Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy doświadczasz tych symptomów? Może to sugerować obecność raka płuc. W jakim momencie powinieneś zacząć wykazywać niepokój?

mfred
Rak płuc w dzisiejszych czasach to jeden z najczęstszych nowotworów z jakim zmaga się człowiek.  Wiadomo, że jedną z najczęstszych przyczyn tego nowotworu jest palenie tytoniu a także narażenie na dym tytoniowy i inne substancje toksyczne. Jak rozpoznać raka płuc i jakie są jego pierwsze objawy? 
>>>>> Zobacz!
Rak płuc w dzisiejszych czasach to jeden z najczęstszych nowotworów z jakim zmaga się człowiek. Wiadomo, że jedną z najczęstszych przyczyn tego nowotworu jest palenie tytoniu a także narażenie na dym tytoniowy i inne substancje toksyczne. Jak rozpoznać raka płuc i jakie są jego pierwsze objawy? >>>>> Zobacz!
Rak płuc atakuje. W dzisiejszych czasach to jeden z najczęstszych nowotworów z jakim zmaga się człowiek. Rozwija się latami i nie zawsze jest możliwy do usunięcia. Wiadomo, że jedną z najczęstszych przyczyn tego nowotworu jest palenie tytoniu. Jak rozpoznać raka płuc i jakie są jego pierwsze objawy? Zobacz!

Rak płuc - główna przyczyna

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy. Głownie chorują na niego osoby po 40. roku życia. Szczyt zachorowań dotyka ludzi po 70. roku życia. Jedną z głównych przyczyn jest palenie tytoniu.

Kluczowe jak we wszystkich nowotworach jest wczesne jego wykrycie. Nie jest jednak ono łatwe, gdyż we wczesnych stadiach raka płuca, guz może nie dawać jakichkolwiek symptomów alarmowych. Niestety późne wykrycie nowotworu zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie.

Guz pierwotny płuc, jak czytamy na stronie zwrotnikraka.pl, rośnie najczęściej w sposób bezobjawowy. Jest to główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką. Pierwsze objawy raka płuc i pojawienie się symptomów choroby nowotworowej wiążą się z reguły ze wzrostem w organizmie guza pierwotnego naciekającego tkanki zewnątrzpłucnej bądź z jego rozrostem wewnątrzoskrzelowym.

Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jak podkreślają eksperci – oprócz profilaktyki raka płuca – kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka i możliwe wczesne wykrycie choroby. Pomimo dynamicznego rozwoju onkologii i wprowadzania nowych metod leczenia rak płuca to choroba w której rokowania pozostają najczęściej niepomyślne.

Objawy raka płuc

Nowotwór płuca diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badania rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej z zupełnie innych wskazań. Do najczęstszych objawów należy kaszel.

Pojawienie się długotrwałego kaszlu (trwającego dłużej niż 2-3 tygodnie) lub zmiana charakteru dotychczas występującego kaszlu powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Powinniśmy udać si e do lekarza.

Innymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są:

  • Duszności i świszczący oddech – duszność jest drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc (30-50% chorych). Pojawia się ona u palaczy jako skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy. Jeżeli duszność wyraźnie się nasila, należy o tym fakcie poinformować lekarza. Nowotwór płuca może powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku, zwykle podczas wydychania powietrza.

  • Odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypka to groźne objawy, które mogą sugerować raka płuca. Podobnie jak występująca nagle i zbyt długo chrypka. W przypadku palaczy, chrypka która nie ustępuje po okresie 2-3 tygodni, powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza rodzinnego.

  • Uczucie zmęczenia i utrata wagi – rak płuc to bardzo podstępna choroba, która może rozwijać się w organizmie chorego latami, a równocześnie nie dawać żadnych specyficznych symptomów. Znacząca utrata masy ciała wynosząca około 6 kilogramów występuje u ponad połowy pacjentów cierpiących z powodu raka płuc i jest częstym symptomem choroby nowotworowej płuc. Uczucie zmęczenia lub znużenia to potencjalne symptom nowotworu płuc.

To pierwsze i podstawowe symptomy, które powinny dać nam do myślenia i skierować nasze kroki do lekarza.

Rak płuc - diagnostyka i leczenie

Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku podejrzenia nowotworu płuca jest wykonanie RTG klatki piersiowej. Objawy raka płuca widoczne w badaniu RTG klatki piersiowej mogą być różnorodne – w zależności od lokalizacji raka, jego wielkości czy obecności innych zmian (np. zwłóknienia). Istotne znaczenie w ocenie zaawansowania procesu nowotworowego ma również badanie tomografem komputerowym. W celu dokładnej oceny obecności przerzutów raka płuca w węzłach chłonnych oraz poza klatką piersiową coraz częściej wykorzystuje się pozytonową tomografię emisyjną (PET). Chorym z rakiem płuca wykonuje się podstawowe badania krwi oraz ocenę ogólną moczu, w celu wykluczenia innych chorób współistniejących. Warto również określić stężenie markerów nowotworowych.

Następnym etapem w diagnostyce raka płuca jest próba uzyskania materiału tkankowego lub komórkowego do oceny mikroskopowej.

W przypadku raka drobnokomórkowego główną metodą leczenia jest chemioterapia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy doświadczasz tych symptomów? Może to sugerować obecność raka płuc. W jakim momencie powinieneś zacząć wykazywać niepokój? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto