MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Zobaczcie, jak było!

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej pojawiła się nowa wystawa. Można oglądać ją od 16 lutego do 5 maja bieżącego roku. Z tej też okazji zorganizowano specjalny wernisaż, na którym zaprezentowano obrazy i rzeźbę.
W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej pojawiła się nowa wystawa. Można oglądać ją od 16 lutego do 5 maja bieżącego roku. Z tej też okazji zorganizowano specjalny wernisaż, na którym zaprezentowano obrazy i rzeźbę. Agnieszka Bielecka
W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej pojawiła się nowa wystawa. Można oglądać ją od 16 lutego do 5 maja bieżącego roku. Z tej też okazji zorganizowano specjalny wernisaż, na którym zaprezentowano obrazy i rzeźbę.

Ekspresyjny wernisaż w CSW

Wystawa pt. Nowa Ekspresja w CSW została oficjalnie otwarta. Zaprezentowano na niej twórczość artystów z kręgu sztuki niezależnej lat 80 XX wieku. Wśród pokazywanych prac znajdują się dzieła klasyczne dla kierunku nowej ekspresji, które przyczyniły się do rozwoju poszczególnych twórców. Uczestnicy wystawy zobaczą m.in. obrazy, rysunki i instalacje, także te, które nie są tak znane, ponieważ zaprezentowano je po raz pierwszy od 40 lat. Artyści wyciągnęli je ze swoich archiwów właśnie po to, by zaprezentować je w Toruniu.

Warto zaznaczyć, że zjawisko nowej ekspresji rozwijało się w Polsce od samego początku lat 80. – od narodzin Solidarności i w czasach stanu wojennego, osiągając szczyt w latach 1986–87 i do 1989, kiedy właściwie się wypaliło, choć jeszcze do 1992 odbywały się ostatnie wystawy. Nowa ekspresja była równorzędnym i równolegle funkcjonującym odłamem transawangardy świętującej w latach 80. sukcesy artystyczne i komercyjne na całym świecie.

Na wystawie w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej znalazły się prace najwcześniejsze, prekursorskie dla rozwoju nowej ekspresji:

  • dyplomowe obrazy Jarosława Modzelewskiego z 1979–80,
  • wczesne płótna Ryszarda Grzyba sprzed 1980,
  • prace Włodzimierza Pawlaka z 1982.

Większość prezentowanych dzieł pochodzi jednak z lat 1984–92. Na powierzchni 3000 m2 ukazane zostały najbardziej charakterystyczne „dzikie” obrazy, rysunki, rzeźby i instalacje, ale także wideo i filmy, fotografie oraz dokumenty z epoki. W sali kolumnowej i na całym pierwszym piętrze CSW umieszczono panoramę nurtu nowej ekspresji, a także zaprezentowano zestawy prac wybranych kilkudziesięciu artystów. W salach drugiego piętra znalazły się dwie obszerne wystawy indywidualne nowej ekspresji, które stanowią integralną część całej wystawy pt. „Nowa ekspresja”.

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza do odwiedzin i samodzielnej oceny zamieszczonych tam prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto