Toruń: Szokujące nagrania dotyczące WORD w prokuraturze! Ujawniamy szczegóły!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W sprawie przekroczenia uprawnień przez Marka Staszczyka, dyrektora WORD w Toruniu i działania na szkodę interesu publicznego, śledztwo wszczęła w lutym Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód. Szokuje treść nagrań, które trafiły do prokuratury.
W sprawie przekroczenia uprawnień przez Marka Staszczyka, dyrektora WORD w Toruniu i działania na szkodę interesu publicznego, śledztwo wszczęła w lutym Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód. Szokuje treść nagrań, które trafiły do prokuratury. Sławomir Kowalski
Do prokuratury w Toruniu trafiły szokujące nagrania, dokumentujące unieważnienie pewnego egzaminu na prawo jazdy przez urzędników marszałka, po naciskach dyrekcji WORD w Toruniu. "Oni chcą, my to naciągniemy. Wygląda na to, że dyrektor Staszczyk się przy tym upiera" - mówi urzędnik. Sprawa objęta została już śledztwem.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

W lutym br. Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód wszczęła śledztwo w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez Marka Staszczyka, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu i działania na szkodę interesu publicznego (art. 231 kk). Po pierwsze dlatego, o czym już pisaliśmy, że miał wpływać na egzaminatorów, by surowiej traktowali kursantów z tych szkól jazdy, które są z nim skonfliktowane. Najpierw sprawę badali policjanci z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą. Stwierdzili, że jest podejrzenie takiego przestępstwa i dlatego wszczęto formalnie śledztwo.

Tym samym śledztwem objęty został jednak jeszcze drugi wątek. Chodzi o wpływanie przez dyrektora WORD na urzędników marszałkowskich. W roku 2017 przeprowadzali ono kontrolę egzaminu na prawo jazdy, którego nie zdał mężczyzna twierdzący, że jest dobrym znajomym dyrektora. Ostatecznie egzamin unieważnili jako przeprowadzony wbrew procedurom. Takie rozwiązanie umożliwiało mężczyźnie darmowe jego powtórzenie. Szokujące są nagrania, które trafiły do prokuratury.

Urzędnicy: "Oni chcą, to my to naciągniemy"

Egzamin odbył się 12 lipca 2017 r. Kursant go nie zdał, bo wykonywał zadania bez zapiętych pasów. Tłumaczył, że jest niepełnosprawny, ale nie posiadał stosownego zaświadczenia lekarskiego. - W świetle prawa nie mogłem tego egzaminu zaliczyć - tłumaczy nam egzaminator.

Kursant złożył skargę do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Urzędnicy przeprowadzili kontrole i egzamin unieważnili. Jako powód podali przeprowadzenie egzaminu wbrew przepisom; dokładniej: pauzy w nagraniu sprawdziany (wynikały z wyłączania silnika). Egzaminator udał się do kontrolerów na rozmowę. Nagranie z niej to teraz ważny dowód w śledztwie. Przytaczamy fragmenty.

Trwa głosowanie...

Czy doceniamy pracę służb mundurowych?

Urzędnik do egzaminatora: "Podobno się pan pulta w związku z tym unieważnieniem egzaminu. To znaczy, wie pan, coś tam sobie dyrektorzy wymyślili...Ja widzę, że oni nie odpuszczają. Nie wiem, z jakiego powodu. Z tego powodu, który oni sobie wymyślili, to my na pewno nie unieważnimy tego egzaminu. (...) Podobno jest brak na początku nagrania i później są przerwy. Na tej podstawie unieważnimy ten egzamin. Pan się w ogóle nie przejmuje tym."

Kolejna wypowiedź: "My to naciągniemy. Oni chcą, my to naciągniemy. Ze względu na brak nagrania. Pan się w ogóle tym nie przejmuje i tyle. Nie wiem, dlaczego oni się upierają."

Polecamy

Dalej egzaminator pyta, czy urzędnik rozmawiał o tym z dyrektorami. Pada odpowiedź, że tak - z wicedyrektorem. "Wychodzi na to, że dyrektor Staszczyk się przy tym unieważnieniu upiera. Nie wiem, dlaczego".

Następnie urzędnik mówi tak: "Także pan się w ogóle tym nie przejmuje. Pan sobie da spokój. Mówię panu, że se pan nagrabi. I przy najbliższej okazji pana spuści, i tyle".

Ponieważ egzaminator dyskutuje, padają coraz ostrzejsze słów, łącznie z przekleństwami (My mamy k..a robić tak, jak nam WORD każe"). Wyraźnie urzędnik mówi tez tak: "Dyrektor Staszczyk się przy tym unieważnieniu upiera. Ja powiedziałem, że tego powodu, który oni podają, to my na pewno nie unieważnimy, bo facet (kursant-przyp.red.) się posłużył dokumentem, który można se powiesić w kiblu".

Polecamy

Dyrektor WORD naciskom na urzędników zaprzecza

"Nowości" zapytały dyrektora WORD, czy naciskał na unieważnienie egzaminu. Kategorycznie zaprzeczył. Oświadczył tak: "Egzamin został unieważniony decyzją Marszałka Województwa na podstawie art.54 ust.1 i ust.3 Ustawy o kierujących pojazdami. Osoba egzaminowana przystąpiła ponownie do egzaminu za 3 miesiące i ponownie go nie zdała. Więcej nie przystępowała do egzaminu w WORD w Toruniu. Oświadczam, że nie znam pana G. (kursanta) i nie łączą mnie z tą osobą żadne relacje ani służbowe, ani prywatne. Oświadczam również, że dyrekcja WORD w Toruniu nie wywierała żadnego nacisku na urzędników Urzędu Marszałkowskiego, takie oskarżenia uważam za absurdalne. Powyższa sprawa była załatwiana jak wszystkie inne tego typu sprawy zgodnie z obowiązującym w WORD w Toruniu i Urzędem Marszałkowskim procedurami.

Trwa głosowanie...

Czy monitoring na osiedlach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie?

Według dyrektora sprawa z egzaminem wyglądała tak:

"Egzaminowany otrzymał wynik negatywny z powodu dwukrotnego niezapięcia pasów bezpieczeństwa. Złożył skargę do Marszałka Województwa za pośrednictwem dyrektora WORD. Wyjaśnił, że jest inwalidą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ma zaświadczenie upoważniające do niestosowania pasów bezpieczeństwa. Egzaminowany prosił egzaminatora, że za kilka chwil to zaświadczenie udostępni i w skardze napisał „Uczyniłem to po czasie, gotowy przedstawić zaświadczenie w kilka chwil, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem i odrobiną empatii- egzamin został przerwany i zakończony negatywnie.”

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie