Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Tak wojskowi świętowali 100-lecie powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Obchody 100-lecia OSA odbyły się m.in. na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Obchody 100-lecia OSA odbyły się m.in. na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Grzegorz Olkowski
W piątek odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia powstania toruńskiej Oficerskiej Szkoły Artylerii. Popularna "OSA" powstała 1 czerwca 1923 roku na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego. Z różnymi zmianami (mieliśmy Szkołę Podchorążych, Wyższą Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii) trwała do 2002 roku.

100 lat OSA w Toruniu

Obecnie w Toruniu funkcjonuje Centrum Szkolenia Artyleryjskiego. Od lat Toruń jest traktowany jako stolica polskich wojsk rakietowych.

W piątek (2.06) uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów na placu ToMiTo. Następnie delegacje gości, żołnierzy i pracowników Centrum przeszły do Kościoła Garnizonowego, gdzie została odprawiona msza za polskich artylerzystów. Potem odbył się przemarsz ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie o godzinie 10.30 rozpoczął się uroczysty apel z okazji rocznicy.

- Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obecny na uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła zapowiedział rozszerzenie szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu, potwierdził także zamiary utworzenia w naszym mieście Akademii Himars.

- Misją Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest budowa kompetencji artylerzystów, których przeznaczeniem nie jest bohaterska śmierć, a zwyciężanie. Dlatego Toruń nie tylko pozostanie stolicą artylerii, ale zostanie wzmocniony w taki sposób, by odpowiadać za kształcenie instruktorów, podoficerów, ale również po 21 latach ponownie oficerów artylerii. To tutaj również, w stolicy polskiej artylerii powstanie Akademia Himars, która będzie stanowić międzynarodowe sojusznicze centrum eksperckie dla tego systemu uzbrojenia - stwierdził gen. Wiesław Kukuła.

Zaprezentowano sprzęt najnowszej generacji, z wyrzutnią HIMARS na czele. Nie zabrało również słynnej wojskowej grochówki. W godzinach popołudniowych zaplanowano zaś w Muzeum Artylerii przy ulicy Sobieskiego piknik muzealny połączony z prezentacją najnowocześniejszego uzbrojenia.

POLECAMY NA NOWOSCI.COM.PL

Obejrzy także: Co jest hitem szkolnych wycieczek po Toruniu?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto