Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Duch Podgórza zostawił kolorowy i znaczący ślad na ścianie budynku przy ul. Poznańskiej 3

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Podgórski mural powstał z inicjatywy Teresy Stuczyńskiej inspirowanej przez Katarzynę Kluczwajd.
Podgórski mural powstał z inicjatywy Teresy Stuczyńskiej inspirowanej przez Katarzynę Kluczwajd. Grzegorz Olkowski
Podgórz wzbogacił się o nowy mural. Powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu. Na ścianie budynku przy ul. Poznańskiej 3 zobaczymy to, co od połowy XIX wieku miało decydujący wpływ na wygląd i charakter tego do 1938 roku samodzielnego miasta.

Podgórski mural powstał z inicjatywy Teresy Stuczyńskiej inspirowanej przez Katarzynę Kluczwajd. Projekt przygotowała artystka Sara Tomczyk, zaś na ścianę budynku przy ul. Poznańskiej 3 przeniósł go Mateusz Małkiewicz. Dzieło jest zatytułowane "Duch Podgórza" i widać na nim to, co dla tego ducha miało wielkie znaczenie. Po pierwsze, artylerzystów i armaty, w sąsiedztwie Podgórza znajduje się wszak poligon, którego dzieje sięgają XVII wieku, zaś rozwój zapoczątkowany w XIX stuleciu doprowadził do tego, że dziś jest to jeden z największych poligonów w Europie.

Polecamy

Nad artylerzystami widać charakterystyczne baraki miasteczka poligonowego. Zostało ono zbudowane w czasach pruskich i było w stanie pomieścić nawet 20 tysięcy ćwiczących na poligonie żołnierzy. Po 1920 z baraków korzystało Wojsko Polskie. Do dziś niestety z miasteczka pozostało niewiele. Baraki zniknęły w pierwszej połowie XX wieku, ale wiele innych obiektów, w tym gmach komendantury, zniknęło z panoramy już w obecnym stuleciu.

Nad wszystkim góruje balon z napisem "Podgórz wita". Kiedyś szybowało ich tu wiele, korzystając ze znajdującej się na lewym brzegu Wisły, również na muralu odmalowanej hali balonowej. Przymocowaną do balonu linę trzyma człowiek stojący na ruinach. Kto to i co to? Są to pozostałości fortecznej cegielni, w której miejscu stoi ozdobiony muralem blok.

"Na jej gruzach stoi Kazimierz Rypyść (1891-1987), który mieszkał tuż obok - informuje na stronie Książnicy Kopernikańskiej Katarzyna Kluczwajd. - On i jego rodzina (z czwórką dzieci) w okresie II wojny światowej pomagali więźniom z nazistowskiego obozu dla osób wywiezionych z terenów podbitych przez Niemców na roboty przymusowe, urządzonego na terenie obecnego osiedla Nowy Podgórz".

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto