy Wybickiego będą Zofia i Karol Górscy Grzegorz Olkowski
Plac Zofii i Karola Górskich - tak od piątku 13 października oficjalnie nazywa się skrzyżowanie Szosy Chełmińskiej i trasy średnicowej w Toruniu. W ten sposób uczczeni zostali wybitny historyk z UMK i jego małżonka.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

W listopadzie 2022 roku Rada Miasta Torunia podjęła decyzję, że patronami placu u zbiegu Szosy Chełmińskiej, trasy średnicowej (czyli Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza) oraz ulicy Wybickiego będą Zofia i Karol Górscy. Teren skrzyżowania jest własnością Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego przedstawiciele dali zgodę na nadanie mu nazwy. Propozycję pozytywnie zaopiniowała też Rada Okręgu Chełmińskie oraz Komisja do Spraw Opiniowania Nazw Toruńskich Ulic przy Towarzystwie Miłośników Torunia.

Polecamy

Plac Zofii i Karola Górskich: taką nazwę zaproponował prezes KIK-u

Uroczystość nadania placowi u zbiegu Szosy Chełmińskiej, trasy średnicowej i ulicy Wybickiego imienia Zofii i Karola Górskich odbyła się w piątek 13 października. Uczestniczyli w niej prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i inni radni, rodzina patronów, uczniowie i współpracownicy profesora Karola Górskiego oraz działacze Klubu Inteligencji Katolickiej.

O uhonorowanie małżeństwa w taki sposób zabiegał prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, dr hab. Michał Białkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Polecamy

- Po prawie 35 latach od śmierci honorowany został jeden z najważniejszych polskich historyków żyjących w XX wieku, wybitny działacz katolicki i społeczny, żołnierz Września 1939 roku, wykładowca UMK oraz twórca Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu: prof. dr hab. Karol Górski (1903-1988). Jego naukowa, patriotyczna i społeczna droga, a zwłaszcza wkład w dziedzinie nauk historycznych oraz bezpośrednie zaangażowanie w walkę o niepodległość naszego państwa, wyróżniają pana profesora spośród innych obywateli naszego miasta. Społeczne zaangażowanie małżonki pana profesora, Pani Zofii Górskiej, współzałożycielki Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, jej społeczna postawa w trudnym powojennym okresie historii Polski, w pełni uzasadniały wniosek o nazwanie placu w Toruniu Jej imieniem – podkreśla dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK.

Prof. Karol Górski: ochotnik i oficer, wybitny historyk

Profesor Karol Górski urodził się w 1903 roku w Odessie. Tam spędził dzieciństwo. W 1919 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy. Działał w organizacjach katolickich. Jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam uzyskał także stopień doktora. Habilitował się na Uniwersyteckie Poznańskim. W latach 30. mieszkał w Poznaniu, prowadził badania nad dziejami Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu. W kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył jako oficer kawalerii (w latach 20. odbył dwuletnią służbę w Grudziądzu), został odznaczony srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Potem trafił do obozów jenieckich, gdzie prowadził wykłady z historii Polski.

Polecamy

Po II wojnie światowej Karol Górski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1956 roku został profesorem. Na UMK między innymi kierował Katedrą Historii Powszechnej Starożytnej i Średniowiecznej. Zajmował się dziejami Pomorza Wschodniego, historią państwa i zakonu krzyżackiego oraz historią życia duchowego i edytorstwem źródeł. W 1979 roku otrzymał doktorat honoris causa UMK, a pięć lat później - Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Karol Górski zmarł w Toruniu w 1988 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto