Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętuj Dzień Czekolady bez wyrzutów sumienia! Te miejsca w Toruniu powinien znać każdy miłośnik czekolady

OPRAC.:
Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Dla prawdziwych miłośników czekolady każda okazja jest dobra, aby po nią sięgnąć. Jeśli jednak ktoś potrzebuje do tego pretekstu, 12 kwietnia jest idealną datą, ponieważ to właśnie tego dnia obchodzimy w Polsce Dzień Czekolady. W Toruniu nie brakuje miejsc, w których fani tego słodkiego przysmaku będą mogli poczuć się czekoladowym raju.

Spis treści

Gdzie w Toruniu świętować Dzień Czekolady 2024?

Jest ulubionym deserem milionów ludzi na całym świecie. Czekolada nie tylko zadowala nasze kubki smakowe, ale też poprawia nastrój, wspomaga pracę mózgu, dodaje energii, przyspiesza metabolizm, łagodzi stres, zmniejsza zmęczenie, wspiera układ odpornościowy, poprawia krążenie, opóźnia procesy starzenia i chroni przed nowotworami. To wystarczające powody, aby traktować ją jako przyjemny element zróżnicowanej, zbilansowanej diety, mającej pozytywny wpływ na nasz organizm. Wybierzmy więc dziś ulubioną wersję czekolady i delektujmy się chwilą przyjemności płynącą z jej smaku, bez wyrzutów sumienia.

Gdzie tego dnia w Toruniu można wybrać się bez wyrzutów na małe co nieco?

Czy wiecie, że już w najbliższy piątek 12 kwietnia w kalendarzu znajdziemy takie święto jak Dzień Czekolady. Nie macie pomysłu, jak go uczcić w najlepszy sposób? Świętujcie go razem z nami w naszym Muzeum Czekolady. W końcu, czy jest ktoś, kto nie kocha czekolady - zachęca do wspólnego spędzenia tego dnia Muzeum Czekolady w Toruniu.

Muzeum czekolady w Toruniu przy ulicy Łaziennej 30, niedaleko starówki, to miejsce łączące rozrywkę, dobrą zabawę i edukację. W muzeum podczas odwiedzin i warsztatów można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o czekoladzie. O tym, jak powstaje, skąd biorą się surowce, jak zmieniały się tabliczki czekolady przez lata, wizerunek, nazewnictwo, reklama – opakowania we wszystkich krajach świata. Muzeum w warsztatowi przygotowało dwa podstawowe zajęcia z przygotowania własnej tabliczki czekolady z ulubionymi dodatkami.

Po wizycie w muzeum po słodką tabliczkę czekolady jej smakoszy zaprasza do jednego z trzech butików Iga Skrzyńska Wzrusza Toruń. Tu znajdują się takie specjały jak: pięknie wyeksponowane pierniczki artystyczne, pyszne przysmaki piernikowe, kremy i aromatyczne chlebki piernikowe no i oczywiście aksamitne czekolady.

Trwa głosowanie...

Jaką czekoladę lubisz najbardziej?

Iga Sarzyńska-Komorowska cukiernicze szlify zdobywała w San Francisco, Toronto, Paryżu oraz Londynie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a jej prace były wielokrotnie publikowane na łamach topowych branżowych magazynów. Córka wybitnego artysty piekarza Cezarego Sarzyńskiego - twórcy i popularyzatora kogutów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, zawsze podkreśla, że to właśnie „Dzięki Tacie jest wszechstronna i potrafi odnaleźć się na każdym stanowisku pracy w pracowni lub piekarni”.

Iga Skrzyńska Wzrusza Toruń butiki: ulica Chełmińska 4, ul. Szeroka 17 oraz ul. Kopernika 14.

W piątek by wspólnie uczcić ten słodki dzień i napić się wyjątkowej czekolady w swoim ulubionym wydaniu wszystkich łasuchów zaprasza Pijalnia Czekolady E.Wedel. Tego dnia czekolady 2 w cenie 1.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Czekolady! Dołącz do naszego wyjątkowego świętowania pełnego pysznych przysmaków czekoladowych, aromatycznej gorącej czekolady i niezapomnianych doznań smakowych. Czekamy na Ciebie z otwartymi ramionami i słodką promocją! - czytamy na stronie Pijalni Czekolady E.Wedel.

Pijalnia Czekolady E.Wedel w Toruniu znajduje się na ulicy Szerokiej 40.

Gdzie jeszcze w Toruniu można wybrać się na coś czekoladowego nie tylko w dniu święta tego smakołyku, zobaczcie w naszej galerii.

Od ziarenka do tabliczki. Jak powstaje czekolada?

Zanim czekolada będzie mogła zachwycać nasze podniebienia swoim smakiem, najpierw musi przejść wieloetapowy proces. Rozpoczyna się on od fermentacji ziaren kakaowca, które następnie są suszone i prażone w wysokiej temperaturze. W kolejnym etapie uprażone i obrane ziarna są miażdżone i mielone, przekształcając się najpierw w pastę, a potem w masę kakaową. Z masy tej oddziela się kakaowy proszek oraz wytłacza masło kakaowe. Oba te składniki stanowią bazę dla dalszych modyfikacji, umożliwiając produkcję różnorodnych wyrobów czekoladowych.

Aby uzyskać ciemną czekoladę, miazgę kakaową miesza się z masłem kakaowym i cukrem, co stanowi doskonałe przełamanie gorzkiego smaku kakao. Dodając mleko, otrzymujemy czekoladę mleczną. Natomiast czekolada biała składa się wyłącznie z masła kakaowego, cukru i składników mlecznych, bez dodatku miazgi kakaowej i proszku kakaowego.

Czy czekolada jest zdrowa?

Zjedzenie czekolady może powodować wyrzuty sumienia, ze względu na błędne przekonanie o jej szkodliwym wpływie na nasze zdrowie.

- Możemy spotkać się z wieloma mitami dotyczącymi czekolady, która w opinii wielu powoduje przybieranie na wadze. Należy jednak pamiętać, że tyjemy od nadmiaru spożywanych kalorii w całości, a nie od jednego produktu. Produkty deserowe takie jak czekolada czy ciastko również mogą być częścią zdrowej diety, jeśli spożywane są w świadomy i kontrolowany sposób, z uwzględnieniem potrzeb organizmu. Nie powinny być podstawą diety, tylko jej urozmaiceniem. Kluczowe jest znalezienie równowagi w codziennej diecie i nie popadanie w rutynowe, kompulsywne zajadanie każdego stresu czymś słodkim. Korzystniej będzie zjeść kawałek czekolady podczas intensywnego wysiłku umysłowego czy fizycznego w ciągu dnia, niż późnym wieczorem, siedząc biernie przed telewizorem czy książką – tłumaczy dietetyk Jadwiga Przybyłowska, ekspertka kampanii „Słodka Równowaga”.

Czekolada i hormony szczęścia. Jak czekolada wpływa na nasz organizm

Jaki sekret skrywa czekolada i dlaczego tak ją kochamy? Jej główny składnik - kakao, zawiera bogatą mieszankę substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do wartościowych związków, które odnajdziemy w czekoladzie zalicza się tryptofan. Powstająca z niego serotonina odpowiada m.in. za regulację ośrodka głodu, procesy pamięci, sen i dobry nastrój. Niedobór serotoniny prowadzi do rozwoju depresji. Kolejny cenny związek bioaktywny, występujący w ziarnach kakaowca, to fenyloetyloamina. Pełni ona w organizmie funkcję neurotransmitera - aktywuje działanie dopaminy, noradrenaliny, serotoniny i acetylocholiny. W ten sposób wpływa na zwiększone wytwarzanie tzw. hormonów szczęścia.

Zdrowotne korzyści czekolady pochodzą także z flawonoidów, znajdujących się w ziarnach kakaowca. Ciemna czekolada, która zawiera co najmniej 70% kakao, obniża ryzyko zawałów serca oraz zawiera mnóstwo antyoksydantów, chroniących nasz organizm przed starzeniem się. Zawarty w niej magnez pozytywnie wpływa natomiast na system nerwowy i wspomaga nas w walce ze stresem. Składniki pokarmowe czekolady działają również wspomagająco na układ sercowo-naczyniowy, a także poprawiają pracę mózgu.

Dobroczynne właściwości czekolady dostrzegł również przemysł kosmetyczny. Wzbogacone nią kosmetyki odżywiają i regenerują naskórek, a kofeina zawarta w ziarnach kakaowca pomaga oczyścić organizm z toksyn i wykazuje działanie wyszczuplające, dzięki czemu może odgrywać rolę sprzymierzeńca w walce z cellulitem. Biorąc pod uwagę długą listę prozdrowotnych właściwości czekolady, nie powinno dziwić, dlaczego pokochano ją już tysiące lat temu.

Zobaczcie gdzie jeszcze można wybrać się na coś czekoladowego w Toruniu. Kilka wybranych ofert:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto