Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nadchodzące miesiące zimowe nie będą łatwe dla sprzątających miejskie tramwaje i autobusy

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Późnymi wieczorami o czystość tramwajów dba m. in. pan Patryk
Późnymi wieczorami o czystość tramwajów dba m. in. pan Patryk Grzegorz Olkowski
Aby do wiosny - wzdychają zapewne osoby odpowiadające za czystość w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu.

WIDEO: Te zwierzęta przyszły na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym!

od 16 lat

Niewątpliwie właśnie nadszedł dla nich czas wytężonej pracy. Śnieg, deszcz, plucha nie mają litości, a pasażerowie mają prawo wymagać jazdy w komfortowych warunkach.

- Co to zasady każdy autobus i tramwaj jest sprzątany codziennie, po zjeździe do zajezdni, kiedy przechodzi codzienny przegląd, czyli sprawdzanie stanu technicznego oraz właśnie sprzątanie - mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji Sylwia Derengowska. - Dodatkowo, kiedy kierowca lub motorniczy zauważy zabrudzenia, zgłasza ten fakt dyspozytorowi, a ten kieruje wóz do zajezdni i tam pojazd jest również sprzątany.

Sprząta i myje firma zewnętrzna

Sprzątaniem i myciem taboru MZK zajmuje się firma zewnętrzna - Impel. Umowa jest podpisana na rok, z określoną stawką miesięczną, liczbą pojazdów i zakresem prac, niezależnie od warunków pogodowych.

W zimowych warunkach, z powodu mrozu, sytuacja jest trudniejsza. Pojazdy są często bardziej zabrudzone z powodu pośniegowego błota.

- Wewnątrz są sprzątane tak jak zwykle, ale jest problem z myciem, gdyż tu możliwości zależą od pogody - twierdzi Sylwia Derengowska. - W zajezdni tramwajowej myjnia znajduje się na zewnątrz, więc zimą, przy mrozach, tramwaje muszą być myte ręcznie w hali. Hala ma stosunkowo niewielką pojemność, liczy sobie tyle lat, co toruńska komunikacja miejska, mieści się w zabytkowym budynku i nie da się tu zainstalować myjni wewnętrznej, więc mycie wszystkich wagonów siłą rzeczy nie odbywa się tak często jak wówczas, gdy jest ciepło.

Nie może zamarznąć

W zajezdni autobusowej myjnia znajduje się w hali, ale trzeba mieć na uwadze, że nawet niewielkie ilości wody, które pozostaną po myciu w układzie pneumatycznym, przy ujemnych temperaturach uniemożliwiają prawidłową pracę układu zamykania drzwi, układu hamulcowego, układu zawieszenia itp. Gdy te układy nie działają, autobus czy tramwaj nie może wyjechać na trasę.

Późnymi wieczorami o czystość tramwajów dba m. in. pan Patryk
Późnymi wieczorami o czystość tramwajów dba m. in. pan Patryk Grzegorz Olkowski

- Trzeba tu wyjaśnić, że autobusy mogą być myte dopiero wieczorem, po zjeździe z tras. Wówczas temperatura jest znacznie niższa niż w dzień, więc nawet po myciu w hali w układach może pozostać woda, co uniemożliwi jazdę - dodaje rzecznik MZK.

Sporo do mycia

Dodajmy, że mycia jest sporo. Obecnie MZK ma 150 autobusów: 46 autobusów MAN (w tym 14 hybrydowych), 99 autobusów Solaris (w tym 10 elektrycznych, jedna hybryda, trzy CNG) i pięć autobusów Ursus. Ponadto w skład taboru wchodzą dwa zabytkowe jelcze oraz autobus nauki jazdy.

Do tego dochodzą 22 tramwaje PESA Swing, w tym 11 pięcioczłonowych, 6 trzyczłonowych i 5 duo (dwukierunkowych), 39 wozów Konstal 805 Na, w tym 18 zmodernizowanych, jeden tramwaj turystyczny i dwa wozy techniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto