Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obiady dla Ukraińców w Toruniu. "Dlaczego w niedzielę głodni odeszli z kwitkiem?"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wyglądało wydawanie obiadów w Muzeum Etnograficznym w poniedziałek, 21 marca. Dziennie wydawanych jest tutaj 330 posiłków. Od poniedziałku do soboty włącznie.
Tak wyglądało wydawanie obiadów w Muzeum Etnograficznym w poniedziałek, 21 marca. Dziennie wydawanych jest tutaj 330 posiłków. Od poniedziałku do soboty włącznie. Grzegorz Olkowski (wszystkie fot.)
Tylko Urząd Marszałkowski w Toruniu zapewnia codziennie uchodźcom z Ukrainy po kilkaset gorących posiłków dziennie. Jednym z punktów wydawania obiadów jest Muzeum Etnograficzne. - W niedzielę głodni, w tym 50 dzieci z ukraińskiego domu dziecka, odeszli z kwitkiem - zgłaszają jednak Czytelnicy. Wyjaśniamy sprawę.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Obiady dla Ukraińców w Toruniu

Od 14 marca obiady dla uchodźców z Ukrainy wydawane są także w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Każdego dnia wydawanych jest tutaj około 330 posiłków. To bardzo potrzebne wsparcie, o czym świadczą rzesze przybywających tu osób. Naszych Czytelników coś jednak bardzo zaniepokoiło.

Czytelnicy: "Kartkę wywieszono dopiero, gdy pod drzwiami zebrał się tłum ludzi"

Oto, jak sytuację z minionej niedzieli (20 marca) relacjonują Czytelnicy.

- Bardzo dobrze, że w "Etnografiku" zaczęły być wydawane bezpłatne obiady dla uchodźców, w tym 50 dzieci z domu dziecka z Ukrainy. I wszystko byłoby ładnie, gdyby nie to, że w niedzielę ludzie ci "pocałowali" klamkę w muzeum, bo okazało się, że w ten dzień nie ma obiadu. Karteczka, która o tym informowała pojawiła się dopiero w niedzielę, po tym jak pod drzwiami zebrał się już tłum ludzi. Ludzie Ci w niedziele odeszli z kwitkiem. Zrobiło nam się po prostu przykro, bo albo pomagamy całościowo, albo w ogóle. Czy ci ludzie w niedziele nie mają żołądków? Co ci biedni ludzie zrobili? Dla większości jest to jedyny ciepły posiłek w ciągu doby. Nie dość, że są sponiewierani przez wojnę, to jeszcze spotyka ich takie upokorzenie - opisują torunianie.

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Beatę Krzemińską, rzeczniczkę marszałka województwa. Spytaliśmy, czy to wyjątkowa sytuacja, czy też w kolejne niedziele również posiłki w muzeum nie będą wydawane.

Rzeczniczka marszałka: "Nie mamy takich mocy przerobowych, by wydawać obiady w niedzielę"

Beata Krzemińska wyjaśnia, że zgodnie z zapowiedzią (informacja na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu pojawiła się już dawno), obiady w Muzeum Etnograficznym wydawane są od poniedziałku do soboty włącznie, w godzinach 12.00-15.00. W niedziele posiłki tutaj wydawane nie są i nie będą.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

-Nie mamy takich mocy przerobowych (myślę tutaj o ludziach), by sprostać wydawaniu obiadów również w niedziele - nie kryje rzeczniczka marszałka województwa. -Praktycznie codziennie, w tym i w innych punktach, zapewniamy bezpłatne posiłki setkom gości z Ukrainy. To już tysiące wydanych dań, nie tylko obiadów.

Jak wylicza Beata Krzemińska, samorząd województwa zapewnia posiłki nie tylko w "Etnografiku", ale również w Przysieku, w budynku po szpitalu psychiatrycznym przy ul. Skłodowskiej-Curie w Toruniu (tutaj trafiło już 93 niepełnosprawnych pensjonariuszy domu pomocy społecznej z Chmielnickiego, członkowie ich rodzin, a karmieni są także wolontariusze).

Polecamy

W najbliższym czasie uruchomienie posiłków planowane jest również w Bydgoszczy i we Włocławku.

Inna pomoc żywnościowa. Gdzie Ukraińcy mogą liczyć na paczki?

Caritas Diecezji Toruńskiej nie tylko przyjęła i karmi uchodźców w Przysieku, ale i uruchomiła pomoc żywieniową dla innych ośrodków, które przyjęły przybyszy z Ukrainy. Każdego dnia wydaje setki ciepłych posiłków w instytucjach na terenie całej diecezji. W Toruniu, przy Szosie Bydgoskiej 1 - jak nas zapewniono - każdy uchodźca w potrzebie może liczyć na paczkę żywnościową.

Produkty żywnościowe wydawane są też codziennie na lewobrzeżu, w magazynie przy ul. 63 Pułku Piechoty 60. Ten punkt prowadzi sztab pomocowy Tatiany Dembskiej ze stowarzyszenia "Dobra dla Dobra". Codzienne po pomoc zgłasza się tutaj ok. 150 osób. Tutaj też torunianie chętnie przywożą dary. Mile widziana jest żywność o długim terminie ważności: konserwy, oleje, cukier, makarony, ale i słodycze dla dzieci, mleko w proszku itp.

Podobnymi produktami dysponuje Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, który magazyn ma przy ul. Legionów 238, a biuro przy ul. Kościuszki 23. W magazynie osoby przybyłe z Ukrainy, a także opiekujący się nimi torunianie, mogą codziennie zaopatrzyć się w żywność: od godziny 14.00 do 18.00. I takie też produkty - z długim terminem do spożycia - są tutaj wciąż przyjmowane i mile widziane.

Oczywiście, w sprawie pomocy rzeczowej (nie tylko żywnościowej) przybysze z Ukrainy i/lub ich opiekunowie zgłaszać się mogą nieprzerwanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu.

WAŻNE:
Posiłki mają zapewnieni wszyscy przybysze z Ukrainy, którzy są kwaterowani przez samorządy w Toruniu i okolicy. Tak jest np.:

  • punkcie recepcyjnym w hotelu "Kopernik",
  • Centrum Targowym Park
  • Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto