Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Podaruj ciszę". Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu dołączyła do akcji, która edukuje o szkodliwości hałasu na zdrowie nie tylko ludzi

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu dołączyła do akcji "Podaruj ciszę".
Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu dołączyła do akcji "Podaruj ciszę". FB/Szkoła Podstawowa nr 16
Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Podaruj ciszę”, której głównym celem jest uświadamianie o szkodliwości hałasu nie tylko w okresie noworocznym.

Fajerwerki szkodzą nie tylko zwierzętom

„Podaruj ciszę” to projekt działający w całej Polsce. Jego działania opierają się głównie na uświadamianiu o szkodliwości hałasu z najróżniejszych źródeł. W okresie noworocznym większość ludzi zwraca na hałas większą uwagę niż na co dzień ze względu na fajerwerki, które pojawiają się wówczas w sklepach. I choć ich wystrzeliwanie w miejscach publicznych według prawa możliwe jest wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia, nie brakuje osób, które nie stosują się do tego przepisu.

O szkodliwy wpływie fajerwerków nie tylko na przyrodę czy zwierzęta mówi się już od dawna. Coraz częściej jednak przy tej okazji wspomina się o ich szkodliwości także na ludzi – i bynajmniej nie chodzi tu o konsekwencje, z jakimi można się spotkać podczas ich użytkowania, choć one są równie druzgocące. Każdego roku służby medyczne spotykają się z poparzeniami, rozerwaną skórą czy innymi zdrowotnymi konsekwencjami użytkowania w nieodpowiedzialny sposób petard. Coraz częściej jednak wspomina się także o tym, że osoby w spektrum autyzmu są nadwrażliwe na hałas, a każdy wybuch powoduje u nich stres, co nierzadko przekłada się na rodzącą się autoagresję i niekontrolowany wybuch negatywnych emocji. Sięgając po petardy, należy mieć więc na uwadze to, że można poważnie zaszkodzić nie tylko środowisku, ale także ludziom.

Uczniowie SP16 świadomi zagrożeń

Aby zwiększać świadomość wśród dorastających młodych torunian, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Wandy Szuman w Toruniu postanowiła dołączyć do akcji „Podaruj ciszę – niech Twoja zabawa nie sprawia cierpienia innym”. Uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody rozmawiali o negatywnym wpływie fajerwerków i hałasu na otoczenie.

– Uczniowie odgrywali scenki w oparciu o historie ze strony internetowej „Podaruj ciszę” i proponowali alternatywne sposoby na zabawę sylwestrową. Lekcje były fajne i pełne emocji. Mam nadzieję, że w domach moich uczniów już nigdy nie będzie fajerwerków – podzieliła się pani Iwona, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 16, która zorganizowała akcję uświadamiającą wśród uczniów.

Wśród sposobów na zabawę sylwestrową uczniowie wskazali m.in. taniec, gry planszowe czy głaskanie zwierząt domowych. Stale zwiększająca się świadomość wśród ludzi na temat szkodliwości fajerwerków daje nadzieję na odejście od tego trendu. Wielu przeciwników tego typu rozrywki przyznaje nawet, że nie chodzi o to, by całkowicie tego zakazać, ale stosować się do regulacji prawnych i wystrzeliwać petardy wyłącznie w określone dni, a nie nawet na tydzień przed sylwestrową nocą.

Martwe zwierzęta po sylwestrowej nocy

Każdego roku dziesiątki zwierząt giną z powodu nadmiernego hałasu, który pojawił się w sylwestrową noc. Wśród nich najczęściej są ptaki żyjące w miejskim zgiełku. Fundacja Szklane Pułapki, działająca na rzecz polskich ptaków, które na co dzień mierzą się z wieloma zagrożeniami, co roku prowadzi statystyki o liczbie martwych ptaków w okresie noworocznym. Organizuje nawet w całej Polsce spacery, tzw. hangover bird count. Ludzie w całej Polsce wychodzą wówczas na jeden spacer kontrolny (między 15 a 30 grudnia) oraz drugi, tą samą trasą, w Nowy Rok, by sprawdzić, ile ptaków ucierpiało.

Ale nie tylko ptaki spotyka taki los. Wiele ośrodków rehabilitacji zwierząt dzikich w całej Polsce już od początku grudnia informuje, że ofiarą wybuchów padają sarny czy borsuki. I nie tylko te, które żyją na wolności. Wiele zwierząt żyjących w gospodarstwach domowych także przechodzi w tym dniu wielki stres, nie rozumiejąc, co dzieje się na zewnątrz. Schroniska i fundacje dla zwierząt w całej Polsce apelują by na okres 31 grudnia i 1 stycznia odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto