Toruń. Wielkie zmiany w organizacji ruchu na placu NOT, rondzie Czadcy i skrzyżowaniu ulic Polnej i Ugory

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Rondo Czadcy
Rondo Czadcy Grzegorz Olkowski/Polska Press
Udostępnij:
Budowa nowej linii tramwajowej między centrum Torunia a osiedlem Jar wkracza w kolejny etap. Prace obejmą wkrótce rejon placu NOT, ronda Czadcy i skrzyżowania ulic Polnej z Ugory. Z tego powodu czekają nas poważne zmiany w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej. Najbliższe - już od soboty 14 maja.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Budowa nowej linii tramwajowej rozpoczęła się w październiku ub.r. i w chwili obecnej trwa równolegle w dwunastu punktach miasta:

 • ul. Polna: od przejazdu PKP do ul. Traktorowej (A1),
 • skrzyżowanie ul. Polna/Ugory (A2),
 • ul. Watzenrodego: od CH do ul. Hubego (A5),
 • ul. Watzenrodego: od ul. Hubego do ul. Grasera(A6),
 • ul. Watzenrodego: od ul. Grasera do ul. Strobanda (A7),
 • rondo ul. Grasera - ul. Strobanda (A8),
 • Szosa Chełmińska: od placu NOT do targowiska (B2),
 • Szosa Chełmińska: od targowiska do ul. Bema (B3),
 • al. 700-lecia Torunia: od ul. Dekerta do ul. Podgórnej/Bema (B4),
 • Szosa Chełmińska: od ul. Bema do trasy średnicowej (B5),
 • Szosa Chełmińska: od trasy średnicowej do ul Długiej (B6),
 • ul. Długa: od ul. Szosa Chełmińska do ul. Mohna (B7).

Obecnie rozpoczynają się kolejne etapy realizacji zadania, co wiąże się ze sporymi zmianami w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej.

Skrzyżowanie Polna/Ugory (14 maja - 15 lipca 2022 r.)

- W sobotę 14 maja zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Polna/Ugory. By umożliwić przejazd, a jednocześnie prowadzić prace, powstanie tam tymczasowe rondo. Południowa jezdnia Polnej zostanie zamknięta, a ruch zostanie skierowany dwukierunkowo na jezdnię północną. Nie będzie możliwości skrętu z tymczasowego ronda w ul. Traktorową. Sugerowany objazd do ul. Traktorowej - ulicami Polną oraz Forteczną. Zakończenie tego etapu prac planowane jest 15 lipca – mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK w Toruniu.

Autobusy linii nr 12 kursować będą objazdem ulicami Polną i Forteczną. Na trasie objazdu w kierunku centrum wyznaczono tymczasowy przystanek przy Fortecznej, a w kierunku Wrzosów - przy Polnej, przed Traktorową.

Prace w rejonie skrzyżowania Polna/Ugory będą polegały na wykonaniu układu torowego (nawierzchnia z płyt prefabrykowanych) wraz z drenażem torowiska oraz przebudową niezbędnych kolizji. Kolejny etap prac w tym miejscu zakłada przejście torowiskiem przez północną jezdnię Polnej. Na czas prowadzenia robót jezdnia ta zostanie zamknięta, a ruch będzie prowadzony dwukierunkowo jezdnią południową oraz zostanie otwarta ulica Traktorowa. Na skrzyżowaniu nadal będzie funkcjonować tymczasowe rondo.

Plac NOT (21 maja - 30 września 2022 r.)

Od soboty 21 maja rozpoczną się prace rozbiórkowe dotychczasowej infrastruktury i przebudowa uzbrojenia podziemnego na placu NOT, czyli skrzyżowaniu alei Solidarności, Szosy Chełmińskiej, ulicy Odrodzenia i Czerwonej Drogi. Powstaną tu przewiązki umożliwiające przełożenie ruchu. Stare nawierzchnia i torowisko zostaną usunięte. Następnie ruszy przebudowa sieci podziemnych, budowa układu torowego z nowymi rozjazdami od strony alei Solidarności oraz budowa układu drogowego.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie placu NOT:

 • zamknięcie wjazdu i wyjazdu w al. Solidarności;
 • zakaz wjazdu w Szosę Chełmińską od strony centrum;
 • nakaz skrętu w prawo z Szosy Chełmińskiej (wyłączona jazda na wprost oraz skręt w lewo);
 • zawężenie na Szosie Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej.

Objazd do Szosy Chełmińskiej wytyczony będzie ulicami Bema oraz przez plac To-Mi-To i ulicę Grudziądzką, a do alei Solidarności - aleją św. Jana Pawła II i Wałami gen. Sikorskiego.

- W związku ze zmianami organizacji ruchu zweryfikowany zostanie program sygnalizacji świetlnej. Będziemy oczywiście obserwowali, jak rozkłada się ruch i w razie potrzeby wprowadzali korekty - Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

- Zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone od środy 18 maja br., gdyż trzeba wykonać przewiązki. Od tego dnia tramwaje nie będą kursować ulicami Czerwona Droga i Odrodzenia oraz w alei Solidarności. Tramwaje linii nr 1, 2, 4 i 5 kursować będą objazdem ulicami: al. św. Jana Pawła II – Wały gen. Sikorskiego – Uniwersytecka. Zatrzymywać się będą na przystankach na Wałach gen. Sikorskiego i al. Św. Jana Pawła II tylko w kierunku Uniwersytetu, a tramwaje linii nr 2 i 4 dodatkowo na ul. Uniwersyteckiej w obu kierunkach - wylicza dyrektor Kowallek.

Od soboty 21 maja wprowadzony zostanie objazd dla wszystkich linii autobusowych przejeżdżających przez aleję Solidarności. Objazd wyznaczono od Szosy Chełmińskiej ulicą Grudziądzką, plac To-Mi-To, ulicę Uniwersytecką i Wały gen. Sikorskiego.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Na trasie objazdowej wyznaczono przystanki:

 • przy ul. Grudziądzkiej w kierunku Dworca Głównego i osiedla Na Skarpie dla linii nr 27, 31, 32 i 38, a w kierunku Wrzosów dla linii nr 10, 20, 27, 31, 32 i 38;
 • przy ul. Uniwersyteckiej dla linii nr: 12, 14, 21, 30, 35, 37 i 38 w obu kierunkach;
 • przy Wałach gen Sikorskiego na wysokości przystanków tramwajowych dla linii nr: 10, 12, 13, 14, 22, 27, 32, 53, N90, N91 i N93.
 • Autobusy linii nr 15 na ul. Odrodzenia zatrzymywać się będą na przystanku linii nr 28.

Rondo Czadcy (4 czerwca - 2 września 2022 r.)

Zmiany w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej

 • zamknięcie jezdni zachodniej ronda Czadcy;
 • ruch dwukierunkowy w relacji ul. Legionów po jezdni wschodniej;
 • brak możliwości skrętu w lewo, zarówno w ul. Wielki Rów z ul. Legionów, jak i z ul. Wielki Rów w Legionów;
 • sugerowany objazd trasą średnicową oraz ul. Polną.

Przystanki autobusów linii nr 10, 20 i 11 oraz 34 w kierunku centrum i Bielan zostaną przeniesione na wschodnią jezdnię ul. Legionów. Główne prace realizowane w czasie wprowadzanych od 4 czerwca zmian w organizacji ruchu to rozbiórki, przebudowa uzbrojenia podziemnego, budowa układu torowego i drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie