Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Studenci wrócili do miasta. Prześledziliśmy, gdzie dorabiają i jakie są dla nich oferty pracy

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Idealna praca dla studenta powinna pozwalać na łączenie jej z zajęciami, które nierzadko odbywają się nie tylko rano, ale i w samym środku dnia czy wieczorami.
Idealna praca dla studenta powinna pozwalać na łączenie jej z zajęciami, które nierzadko odbywają się nie tylko rano, ale i w samym środku dnia czy wieczorami. Grzegorz Olkowski
Pierwsze dni na uczelni już za studentami. Wielu z nich wróciło po wakacyjnej przerwie do Torunia i niemal od razu zaczęło rozglądać się nie tylko za miejscem do nauki, lecz także pracą, dzięki której będą mogli zasilić swój studencki portfel. Sprawdziliśmy, gdzie pracują studenci UMK oraz gdzie pracę mogą znaleźć.

Warsztaty filmowe w Kinie CAMERIMAGE

od 16 lat

Toruńscy studenci

Koszty życia są coraz wyższe. Doświadczają tego szczególnie studenci, którzy otrzymują głównie finansowe wsparcie od rodziców. Nierzadko jednak to nie wystarcza i oprócz skupienia się na nauce, muszą znaleźć dorywczą pracę. Według raportu UMK studiuje tam ponad 12 tysięcy osób (włączając w to studia stacjonarne oraz niejednolite). W Toruniu studentów jest jednak więcej. Do tej liczby należy doliczyć również studentów uczelni prywatnych, takich jak Uniwersytet WSB Merito, Kolegium Jagiellońskie czy Akademia Kultury Społecznej i Medialnej. Łącznie więc studentów może być nawet około 20 tysięcy.

Gdzie pracują studenci?

Idealna praca dla studenta powinna pozwalać na łączenie jej z zajęciami, które nierzadko odbywają się nie tylko rano, ale i w samym środku dnia czy wieczorami. Zarobki są równie ważne. I choć dla studentów do 26 roku życia, którzy pracują na umowę zlecenie, stawka brutto równa się tej netto, przez małą liczbę przepracowanych godzin trudno jest zarobić nawet najniższą krajową. Gdzie więc studenci szukają pracy? Przede wszystkim tam, gdzie grafik będzie elastyczny na tyle, by połączenie pracy z nauką nie było kłopotliwe. Sposobem zarobku okazują się choćby korepetycje, o czym w rozmowie z Nowościami informuje Ola, studentka filologii angielskiej.

– Studiuję już trzy lata. Od początku dorabiałam jako korepetytorka – opowiada Ola. – Najczęściej pomagam maturzystom i uczniom klas ósmych, którzy przygotowują się do egzaminu. Korepetycje pozwalają mi nie tylko w budżecie, ale też w nauce, bo powtarzam czasy czy słówka.

Częściej niż na korepetycje studenci stawiają na gastronomię. W Toruniu oferta jest naprawdę szeroka. Wiele knajp, nie tylko w obrębie starówki, szuka rąk do pracy przez cały rok. O swojej pracy w jednej z toruńskich pizzerii opowiedział nam Patryk, student informatyki.

– Praca była priorytetem, szczególnie na pierwszym roku, gdy nie miałem możliwości zdobycia stypendium naukowego – mówi Patryk. – Rozniosłem kilka CV do restauracji, pracę zdobyłem szybko, zatrudniając się jako kelner w pizzerii. Potem awansowałem na barmana – opowiada. – To trudna praca, ale bardzo rozwijająca, bo poznałem wiele osób, otworzyłem się i nauczyłem się robić najlepsze drinki.

Zdecydowanym atutem pracy w gastronomii są także napiwki, które zdecydowanie podnoszą godzinową stawkę. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób są one rozliczane, bo w każdej restauracji panują zupełnie inne zasady. Nie tylko w restauracji studenci mają benefity. Pracując także w sieciowych sklepach odzieżowych, zyskuje się zniżki pracownicze czy dostęp do nowych i wyprzedażowych kolekcji. Opowiedziała nam o tym Zosia, studentka prawa.

– Pracuję w galerii handlowej w jednym ze znanych sklepów – mówi Zosia. – Praca jest trudna, ale mogę łączyć ją z nauką. No i mam zniżki pracownicze, co jest ważne, zwłaszcza dla osób lubiących modę. Ubrania są bardzo drogie, dlatego cieszę się, że mogę na tym zyskać.

Równie popularnym studenckim zajęciem jest praca w call center, podczas rozkładania towaru bądź cyklicznych inwentaryzacji. Próbują także znaleźć pracę w zawodzie powiązanym z ich kierunkiem studiów, choć to jest już trudniejsze, zwłaszcza na część etatu.

– Szukałam pracy w kancelariach, ale miałam za mało doświadczenia – opowiada Zosia. – Na razie odpuściłam i trzymam się tego co jest, by mieć jakiś dochód.

Podobną sytuację miał również Patryk, student informatyki.

– Kompetencji było trochę za mało – mówi Patryk. – Ale nie poddam się, bo wiem, że programowanie to moja działka. Przede mną jeszcze kilka lat studiów, dlatego na pewno nabiorę wprawy.

Oferty pracy

Ofert pracy na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych jest bardzo wiele. Pracodawcy nierzadko zatrudniają studentów ze względu na status studenta, dzięki któremu wszelkie składki opłacane są przez uczelnię. Sprawdziliśmy, jaki wybór mają studenci.

  • Praca na stoisku BubbleTea
  • Recepcjonistka w parku zabaw
  • Obsługa recepcji w hostelu
  • Praca jako kurier lub dostawca
  • Praca przy obsłudze strefy wspinaczkowej
  • Pracownik obsługi klienta w EscapeRoomie
  • Praca jako pomoc kuchenna
  • Praca w klimatycznym sklepiku studenckim
  • Promotor telefonów znanej marki
  • Promotor wyrobów tytoniowych
  • Doradca w serwisie GSM

Pracy wraz z rokiem akademickim ich przybywa. Przeważa sprzedaż bądź gastronomia, choć i płatnych staży nie brakuje. Wśród ofert pojawia się np. staż w dziale księgowości, w dziale marketingu bądź staż jako asystent w kancelarii. Niemniej przed rozpoczęciem poszukiwania pracy, warto sprawdzić, czy spełnia się wymogi pracodawcy. Do gastronomii potrzeba chociażby tzw. książeczki sanepidowskiej, do stażu w kancelarii nie zostanie zatrudniony bez znajomości podstaw prawnych.

Praca zdalna – popularne rozwiązanie

Nie tylko stacjonarnie pracują studenci. Od czasów pandemicznych praca zdalna jest jednym z popularniejszych wyborów. Daje ona wiele możliwości. Przede wszystkim studenci oszczędzają czas, niektórzy nawet pracują z uczelni, o ile nie mają wymagania, że muszą być w konkretnym miejscu. Najpopularniejszymi pracami zdalnymi są konsultanci telefoniczni, copywriterzy czy też programiści. Spytaliśmy o to Mateusza, studenta informatyki, jak to jest dorabiać w taki sposób.

– Pracę znalazłem na olx.pl. Mimo że studiuję w Toruniu, siedziba firmy, w której pracuję, jest w Gdańsku – mówi Mateusz. – Ja akurat pracuję kiedy chcę, wypisuje raporty za przepracowane godziny, bo nadzoruję serwery i tworzę strony internetowe. W poprzedniej firmie, gdzie też pracowałem zdalnie, miałem ograniczenie. Musiałem pracować tylko w godzinach od 8.00 do 16.00.

Prześledzenie oferty i porozumienie się z pracodawcą jest w każdym wypadku kluczowe do wypracowania odpowiedniego konsensusu, czyli w tym wypadku elastycznego grafiku, bo on jest najważniejszy w podejmowaniu przez studentów pracy dorywczej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto