Toruń. Stypendia dla uczniów z miasta i regionu. Sprawdź, kto się może o nie ubiegać

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
17.05.2021 torun szkola podstsawowa nr 8 powrot uczniow do szkol w systemie hybrydowym
szkola uczniowie lekcja pandemia pandemi covid-19 edukacja fot. grzegorz olkowski / polska press
17.05.2021 torun szkola podstsawowa nr 8 powrot uczniow do szkol w systemie hybrydowym szkola uczniowie lekcja pandemia pandemi covid-19 edukacja fot. grzegorz olkowski / polska press brak
Najzdolniejsi uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce mają szanse na stypendia od prezydenta Torunia i marszałka województwa. Na pomoc materialną liczyć mogą też ci młodzi ludzie, których rodziny borykają się z problemami finansowymi. Wnioski o wsparcie można już składać.

Budowa linii tramwajowej na JAR

Tylko do 15 września można składać wnioski o stypendia szkolne przyznawane przez prezydenta Torunia dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na okres od 1 września do 31 grudnia 2022 r. oraz od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. Ważne, że podstawowym kryterium przyznania stypendium szkolnego jest wysokość dochodu na jednego członka rodziny, która wynosi 600 zł. Wysokość udzielonej pomocy zależy od dochodu. Stypendia wypłacane będą co miesiąc.

 • 248,00 zł przy dochodach do 300,00 zł,
 • 173,60 zł przy dochodach od 300,01 zł do 480,00 zł,
 • 99,20 zł przy dochodach od 480,01 zł do 600,00 zł.

Gotowe wypełnione wnioski można składać wyłącznie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słowackiego 114 w godzinach od 7:30 do 14 oraz w Rejonach Pomocy Środowiskowej w godzinach od 7:30 do 14, znajdujących się przy:

 • ul. Adama Mickiewicza 30 (Bydgoskie Przedmieście)
 • ul. Poznańskiej 52/1 (Podgórz)
 • ul. Juliana Fałata 34/46
 • ul. Ludwika Rydygiera 30/32 (Rubinkowo)

W dniach 13-15 września 2022 r. w godzinach 8:00-14:00 wnioski będą przyjmowane w:

 • Szkole Podstawowej nr 11 ul. Gagarina 36,
 • Szkole Podstawowej nr 13 ul. Krasińskiego 45/47.

Wnioski w tych szkołach mogą składać wyłącznie ich uczniowie.

Polecamy

Omnibus, fachowiec i maestro

Trwa przyjmowanie wniosków o pomoc materialną od prezydenta Torunia, która trafi do najzdolniejszych i najbardziej pracowitych uczniów. To Toruński Omnibus (dla uczniów szkół ogólnokształcących), Toruński Fachowiec (dla uczniów szkół zawodowych) i Toruński Maestro (dla uczniów szkół artystycznych). Stypendium może otrzymać uczeń uczęszczający w roku szkolnym 2022/2023 do toruńskiej szkoły dla dzieci i młodzieży:

 • szkoły podstawowej, począwszy od klasy V,
 • liceum ogólnokształcącego,
 • technikum,
 • branżowej szkoły I stopnia,
 • szkoły artystycznej.

Stypendia przyznawane są w drodze decyzji administracyjnej w formie świadczenia pieniężnego, na okres od września do czerwca w roku szkolnym 2022/2023 (10 miesięcy). Żeby się o nie starać trzeba spełnić określone warunki - mieć wysoką średnią na świadectwie (4,0 lub 4,5 zależnie od rodzaju stypendium) oraz posiadać dodatkowe osiągnięcia edukacyjne.
Miesięczna wysokość stypendium wynosi:

 • Toruński Omnibus - 200 zł dla ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczał do szkoły podstawowej, 300 zł dla pozostałych uczniów,
 • Toruński Fachowiec – 300 zł;
 • Toruński Maestro – 300 zł.

Wnioski należy złożyć bezpośrednio w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Torunia, ul. Fałata 39, w godzinach urzędowania, tj. 7:30-15:30, od poniedziałku do piątku bądź w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały Gen. Sikorskiego 8 (urna na parterze), w godzinach urzędowania, tj. 7:30-17:00, od poniedziałku do piątku lub przesłać za pośrednictwem poczty (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym) na adres: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia, ul. Fałata 39, 87-100 Toruń; w przypadku wniosków nadesłanych pocztą o dochowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

W tym roku koniec terminu do wykonania czynności złożenia wniosku, tj. 17 września 2022 r., przypada na sobotę, stąd termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą, tj. 19 września 2022 r. (poniedziałek).

Polecamy

Wsparcie od marszałka

Nawet 5 tysięcy złotych mogą otrzymać najbardziej pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół. Roczne stypendia przyznane zostaną w ramach trzech marszałkowskim programów. Wnioski można składać do 30 września.

- Dobra edukacja to klucz do dobrej przyszłości. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni bardzo wiele, by związane z kształceniem wydatki nie obciążały nadmiernie budżetów rodzin, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Marszałkowskie stypendia edukacyjne dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przyznawane są na 10 miesięcy danego roku szkolnego (rocznie od 2 do 5 tysięcy złotych), a ich wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania. Stypendia finansowane są ze środków Unii Europejskiej.

Uczniowie otrzymają wsparcie w ramach trzech programów stypendialnych:

 • Prymus Pomorza i Kujaw - pomysł przyznawania stypendiów powstał z myślą o uczniach, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości i są laureatami lub finalistami konkursów i olimpiad. Marszałkowskie stypendia (w wysokości od 200 do 500 złotych miesięcznie) otrzymają uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów, techników i szkół branżowych. W ubiegłym roku szkolnym wsparciem objęto 548 uczniów.
 • Humaniści na start! - projekt skierowany jest do młodych, którzy osiągają bardzo dobre wyniki z przedmiotów humanistycznych. Chodzi o uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, którzy z historii i języka polskiego uzyskali średnią ocen co najmniej 4,5 oraz są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów humanistycznych albo konkursów organizowanych w naszych regionie. W ubiegłym roku szkolnym stypendium otrzymało 400 uczniów. Comiesięczne wsparcie w tegorocznej edycji programu wyniesie od 200 do 400 złotych.
 • Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza II - program wsparcia adresowany jest do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników, szkół zawodowych oraz uczniowie klas pierwszych szkoły branżowej drugiego stopnia w regionie. Środki z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” mają pomóc w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów. Stypendia (od 200 do 500 złotych miesięcznie) w roku szkolnym 2021/2022 otrzymało 500 uczniów.

Jak aplikować o stypendium:

 • nabory wniosków trwają do 30 września,
 • potrzebne dokumenty: wniosek o przyznanie stypendium (dostępny na stronie projektu), zaświadczenia lub dokumenty potwierdzające osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach, kopia świadectwa szkolnego,
 • wydruk elektronicznej wersji wniosku uzupełniony o podpisy wraz z dokumentami można składać osobiście w punkcie informacyjno-podawczym w pawilonie przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu lub przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu (pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń).

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie