Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Kopernika jak malowany i drzewa o wielkich korzeniach. Zdjęcia i lista zwycięzców konkursu

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W poniedziałek, na dziedzińcu Domu Mikołaja Kopernika, odbył się finał dwóch konkursów dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Toruniu. Pierwszy, plastyczny, był częścią ogólnopolskich archiwalnych obchodów 550-lecia urodzin wielkiego astronoma, w których nasze archiwum wiedzie prym. Uczestnicy drugiego mieli się zanurzyć w swoich korzeniach, budując drzewa genealogiczne swoich rodzin. Oba były przeznaczone dla dzieci i wczesnej młodzieży.
W poniedziałek, na dziedzińcu Domu Mikołaja Kopernika, odbył się finał dwóch konkursów dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Toruniu. Pierwszy, plastyczny, był częścią ogólnopolskich archiwalnych obchodów 550-lecia urodzin wielkiego astronoma, w których nasze archiwum wiedzie prym. Uczestnicy drugiego mieli się zanurzyć w swoich korzeniach, budując drzewa genealogiczne swoich rodzin. Oba były przeznaczone dla dzieci i wczesnej młodzieży. Szymon Spandowski
Opłaca się startować w konkursach organizowanych przez Archiwum Państwowe w Toruniu. Nie tylko z powodu ciekawej materii czy atrakcyjnych nagród, ale też po to, aby usłyszeć dobre słowo. W sumie to wiele dobrych słów.

Zobacz wideo: Ogródki letnie na starówce

od 16 lat

W poniedziałek, w bardzo upalnych okolicznościach pogody oraz ciekawych architektury - na dziedzińcu Domu Mikołaja Kopernika odbył się finał dwóch konkursów dla dzieci i młodzieży zorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Toruniu. Pierwszy, plastyczny, był częścią ogólnopolskich archiwalnych obchodów 550-lecia urodzin wielkiego astronoma, w których nasze archiwum wiedzie prym. Uczestnicy drugiego mieli się zanurzyć w swoich korzeniach, budując drzewa genealogiczne swoich rodzin. Oba były przeznaczone dla dzieci i wczesnej młodzieży.

Polecamy

- Musieliśmy dokonać bardzo trudnego wyboru, zainteresowanie tym konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – powiedziała Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu, podsumowując konkurs plastyczny „Dom Kopernika”. – Napłynęło 186 prac! Głównie z naszego województwa.

Lista zwycięzców konkursu plastycznego

W kategorii klas I-III nagrody i wyróżniania otrzymali: I nagroda: Magdalena Walicka, 8 lat, II nagroda: Adam Czarnecki, 9 lat, III nagroda: Julian Bożek, 7 lat. Wyróżnieni: Eliasz Adesanya, 8 lat, Magdalena Ryczkowska, 9, Łucja Tomczak, 8 lat. W kategorii klas IV-V: I nagroda: Alicja Sobieszak, 11 lat, II nagroda: Jan Bożek, 11 lat, II nagroda: Tymon Szóstak, 11 lat, III nagroda: Julia Siedlecka, 11 lat. Wyróżnienia: Tomasz Jędrzejewski, 10 lat, Seweryn Olkowski, 12 lat, Igor Rajski, 11 lat. Wśród uczestników z klas VI-VIII laury otrzymali: I nagroda: Zuzanna Maciąg, 14 lat, II nagroda: Małgorzata Dziak, 13 lat, III nagroda: Natalia Matyjaszczyk, 13 lat.

Jak widać, nagrodzonych i wyróżnionych prac jest sporo. Laureaci byli proszeni o wskazanie swojego dzieła, zaś Beata Herdzin wyjaśniała, dlaczego każda z tych prac jest wyjątkowa.

Ile osób wystartowało w konkursie genealogicznym?

Drugi konkurs miał bardzo oficjalną oprawę. Zanim laureaci ruszyli po swoje trofea, mikrofon krążył między archiwistami i wicekurator oświaty. Kuratorium było współorganizatorem wojewódzkiego etapu konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz, moja wielka i mała ojczyzna”. Wystartowali w nim uczniowie klas IV-VII, mieli za zadanie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Z całego województwa do toruńskiego archiwum dotarło 17 prac.

- Badania genealogiczne są trudne. W Polsce materiał do takich badań zaczyna się w zasadzie od XVII wieku i to raczej jego drugiej połowy - powiedział Eugeniusz Borodij, dyrektor również zaangażowanego w genealogiczne przedsięwzięcie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. - Wiek XVIII z trudem, w zależności od miejscowości, dopiero wiek XIX jest dobrze rozpoznany, przynajmniej w zaborze pruskim i można te badania prowadzić w szerszym zakresie.

Poprzeczka była zatem postawiona wysoko, ale pomimo tego uczestnicy konkursu sięgnęli nawet kilkanaście pokoleń wstecz. Laureatami wojewódzkiej edycji zostali:

  • Klara Drojecka, Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu, nauczyciel opiekun – Marta Jęczmionka
  • Aleksander Krysztofiak, Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach, nauczyciel opiekun – Joanna Parada
  • Sara Nartowicz, Szkoła Podstawowa nr 36 w Bydgoszczy, nauczyciel opiekun – Aleksandra Gawryszewska.

Przed nimi finał ogólnopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto