MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak celebrować Światowy Dzień Sztuki 2024? Na te wystawy w Toruniu warto się wybrać

OPRAC.:
Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Tak było podczas otwarcia Młyna Kultury w Toruniu. Październik 2023 roku
Tak było podczas otwarcia Młyna Kultury w Toruniu. Październik 2023 roku Grzegorz Olkowski
15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki. Warto znaleźć chwilę, by docenić piękno różnorodnych form wyrazu i wybrać się na którąś z wystaw. Jak można celebrować to święto w Toruniu? Przedstawiamy nasze propozycje.

Spis treści

Wystawy w Toruniu, które warto zobaczyć. Nie tylko w Światowy Dzień Sztuki 2024

Muzeum Okręgowe w Toruniu przy Rynku Staromiejskim w Toruniu oferuje ciekawe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Już 16 kwietnia o godzinie 11 zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Dawny Toruń – Historia i Rzemiosło Artystyczne 1233–1793” w Ratuszu Staromiejskim. Oprowadzanie dr Michała Kurkowskiego odbędzie się również 14 maja 2024 roku o godzinie 11. W sali dawnych sukiennic prezentowana jest wystawa „Dawny Toruń – Historia i Rzemiosło Artystyczne 1233–1793”, na której znajdują się liczne pamiątki cechowe oraz fragmenty wyposażenia domu mieszczańskiego.

Muzeum Okręgowym w Toruniu zaprasza również na wystawę czasową, gdzie prezentowany jest dorobek znakomitej artystki Barbary Steyer, która w latach 1947–1952 studiowała na WSP UMK w Toruniu u Stanisława Borysowskiego. Wystawa w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu dostępna będzie do 25 sierpnia br., a towarzyszyć jej będzie katalog z pracami artystki pt. „Barbara Steyer (1925–1988) – malarstwo”.

W ramach cyklu „Świat to za mało” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Kościuszki 75-77 zapraszamy na wernisaż wystawy Aimable’a Mugabo, który odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:30. Wstęp wolny. Wydarzenie jest doskonałą okazją do zapoznania się z jego twórczością, charakteryzującą się perfekcyjnym wykończeniem oraz delikatną naturą kompozycji.

Wszyscy miłośnicy sztuki od 2 kwietnia do 26 maja 2024 roku (niedziela) mogą podziwiać wystawę wybitnego artysty Pabla Picassa w Krzywej Wieży w Toruniu. To niesamowita okazja do zapoznania się z mniej znaną twórczością malarza, która zachwyci niejednego zwiedzającego.

Jaka jest idea Światowego Dnia Sztuki?

Jednym z głównych celów Światowego Dnia Sztuki jest promowanie różnych form sztuki oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat jej znaczenia. Sztuka od wieków była nośnikiem ludzkich emocji, idei i doświadczeń. Poprzez malarstwo, rzeźbę, muzykę, taniec, teatr czy literaturę, ludzie wyrażają swoje uczucia, przekonania oraz refleksje nad światem, w którym żyją.

Kolejnym istotnym aspektem obchodów Światowego Dnia Sztuki jest propagowanie dostępu do sztuki dla wszystkich. Sztuka powinna być postrzegana jako coś więcej niż tylko elitarne hobby czy luksusowa rozrywka. Poprzez działania edukacyjne, społeczne i kulturalne, promuje się ideę, że każdy człowiek ma prawo do tworzenia i czerpania z dóbr kultury.

Światowy Dzień Sztuki to również czas refleksji nad wyzwaniami, jakie stawia współczesna rzeczywistość przed artystami oraz instytucjami kultury. W erze cyfrowej, gdzie sztuka staje się coraz bardziej dostępna dzięki Internetowi, pojawiają się nowe pytania dotyczące praw autorskich, zrównoważonego rozwoju oraz roli sztuki w budowaniu społeczności.

Światowy Dzień Sztuki został ogłoszony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych, a pierwsze obchody odbyły się w 2012 roku. W 2019 roku święto zostało proklamowane przez UNESCO. Datę 15 kwietnia wybrano ze względu na obchodzone tego dnia urodziny Leonarda da Vinci, którego uznano za patrona Światowego Dnia Sztuki.

Trwa głosowanie...

Czy chodzisz na wystawy, koncerty lub promocje literatury?

Genialny artysta i wizjoner patronem Światowego Dnia Sztuki

Da Vinci jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych geniuszy w historii ludzkości. Jego fascynacja nauką, sztuką i technologią zaprowadziła go na szczyty osiągnięć w wielu dziedzinach.

W świecie sztuki Leonardo da Vinci zapisał się jako jeden z najwybitniejszych renesansowych mistrzów. Jego obrazy, takie jak "Mona Lisa" i "Ostatnia Wieczerza", są uznawane za arcydzieła, które definiują epokę renesansu. Jego mistrzostwo w technice sfumato, czyli subtelnych przejść tonalnych, oraz umiejętność oddawania detali i emocji na obrazach uczyniły go postacią ikoniczną w historii malarstwa.

Jednak wkład Leonarda da Vinci w sztukę nie ograniczał się tylko do malarstwa. Był również rzeźbiarzem, architektem, inżynierem i wynalazcą. Jego szkice i notatki zawierają pomysły na wynalazki takie jak latające maszyny, czołgi czy podwodne łodzie, co czyni go pionierem w dziedzinie technologii i inżynierii. Jego nieustanne dążenie do poznania natury, anatomicznych studiów oraz obserwacji naukowych doprowadziło do wielu przełomowych odkryć, które miały wpływ na rozwój wielu dziedzin, w tym medycyny, botaniki czy geologii.

Leonardo da Vinci był nie tylko jednym z najwybitniejszych malarzy w historii, ale również wszechstronnym geniuszem, którego wkład w rozwój sztuki, nauki i technologii pozostaje niezapomniany do dziś, a prace nadal inspirują i fascynują kolejne pokolenia. Jego wybór na patrona Światowego Dnia Sztuki ma podkreślać m.in. znaczenie i wpływ sztuki na inne dziedziny naszego życia.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia Młyna Kultury przy ul. Kościuszki, w dawnych młynach Richtera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto