Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA już od 2 października

Informacja prasowa
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA już od 2 października
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA już od 2 października mat. prasowe
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA już od 2 października. W dniach 2 – 10 października w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kulturalny koloryt Torunia i jest jednym z najważniejszych i najstarszych tego typu festiwali w Polsce.

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA już od 2 października

Tegoroczna edycja obfitować będzie w liczne niespodzianki, których celem jest ukazanie teatru lalek jako sceny poszukującej, łączącej wiele nurtów i wychodzącej poza standardowe ramy lalki jako jedynego tworzywa aktorskiego. Po ubiegłorocznym sukcesie włoskiej grupy Compagnia TPO, która zaprezentowała taneczny spektakl „Malowany ogród”, Baj Pomorski postanowił stworzyć projekt edukacyjny „Taniec w Teatrze – Teatr w Tańcu”, którego celem jest przybliżanie młodzieży tej aktywności jako sztuki. Naturalną konsekwencją było jeszcze szersze włączenie tańca w nurt programowy festiwalu – stąd na scenie Baja Pomorskiego ponownie zaprezentuje się Compagnia TPO z przedstawieniem pt. „Motyle” (wł. „Farfalle”).

Taneczną opowieść inspirowaną powieścią Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów” zobaczymy dzięki holenderskiej grupie De Stilte w spektaklu „Alicja”. Taniec będzie przeplatał się również w krajowych propozycjach m.in. w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reż. Zbigniewa Lisowskiego, który to spektakl w wykonaniu aktorów Baja Pomorskiego zostanie pokazany dorosłej publiczności w cyklu pozakonkursowym. Gospodarze festiwalu pokażą również trzy propozycje familijne powstałe w sezonie artystycznym 2014/2015: „Dzieci z Bullerbyn” w reż. Konrada Dworakowskiego, „Legendy toruńskie” w reż. Ireneusza Maciejewskiego oraz monodram Agnieszki Niezgody „PRZETRWAM. Opowieść Pani Durabo”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie prezentacja słowackiego Teatro Tatro – spektakl „Mistrz i Małgorzata”. Arcydzieło rosyjskiej literatury Michaiła Bułhakowa na język teatru przełożył Ondrej Spišák, a całość będzie rozgrywała się w pięknym namiocie cyrkowym, który zostanie ustawiony na Błoniach Nadwiślańskich.
Prezentacje dla dzieci i młodzieży to spektakle tradycyjnie nowoczesne w swoim wykonaniu. Z jednej strony jak zawsze najmłodsi będą mogli zobaczyć klasyczne tytuły, jak np. „Calineczka” w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu) czy „Czarodziejski Flet” Wrocławskiego Teatru Lalek, będący nawiązaniem do wybitnego dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Z drugiej strony towarzyszyć nam będzie bardzo silny w tym roku nurt spektakli prezentujących współczesną dramaturgię dla dzieci. Zobaczymy zatem „Gdzie jest Lailonia” Teatru Pinokio z Łodzi, „A niech to gęś kopnie!” Teatru Animacji z Poznania czy „Rydygier – mój przyjaciel wampir” Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry. Scenę dla młodzieży i dorosłych uzupełnią propozycje Białostockiego Teatru Lalek („Jaśniepanienka”) oraz Teatru Maska z Rzeszowa („Białe małżeństwo”).

Poza tanecznymi propozycjami z zagranicy oraz wydarzeniem w namiocie cyrkowym, grono międzynarodowe poszerzą propozycje z Rosji i Ukrainy. Teatr AKHE z Sankt Petersburga, uważany za jedną z najciekawszych instytucji poszukujących, zaprezentuje eksperymentalny spektakl „Gobo. Digital Glossary”, tj. ‘cyfrowy słownik’. Z kolei lwowski teatr wystawi familijną propozycję: „Koło fortuny”.

Jak co roku towarzyszyć nam będą Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM. Po raz 12 zaprezentują się osoby, które dzięki swojej teatralnej pasji pokazują, że żyć można pięknie i z uśmiechem na twarzy, nawet kiedy los poddaje nas najcięższej próbie. Aby podkreślić znaczenie tego wydarzenia po raz drugi w ramach Festiwalu SPOTKANIA przegląd INNYM OKIEM otworzy festiwalowy tydzień. 3 października ulicami starego miasta przejdzie barwna parada bajkowych postaci (od godziny 11:00 wszyscy chętni mogą do niej dołączać). Nie zabraknie również przeglądu najważniejszych wydarzeń ze świata animacji za sprawą AKCJI. ANIMACJI przygotowanej pod kuratelą Krzysztofa Białowicza. Warto podkreślić, że to jubileuszowa edycja tego wydarzenia – 10. urodziny Akcji cieszącej się dużą popularnością zwłaszcza wśród środowiska toruńskich grafików i twórców multimediów.

Dodatkowo w ramach XXII edycji SPOTKAŃ zapraszamy na koncert sceny muzycznej, performatywne czytanie współczesnej dramaturgii dla młodzieży (organizowane we współpracy Centrum Sztuki Dziecka z Poznania oraz aktorów Teatru Nowego w Poznaniu), a także liczne warsztaty.
Festiwal w liczbach prezentuje się następująco:
- 15 teatrów
- 19 spektakli
- 45 wydarzeń teatralnych i nie tylko.

To chyba wystarczające powody, by w dniach 2–10 października SPOTKAĆ się z Bajem na SPOTKANIACH.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto