Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te psy zaginęły ostatnio w Toruniu i okolicach! Co zrobić, gdy pies zaginie?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Każdego dnia na portalach społecznościowych pojawiają się informacje o zaginięciach domowych pupili. Wielu ludzi informuje także o tym, że znalazło bądź dostrzegło błąkające się zwierzę. W ostatnim czasie i Toruń obiegły informacje o kolejnych zaginięciach pupili. Co robić, gdy zaginie zwierzę?

Toruń na tropie psów

Historia Bródki, czyli psa, który we wrześniu ubiegłego roku zaginął na terenie Torunia, zrzeszyła kilku mieszkańców Torunia i okolic tak mocno, że postanowili stworzyć specjalną grupę, by pomagać w odnajdowaniu psów, które zaginęły zarówno w mieście, jak i w okolicy. Tropem Psa Toruń – taką nazwę nosi nieodpłatna inicjatywa, dzięki której znalezienie pupila może być prostsze.

Polecamy

Na czym polegają działania grupy? Przede wszystkim ma zrzeszać ona osoby chętne do działania, ma być wsparciem dla właścicieli zagubionych pupili i miejscem, gdzie umieszczane są najważniejsze informacje, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Cel grupy – odnalezienie zguby. W jaki sposób? Przede wszystkim działaniem w terenie, nagłaśnianiem informacji o zaginionym psie, plakatowaniem, sprawdzaniem tropów.

Do grupy Tropem Psa może dołączyć każdy, kto chciałby zaangażować się w jakikolwiek sposób w odnajdywaniu psów, które zaginęły. Każda pomoc jest ważna, niezależnie od tego, w jakiej okolicy Torunia lub okolic będzie się działać. Działa w niej specjalny czat, dzięki któremu komunikacja w sprawie poszukiwań przebiega dużo sprawniej. Wszelkie działania grupy są nieodpłatne, lecz aby poszukiwania były bezpieczniejsze, uruchomiono zbiórkę na sprzęt do odławiania psów (link).

Zaginione psy w Toruniu i okolicach

W grupie Tropem Psa już pojawiły się pierwsze ogłoszenia o zaginięciach psów. Zdjęcia wraz z opisami znajdują się w galerii. Poniżej zamieszczamy krótkie informacje o zaginięciach. Aktualnie poszukiwane są:

  • Pies zaadoptowany ze schroniska na początku lutego – zerwał się ze smyczy w środę, 7 lutego w okolicach Leśniczówki Na Skarpie. Mieszaniec, zaczipowany, jest bardzo płochliwy.
  • Figo – zaginął 19 stycznia w miejscowości Ciechocin, okolice Golubia-Dobrzynia. Ma brązową obrożę z zieloną plakietką.
  • Sidek – zaginął 23 stycznia w Brzozówce.

Polecamy

Jeśli ktoś zauważy psa, należy go nie gonić i nie wołać, a zawiadomić odpowiednie służby – najlepiej Schronisko dla Zwierząt w Toruniu (telefon interwencyjny: 666 683 377) lub Ekopatrol Straży Miejskiej (986). Zgłoszenie o błąkającym się psie można zgłosić także na Tropem Psa Toruń – być może będzie to jeden z tych psów, które aktualnie są poszukiwane.

Co robić, gdy pies zaginie?

Tropem Psa Toruń stworzyło krótki poradnik, co zrobić gdy pies zaginie. Kilka kroków i szybka reakcja potrafią przyczynić się do szybkiego odnalezienia zguby.

  • Powiadomić okoliczne schroniska,
  • Zgłoszenie zaginięcia w bazach oraz sprawdzenie, czy nie wpłynęło tam żadne zgłoszenie (bazy: safe-animal.eu/pl; bazachipow.pl, identyfikacja.pl, worldpetnet.com).
  • Sprawdzenie, czy okoliczne urzędy gmin otrzymały zawiadomienie o błąkającym się podobnym psie,
  • Plakatowanie – szczególnie przy miejscach, gdzie gromadzą się lub przechodzą ludzie, np. przy kościołach, sklepach. Plakat musi być prosty i musi zawierać zdjęcie zwierzęcia lub opis wyglądu, numer telefonu do właściciela, jak należy się zachować, gdy psa się zobaczy oraz jak zachowuje się pies – czy jest lękliwy, agresywny etc.
  • Umieszczenie czytelnych ogłoszeń na Facebooku z najważniejszymi informacjami – także na grupie Tropem Psa Toruń.
  • Kontakt z lecznicami, by sprawdzić, czy ktoś nie pojawił się z psem podobnym w niedawnym czasie,
  • Sprawdzenie wyszukiwarek w portalach społecznościowych z prostymi hasłami, np. biega pies + nazwa miejscowości, czyja zguba, znaleziono psa etc.
  • Stworzyć mapę tropów, które się pojawiły,
  • Skontaktować się z punktem odbioru zwłok zwierzęcych, by potwierdzić, czy nie doszło do śmierci pupila,
  • Nie odpuszczać.

Psie historie, tropie sukcesy

Tropem Psa Toruń powstało w styczniu br., lecz założycielki działały już wcześniej, właśnie przy okazji poszukiwań Bródki – psa, który do Torunia trafił całkowicie przypadkowo. Przyjechała tu ze swoim właścicielem, kierowcą tira. W wyniku głośnego huku Bródka wyskoczyła z kabiny tira i pobiegła w tylko sobie znanym kierunku. Jej poszukiwania trwały trzy tygodnie. Każdego dnia osoby zaangażowane w poszukiwania sprawdzały tropy, plakatowały całe miasto i śledziły miejsca, które zostały wskazane przez innych. Bródkę udało się odnaleźć w Światowy Dzień Zwierząt.

Odnaleziona Bródka
Odnaleziona Bródka FB/Tropem Psa Toruń

Po Bródce zaginęła Lara, pies lękowy, który unikał kontaktu z człowiekiem. Zaginęła 22 października 2023 roku. Pierwszy sygnał pojawił się, że znajduje się w lesie przy Leśniczówce. Ślad po Larze zaginął na około miesiąc. W końcu pojawił się sygnał z Brzeźna. Przez prawie dwa miesiące psa obserwowano, czuwano nad jego zachowaniem i oswajano. Zwrócono się do Jamora, czyli odławiacza, który przy pomocy odpowiedniego sprzętu, psa złapał 24 stycznia bieżącego roku. Lara bezpieczna i zmęczona wróciła do opiekunów.

Poszukiwano także Ginger, psa z Bydgoszczy, który w Toruniu zaginął w listopadzie ubiegłego roku. Odnaleziono go po dwóch tygodniach w Otłoczynie, również dzięki wsparciu założycielek Tropem Psa. Podobnie było z Ragim, Frodo, Maksiem, Marszalem… Dzięki wsparciu członków grupy, pracy właścicieli i zaangażowaniu, psy mogły bezpiecznie wrócić do opiekunów bądź trafić do schroniska, jeśli okazały się bezpańskie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto