Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po Toruniu okupacyjnym w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zobacz zdjęcia!

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Przy Krzywej Wieży, spacer okupacyjny 1.09.2023
Przy Krzywej Wieży, spacer okupacyjny 1.09.2023 Emil Korczeniewski
W piątkowy wieczór 50 osób podążyło śladami II wojny światowej. Zwiedzali toruńskie ulice, podwórka i piwnice, poznając historię okupowanego Torunia. Trwający ok. 3 godzin spacer zakończył się chwilą refleksji przy pomniku Zbrodni Pomorskiej.

Wyjątkowy spacer po Toruniu
Mieszkańcy Torunia w piątkowy wieczór wyruszyli na spacer śladami okupowanego Torunia. Wydarzenie zorganizowano z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Podążając za Marcinem Orłowskim, o 17.30 torunianie wyruszyli spod CSW, by przejść nie tylko ulicami Starego Miasta, lecz także zwiedzić piwnice i podwórka, na co dzień niekoniecznie dostępne.

Okupacyjny Toruń

Torunianie poznali miejsca, gdzie od 1939 roku Toruń broniony był przez polskich obrońców, gdzie przetrzymywani i katowani byli więźniowie przez SS i Gestapo, a także poznali historię skradzionych przez Niemców dzieł sztuki. Każde miejsce zrobiło wrażenie i natchnęło mieszkańców do refleksji. Przebywanie w piwnicach Collegium Maius sprawiło, że choćby przez chwilę mieszkańcy mogli doświadczyć na własnej skórze tego, co czuli przetrzymywani tam po kilkadziesiąt w czasie wojny ludzie – stłoczeni, bez dostępu do światła i świeżego powietrza. Zwiedzający usłyszeli także historię o tzw. łapankach, które odbywały się przy gmachu poczty polskiej, zapoznali się z sylwetką Moniki Dymskiej, poległej w 1943 roku.

Polecamy

Fotografie wojennego Torunia

Dzięki zdjęciom, które prezentował Marcin Orłowski, mieszkańcy Torunia zobaczyli, jak w tamtych czasach prezentowała się starówka, którędy szła defilada wojsk niemieckich oraz w jaki sposób torunianie uciekali przed wojną. Fotografie ukazały obraz ówczesnego Torunia oraz pokazały, jak miasto zmieniło się na przestrzeni lat. Wiele usłyszanych ciekawostek o wojennym okresie sprawiło, że miasto zyskało zupełnie inny, dla niektórych nieznany obraz. Spacer zakończył się przejściem pod pomnik Zbrodni Pomorskiej, by oddać hołd 30 tysiącom poległym.

Kolejne wydarzenia CSW

  • LEKCJA CZYTANIA OBRAZU, 12.09.2023 13.06.2023 (środa), godz. 18.00 – krótkie wykłady online mające na celu wprowadzenie odbiorcy w świat historii sztuki. Transmisja na Facebooku CSW.
  • ARCYDZIEŁA MALARSTWA: "Sztuka dla koneserów – niderlandzkie malarstwo manierystyczne” 14.09.2023 (czwartek), godz. 17.00 – zapoznanie z sylwetką Jacoba van Ruisdaela, wstęp wolny, prowadzenie: Alicja Jakubowska.
  • SPOTKANIA KOPERNIKAŃSKIE: Świat monet Kopernika i jego prawo monetarne – czy nas także dotyczy?, 19.09.2023 (wtorek), godz. 18.00 – wystawa monet połączona z wykładem o czasach, w których żył Kopernik, prowadzenie: Robert Żytkowicz, Marcin Orłowski.
  • OPOWIEŚCI O KOLORZE: ,,Jesienny odcień pomarańczy”, 26.09.2023 (wtorek), godz.18.00 – cykl wykładów o kolorach, rozpoczynający się od pomarańczowego, wstęp wolny, prowadzenie: Karolina Osińska.
  • SPOTKANIA KOPERNIKAŃSKIE: Kratery Księżyca, pierścienie Saturna, księżyce Jowisza – obserwacje nieba z tarasu CSW, 27.09.2023 (środa) godz. 21.00 – wykład o kosmicznych wydarzeniach z minionych dni oraz obserwacja nocnego nieba, prowadzenie: Marcin Orłowski, Sebastian Soberski.
  • HISTORIA MODY: Grażyna Hase – między modą a sztuką, 29.09.2023 (piątek), godz. 18.00 – spotkanie z Grażyną Hase, prowadzenie: Krzysztof Trojanowski.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto