Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy sekrety MZK w Toruniu! Dlaczego klimatyzacja nie działa? Jak często myte są pojazdy? Znamy odpowiedzi!

Sara Watrak
Sara Watrak
Jacek Smarz
Zapytaliśmy naszych Czytelników, co najbardziej denerwuje ich w komunikacji miejskiej w Toruniu. Otrzymaliśmy mnóstwo odpowiedzi. Torunianie zwracali uwagę na niekulturalne zachowania innych pasażerów takie jak zbyt głośne słuchanie muzyki czy zajmowanie dwóch siedzeń naraz. Mieszkańcy narzekają także na autobusy i tramwaje, które albo się spóźniają, albo odjeżdżają za wcześnie. Tym jednak, co najbardziej irytuje torunian, jest brak klimatyzacji, szczególnie w upał, oraz przypadki, gdy wnętrza pojazdów są zabrudzone. Zwróciliśmy się do MZK z zapytaniem, dlaczego klimatyzacja nie działa oraz jak często są sprzątane autobusy i tramwaje. Sprawdźcie!

Zobacz wideo. Biletomaty w Toruniu

Klimatyzacja? Nie wszystkie pojazdy MZK w Toruniu ją mają!

Najczęściej powtarzanym przez pasażerów zarzutem był zdecydowanie brak klimatyzacji bądź jej rzekome niewłączanie przez kierowcę.

- Ostatnio jechałam do pracy, ponad 40 stopni w autobusie, ludzie ociekający potem, rurki do trzymania się gorące. Jedna kobieta musiała wysiąść, bo słabo jej się robiło - pisze internautka.

Polecamy

Niestety, jak się okazuje, obecnie spośród 150 autobusów MZK tylko 80 ma klimatyzację ogólnopojazdową, natomiast w przypadku 46 starszych modeli klimatyzacja działa wyłącznie w kabinie kierowcy. Podobnie w przypadku tramwajów. Zdecydowana większość klimatyzacji nie posiada. Na 63 wagony tramwajowe w klimatyzację wyposażono tylko 17 Swingów. W pozostałych musimy liczyć się z zaduchem, szczególnie, gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni.

- Systematycznie wymieniamy tabor na nowy, jak najbardziej komfortowy dla pasażerów i każdy nowo zakupiony autobus czy tramwaj jest wyposażany w klimatyzację. Urządzenia te uruchamiają się automatycznie, po włączeniu silnika, więc kierowca czy motorniczy nie ma wpływu na ich pracę - wyjaśnia Sylwia Derengowska, rzeczniczka MZK.

Polecamy

Jak działa klimatyzacja w pojazdach MZK w Toruniu?

Warto zaznaczyć, że przy bardzo wysokich temperaturach panujących na zewnątrz, w przypadku 30 czy 35 stopni Celsjusza, klimatyzacja da radę obniżyć temperaturę we wnętrzu jedynie o ok. 5 stopni. - W praktyce może to skutkować poczuciem braku komfortu termicznego w pojeździe - wyjaśnia rzeczniczka MZK. Dodatkowo ciągła ekspozycja autobusów i tramwajów na promienie słoneczne sprawia, że z każdą godziną temperatura wewnątrz wzrasta. To jednak nie wszystko. Na temperaturę w środku pojazdu ma wpływ także bardzo gęsta sieć przystanków. Niekiedy rozmieszczone są one w odległości nawet 300 metrów.

- Autobusy miejskie i tramwaje, inaczej niż autobusy dalekobieżne czy prywatne auta, praktycznie co chwilę zatrzymują się na przystankach. Pasażerowie wsiadają i wysiadają, a w tym czasie schłodzone powietrze ze środka miesza się z gorącym powietrzem z zewnątrz - mówi Sylwia Derengowska.

To wszystko sprawia, że w autobusie robi się cieplej.

  • Jak widać, czynników wpływających na temperaturę w pojeździe jest multum.
  • Na większość z nich nie mamy wpływu.
  • Jest jednak coś, co możemy zrobić, by "wesprzeć" działanie klimatyzacji. Pamiętajmy, by w upalne dni nie otwierać okien w pojeździe. Dzięki temu nie wpuścimy gorącego powietrza z zewnątrz do środka.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że w transporcie miejskim trudno osiągnąć taki efekt działania klimatyzacji jak w prywatnym samochodzie.

"Brud" w MZK w Toruniu. Jak wygląda sprzątanie pojazdów?

Wielu pasażerów narzeka także na brudne siedzenia i brzydki zapach w autobusach oraz tramwajach. Zapytaliśmy więc MZK, jak wygląda czyszczenie pojazdów.

- Każdy autobus jest sprzątany codziennie, po zjeździe do zajezdni, kiedy przechodzi codzienny przegląd: sprawdzanie stanu technicznego oraz sprzątanie. Dodatkowo kiedy kierowca zauważy zabrudzenia, zgłasza ten fakt pracownikom firmy, która odpowiada za czystość taboru - tłumaczy Sylwia Derengowska

Poza tym kompleksowo autobusy sprzątane są przynajmniej raz w miesiącu. Wtedy właśnie pracownicy gruntownie czyszczą tapicerkę.

- W przypadku, kiedy oparcia lub siedziska foteli pasażerskich są zużyte, następuje wymiana ich poszycia na nowe - dodaje Sylwia Derengowska. Gdy zauważymy ubrudzone albo porwane siedzenie, warto zgłosić ten fakt kierowcy.

Czyszczone są zarówno autobusy, jak i tramwaje. Te ostatnie wewnątrz pracownicy sprzątają na pętlach oraz w zajezdni, z kolei mycie z zewnątrz odbywa się tylko w zajezdni, podobnie jak przeglądy techniczne. Obsługa czyści tramwaje w porach nocnych, kiedy wagony odpoczywają, a także w ciągu dnia, gdy przechodzą badania techniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto