Toruń. Tak wojskowi świętowali 100-lecie powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Obchody 100-lecia OSA odbyły się m.in. na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Obchody 100-lecia OSA odbyły się m.in. na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Grzegorz Olkowski
W piątek odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia powstania toruńskiej Oficerskiej Szkoły Artylerii. Popularna "OSA" powstała 1 czerwca 1923 roku na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego. Z różnymi zmianami (mieliśmy Szkołę Podchorążych, Wyższą Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii) trwała do 2002 roku.

100 lat OSA w Toruniu

Obecnie w Toruniu funkcjonuje Centrum Szkolenia Artyleryjskiego. Od lat Toruń jest traktowany jako stolica polskich wojsk rakietowych.

W piątek (2.06) uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów na placu ToMiTo. Następnie delegacje gości, żołnierzy i pracowników Centrum przeszły do Kościoła Garnizonowego, gdzie została odprawiona msza za polskich artylerzystów. Potem odbył się przemarsz ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie o godzinie 10.30 rozpoczął się uroczysty apel z okazji rocznicy.

- Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obecny na uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła zapowiedział rozszerzenie szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu, potwierdził także zamiary utworzenia w naszym mieście Akademii Himars.

- Misją Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest budowa kompetencji artylerzystów, których przeznaczeniem nie jest bohaterska śmierć, a zwyciężanie. Dlatego Toruń nie tylko pozostanie stolicą artylerii, ale zostanie wzmocniony w taki sposób, by odpowiadać za kształcenie instruktorów, podoficerów, ale również po 21 latach ponownie oficerów artylerii. To tutaj również, w stolicy polskiej artylerii powstanie Akademia Himars, która będzie stanowić międzynarodowe sojusznicze centrum eksperckie dla tego systemu uzbrojenia - stwierdził gen. Wiesław Kukuła.

Zaprezentowano sprzęt najnowszej generacji, z wyrzutnią HIMARS na czele. Nie zabrało również słynnej wojskowej grochówki. W godzinach popołudniowych zaplanowano zaś w Muzeum Artylerii przy ulicy Sobieskiego piknik muzealny połączony z prezentacją najnowocześniejszego uzbrojenia.

POLECAMY NA NOWOSCI.COM.PL

Obejrzy także: Co jest hitem szkolnych wycieczek po Toruniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie