MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto może być beneficjentem dodatku w wysokości 600 złotych, wypłacanego przez ZUS, bez względu na wiek i moment otrzymania świadczenia?

redpp
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych możemy starać się o wiele dodatków i świadczeń wspierających naszą niekorzystną i trudną sytuację. Jedną z nich jest specjalny dodatek dla sieroty zupełnej. Po ostatniej waloryzacji wynosi on już aż 620,36 zł na miesiąc. A kto dokładnie może ubiegać się o otrzymanie takiego wsparcia? Jak prawidłowo zawnioskować o pieniądze?

Zmiany w dodatku dla sieroty zupełnej - ile teraz wynosi?

Jeszcze przed marcem dodatek dla sieroty zupełnej wynosił 553,30 zł. Jednak zmiany związane ze świadczeniami i waloryzacja sprawiły, że obecnie kwota ta jest zdecydowanie wyższa. Teraz bowiem dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł miesięcznie. Jest on wypłacany przez ZUS. A dla kogo?

Kto otrzyma świadczenie w ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych objaśnia, że prawo do otrzymywania tego świadczenia otrzymują tzw. sieroty zupełne. Kto to? Są to osoby nieposiadające obojga rodziców - lub będące w sytuacji, w której ojciec był nieznany. Co istotne, działa to bez względu na wiek!

Dokumenty o dodatek dla sieroty zupełnej - to musisz złożyć w ZUS!

Otrzymanie dodatku dla sieroty zupełnej jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów. Niezbędne jest przedłożenie:

  • Wniosku o dodatek dla sieroty zupełnej;

  • Dokumentów potwierdzających daty zgonu rodziców; albo

  • Dokumenty potwierdzające datę zgonu matki oraz akt urodzenia potwierdzający brak danych dotyczących ojca.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek w ZUS?

Złożenie dokumentów jest możliwe w dowolnym momencie po tym, jak zostanie spełniony każdy warunek konieczny do przyznania dodatku.

Dokumentację można złożyć zarówno osobiście w placówce ZUS, jak i poprzez pełnomocnika - w dowolnej jednostce ZUS i to zarówno pisemnie, jak i ustnie do protokołu. Można to również zrobić poprzez operatora pocztowego lub też poprzez polski urząd konsularny.

Kiedy decyzja z ZUS?

Organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego zajmuje się rozpatrywaniem wniosku. Analiza wniosku oraz dokumentacji (również ewentualne postępowanie wyjaśniające organu rentowego) mogą nieco opóźnić wydanie decyzji. Ostatecznie bowiem ten organ ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania odpowiedniej decyzji. Po tym czasie otrzymamy informacje, czy dodatek będzie nam wypłacany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto może być beneficjentem dodatku w wysokości 600 złotych, wypłacanego przez ZUS, bez względu na wiek i moment otrzymania świadczenia? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto