MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Bulwar Filadelfijski prawie gotowy. Łodzie flisacze już pływają

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Tak wyglądają pomosty dla łodzi flisaczych
Tak wyglądają pomosty dla łodzi flisaczych Agnieszka Bielecka
29 kwietnia powinniśmy doczekać się końca remontu Bulwaru Filadelfijskiego, który zaczął się latem 2022 roku. Obecnie sytuacja w tej części miasta zmienia się jak w kalejdoskopie.

Remont bulwaru w Toruniu dobiega końca

Zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych. Przypomnijmy, że zakupiono pięć łodzi wzorowanych na historycznych łodziach flisaczych „bat wiślany”. Pierwotnie planowano rozpoczęcie rejsów na poniedziałek, 15 kwietnia. Tymczasem kto miał szczęście, mógł się przepłynąc już w miniony weekend.

- Wyszło to trochę spontanicznie - przyznaje Jakub Gołębiewski z Fundacji Wolna Wisła. - Odbywaliśmy próbne rejsy, szkoliliśmy rekrutów, a ponieważ znalazły się osoby chętne do przepłynięcia się Wisłą nie widzieliśmy przeszkód, by im to umożliwić. Zwłaszcza że była ładna pogoda. Na razie rejsy odbywają się nieregularnie i kosztują 20 złotych. W sezonie cena standardowych przejażdżek w nie przekroczy 30 złotych, inne, na przykład z wyżywieniem czy na zachód Słońca będą kosztowały nieco więcej.

Od 20 kwietnia mają być już regularne, w dni powszednie w godzinach 16 - 19, a w weekendy od 11 do 19. Mogą jednak zostać wprowadzone zmiany.

- To wszystko zależy od pogody i od zainteresowania. W razie czego jesteśmy w stanie kursować od rana do nocy - zapewnia Jakub Gołębiewski. - Liczymy się z wieloma rejsami zorganizowanych grup, ale mamy też nadzieję, że na wyremontowanym Bulwarze Filadelfijskim będzie się pojawiać mnóstwo torunian i turystów, którzy przy okazji zdecydują się skorzystać z naszych usług.

Tuż przed świętami wielkanocnymi otwarto pierwszy z dwóch pawilonów, w którym znajduje się m. in. kawiarnia, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia leżaków. Jest też tam możliwość zakupu biletów na wspomniane rejsy łodzią flisaczą.

W najbliższym czasie zostanie otwarty drugi pawilon, w którym znajdzie się przestrzeń do prowadzenia warsztatów związanych z Wisłą i jej dziedzictwem, którą można będzie także wykorzystywać jako miejsce do organizacji spotkań, prelekcji, pokazów.

- Czekamy jeszcze na to, żeby dojechała reszta wyposażenia, robimy wszystko, by pawilon został otwarty jak najszybciej - słyszymy od Krzysztofa Piotrowskiego, współwłaściciela spółki Zeiko, operatora obu pawilonów.

Już na majówkę powinny być czynne przynajmniej dwie z trzech barek z gastronomią, które co roku cumują przy bulwarze i zawsze cieszyły się dużą popularnością.

Remont na Bulwarze Filadelfijskim powinien zakończyć się zgodnie z podawanym ostatnio terminem, czyli do 29 kwietnia.

- Wykonawca, firma ONDE S. A. prowadzi ostatnie prace - twierdzi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. - Więcej jest ich w zachodniej części, wylewany jest m. in. asfalt na ścieżkę rowerową. Z kolei jeszcze przez jakiś czas zamknięta będzie Brama Klasztorna, gdzie jest układany chodnik. Sądzę jednak, że w przyszłym tygodniu zostaną do zrobienia już tylko prace kosmetyczne i wykonawca odda nam cały teren 29 kwietnia, byśmy mogli dokonać odbioru.

Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.

- Wykonujemy w nawierzchni jezdni oraz ciągu pieszo-rowerowym po stronie południowej jezdni jednobarwny pas o szerokości 90 centymetrów, który jest odwzorowaniem znajdującego się pod drogą reliktu najstarszego historycznego muru z XIII wieku - wyjaśnia Sławomir Wiśniewski. - Uczytelnienie istniejącego muru realizowane jest z zastosowaniem kostki granitowej w kolorze czerwonym, którą należy ułożyć w układzie przekroju muru gotyckiego o wiązaniu wedyjskim.

Do końca maja ma zakończyć się część remontu związana z zagospodarowaniem zieleni.

- Mamy sygnał od wykonawcy, że być może uda się nawet trochę przyspieszyć ten termin - dodaje dyrektor Wiśniewski.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto