Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014

UM Torunia
Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014
Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014
Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014. Dwanaście spektakli, słuchowisko, spotkania z twórcami i inne imprezy towarzyszące złożą się na tegoroczne Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra. Będzie okazja do zetknięcia z dobrymi znajomymi oraz z zespołami, które jeszcze w Toruniu nie gościły. AST rozpoczną się 8 i potrwają do 15 marca.

Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014

Na początek festiwalu przygotowano dwie prezentacje znanych i docenianych teatrów, obie inspirowane twórczością Brunona Schulza. Pierwszego wieczoru Scena Plastyczna KUL zaprezentuje „Lustro”, spektakl w oparciu o opowiadanie „Samotność”. „To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza, w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Schulza” – mówi o spektaklu reżyser Leszek Mądzik. Twórca Sceny Plastycznej oraz Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia będą gośćmi specjalnymi festiwalu.

Nagrodzony w ubiegłym roku przez toruńską publiczność Teatr Formy pokaże „Ulicę krokodyli”, pantomimę opartą na „Sklepach cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Reżyser Józef Markocki mówi o przedstawieniu, że jest ono „próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi dążeniami, pragnieniami i lękami”. Przedstawień teatru ruchu będzie więcej. Widzowie zobaczą kolejny spektakl Sopockiego Teatru Tańca „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”. Inspiracją dla przedstawień trójmiejskich artystów stają się postacie ze świata sztuki i ich twórczość. Tym razem opowiedzą o dwóch wielkich artystach: Franzu Kafce i Henrim Toulouse-Lautrecu. Te wyjątkowe osobowości łączy to, że twórczość była dla nich antidotum na trudne relacje rodzinne. Niemożność porozumienia jest także tematem tanecznego spektaklu w wykonaniu Anny Steller i Krzysztofa Dziemaszkiewicza „Strefa zagrożenia” powstałego z inspiracji „Zbombardowanymi” Sary Kane.

Wśród starych klamrowych znajomych znajdą się też teatralni prowokatorzy: Usta Usta Republika oraz Porywacze Ciał. Ci pierwsi zawsze starają się przekraczać granice widowiska teatralnego. Ich spektakle oglądano już zza szyb samochodu, słuchano ich przez telefon albo doświadczano w absolutnej ciemności. „Uczta” to historia o chciwości i konsumpcji, satyra na wszelkiej maści talent show, wyzysk oraz reklamę. Ironia, prowokacja i interakcja z publicznością to także znak rozpoznawczy Teatru Porywacze Ciał. Spektakl „Partytury rzeczywistości”, jak niemal wszystkie tego teatru, zawierać będzie sporo elementów improwizacji, a poszczególne sceny, jak takty utworu, złożą się na rytmiczną, dynamiczną kompozycję diagnozującą nasze tu i teraz. Ostrze satyry wymierzone zostanie w papkę serwowaną z telewizyjnych ekranów, świat show-biznesu, a także w sferę bardziej prywatną – relacji międzyludzkich.

Toruń: Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014

Częstym marcowym gościem Od Nowy jest szczeciński Teatr Kana. Tym razem wraz z Krepsko Thearte Group pokaże on „Hotel Mistery deLuxe”. „Nie wiemy, gdzie jest hotel (…) kim są jego goście, skąd przychodzą, dokąd się wybierają. Wiemy jednak najważniejszą rzecz - są samotni i szukają bliskości z drugim człowiekiem” – pisała o spektaklu Małgorzata Klimczak w „Głosie Szczecińskim”. Po raz kolejny do Torunia przyjedzie również Teatr Wierszalin, który sięgnął po „Boską komedię”, by opowiedzieć historię nad wyraz aktualną. Co ciekawe, w inscenizacji Jakuba Nvoty jest to również opowieść niezwykle zabawna.

Tegoroczna Klamra to także spotkania z nowymi zespołami. Oprócz duetu Steller/Dziemaszkiewicz na scenie pojawi się Łódzki Teatr Chorea, który pokaże spektakl „Muzg”. „U” otwarte w tytule nie jest przypadkowe, artyści bowiem zastanowią się nad tym, czy w czasach, gdy nowoczesne technologie pozwalają wszystko zmierzyć i zbadać, a przez to także odrzeć z tajemnicy i zmanipulować, jest jeszcze miejsce na, jak piszą, „zdefiniowanie tego, co międzyludzkie czy ponadludzkie”. „Lady Wa-Wa” to spektakl duetu ME/ST, który tworzą Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz. Artyści kierują się hasłem „tu i teraz”. „Widzowie przychodzą na nasze spektakle i analizują coś, w czym tkwią na co dzień, tyle że my dajemy im szansę na teatralne wrażenia z dawką refleksji, która (…) pozwala spojrzeć na problem z innej strony” – piszą twórcy. Lżejszą propozycją będzie prezentacja Toruńskiej Grupy Improwizacyjnej „Teraz”, która zbuduje na scenie komediowy spektakl „Pan Pstrąg”.

Na tegorocznej Klamrze obędzie się również niezwykła premiera. „Paląc blanty z UFO” to widowisko teatralno-muzyczne w wykonaniu formacji Jazz Out i Arkadiusza Jakubika. Aktor Smarzowskiego, znany także z formacji Dr Misio, wraz z kwartetem jazzowym wykona monodram do tekstów Tymona Tymańskiego. Ten ostatni, jako muzyk, również zagości na scenie. Nie zabraknie także na tegorocznej Klamrze teatru w formie radiowej. W słuchowisku „Mapa i terytorum” na podstawie prozy Michela Houellebecqa usłyszymy m.in. Andrzeja Chyrę, Magdalenę Cielecką i Adama Ferencego. Tegoroczna Klamra to również szereg imprez towarzyszących, filmowych i muzycznych (na zakończenie festiwalu wystąpi duet Paula i Karol).

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto