Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki kieszonkowe w Toruniu. Miały być gotowe w 2022 roku. Będą w tym? [zdjęcia]

Sara Watrak
Sara Watrak
Park kieszonkowy na Wrzosach
Park kieszonkowy na Wrzosach Agnieszka Bielecka
Wiosną tego roku będziemy mogli pospacerować po czterech nowych parkach kieszonkowych w Toruniu. To zieleńce o niewielkiej powierzchni, z ciekawymi atrakcjami takimi jak fontanny, plenerowe szachy czy podwieszane ławki. Każdy ma nawiązywać do tradycji innego kraju.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Opóźnienie w budowie parków kieszonkowych w Toruniu

Trzy pierwsze parki kieszonkowe w Toruniu miały być gotowe do końca grudnia. Tak się nie stało.

- Z powodu trudnych do przewidzenia warunków pogodowych w okresie jesienno-zimowym, w celu zminimalizowania ryzyka utraty posadzonego materiału roślinnego, wykonawcy robót wystąpili zgodnie o przedłużenie terminu wykonania całości prac do połowy kwietnia 2023 roku tj. pierwszych trzech tygodni wiosny, aby roślinność miała bezpieczniejsze warunki do wzrostu. Zima przystopowała odrobinę postępy nad pracami, ale ostateczny efekt powinien być bardziej spektakularny właśnie wtedy, kiedy przyroda na nowo obudzi się do życia po zimowym uśpieniu – mówi rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia Malwina Jeżewska.

Polecamy

Gdzie powstaną parki kieszonkowe w Toruniu?

Mimo opóźnienia efekty prac są już widoczne gołym okiem w każdej z trzech lokalizacji:

  • na Wrzosach, przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, gdzie powstaje park kieszonkowy "Szwajcarski Zakątek",
  • na Rubinkowie, przy ul. Rydygiera – tam poczujemy "Greckie Klimaty",
  • na Stawkach, przy ul. Szuwarów i Tataraków, gdzie odpoczniemy w „Zaciszu Holandii”.

- Zaawansowanie robót jest już bliskie 70 proc. - informuje Malwina Jeżewska.

Zrealizowano większość prac budowlanych związanych z wykonaniem przyłączy wodociągowych do systemu nawadniającego, elektroenergetycznych dla oświetlenia parkowego czy zasilania systemów nawadniających i fontann.

Gotowe są także alejki parkowe z ekologicznej, przepuszczalnej nawierzchni i inne nawierzchnie m.in. pod wykonanie zegara kwiatowego, ogrodu deszczowego czy alpinarium. Finiszuje także montaż małej architektury, czyli ławek i innych elementów.

Trwa głosowanie...

Czy w Toruniu potrzeba więcej zieleni?

Co znajdzie się w parkach kieszonkowych w Toruniu?

Na Wrzosach powstanie m.in. dywan kwiatowy w kształcie zegara. Będzie też łąka z krokusami i alpinarium, czyli ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi oraz ozdobnych roślin, nawiązujący swoim wyglądem do górskich krajobrazów. Mieszkańcom powinny spodobać się podwieszane ławki, imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, a także niewielki wodotrysk, zaprojektowany na wzór Jet d’Eau - to najwyższa fontanna w Europie i symbol Genewy.

Polecamy

Na Stawkach w projekcie zieleńca znalazł się m.in. ogród deszczowy, będą też ławki, stoły do gry w szachy i doniczki w kształcie drewnianych, holenderskich chodaków. W parku staną także tablice edukacyjne typu eco-memory (inspirowane popularną grą w "Memory", czyli "Pamięć"). Przedstawiać będą świat tych roślin i zwierząt, od których nazwy wzięły ulice w tej części miasta jak choćby ul. Czapli czy ul. Kormorana.

Na Rubinkowie, zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielono umownie na dwie strefy: relaksu i integracji. "Greckie Klimaty" stworzą m.in. niebieskie, ceramiczne donice, drzewa uformowane na kształt "zielonego parasola" oraz aromatyczne nasadzenia lawendy czy rozmarynu lekarskiego. Mieszkańcy będą mogli odpocząć przy zbiornikach wodnych z wodotryskami i skorzystać z plenerowej biblioteczki. Do dyspozycji spacerowiczów będą też szachy terenowe. Co ciekawe, park będzie spełniał równocześnie rolę tzw. ogrodu społecznego. Mieszkańcy będą dysponowali w nim własną przestrzenią do samodzielnego zagospodarowania zielenią.

Co z pozostałymi parkami w Toruniu?

Przy ul. Matejki i Słowackiego, na Bydgoskim Przedmieściu, trwają prace nad realizacją „Litewskiej Ojczyzny”. Miasto miało problem ze znalezieniem wykonawcy, przetarg wielokrotnie powtarzano. Chętnego wybrano dopiero w listopadzie 2022 roku, dlatego postępy w tej lokalizacji są najmniej widoczne. Jak jednak zaznacza rzeczniczka, wykonano już prace rozbiórkowe i rozpoczęto roboty związane z infrastrukturą techniczną. Prace w tym miejscu mają zakończyć się równolegle z pozostałymi parkami kieszonkowymi - na początku wiosny. To najmniejszy powierzchniowo teren zieleni do zagospodarowania.

Polecamy

W pierwszym kwartale tego roku miasto ogłosi przetargi na wykonawcę kolejnych parków – chodzi o zieleńce przy ul. Polnej, Strehla, F. Nila – tam ma powstać park "Francuskie Inspiracje" z efektowną pergolą w kształcie Łuku Triumfalnego - oraz przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej - na Podgórzu zaplanowano "Fiński Relaks".

- Realizacja, przy pomyślnym znalezieniu oferentów, planowana jest jeszcze na jesień tego roku – dodaje Malwina Jeżewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto