MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą fantastyczne Piernikalia! Samorząd Studencki UMK ogłosił pierwszych artystów oraz rozpoczął sprzedaż pierwszych biletów

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Studenci znów przejmą kontrolę nad miastem! Samorząd Studencki UMK zapowiedział tegoroczne Piernikalia, czyli toruńskie juwenalia. Odbywać się będą od 7 do 11 maja.
Studenci znów przejmą kontrolę nad miastem! Samorząd Studencki UMK zapowiedział tegoroczne Piernikalia, czyli toruńskie juwenalia. Odbywać się będą od 7 do 11 maja. Archiwum Polska Press
Studenci znów przejmą kontrolę nad miastem! Samorząd Studencki UMK zapowiedział tegoroczne Piernikalia, czyli toruńskie juwenalia. Odbywać się będą od 7 do 11 maja. Pierwsi artyści zostali już ogłoszeni. W tym roku wprowadzono także bilety wstępu na strefę koncertową.

Święto studentów już w maju

Samorząd Studencki UMK, który odpowiada za organizację toruńskich Piernikaliów, pod koniec lutego ogłosił motyw przewodni tegorocznego święta studentów. Bajkowe Piernikalia – pod taką nazwą wydarzenie znaleźć możemy w mediach społecznościowych. Studenci i studentki przyjęli to bardzo pozytywnie. Wielu z nich już teraz zaczyna się głowić nad tym, jak wpisać się w bajkową aurę. Zwłaszcza że motyw ten jest bardzo szeroki i daje pole do popisu choćby w wyborze strojów na otwierający wydarzenie, tradycyjny już pochód.

– Ubierzcie swoje najpiękniejsze stroje, które przeniosą Was do krainy marzeń – czy to jako książę z magicznego zamku, czy też jako odważna księżniczka z wieży, każdy znajdzie tu swoje miejsce! – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Organizatorzy już teraz zapowiadają to, co znane i lubiane – śniadanie na trawie, dużo tematycznych wydarzeń nie tylko na terenie kampusu, mecz w błocie i oczywiście koncerty… Dwie pierwsze gwiazdy, które wystąpią na piernikaliowej scenie już ogłoszono. Jest to Lanberry, polska wokalistka popowa, oraz Luxtorpeda, zespół muzyczny grający szeroko pojętego rocka. Kolejni artyści niedługo mają zostać ogłoszeni. I właśnie przy okazji koncertów pojawia się pierwsze oburzenie wśród społeczności studenckiej, ponieważ wstęp na tegoroczną strefę koncertową będzie płatny. Sprzedaż biletów już ruszyła, a nie do końca wiadomo, kto wystąpi.

– Będę zwlekać tak długo, aż będzie lista artystów podana, cwane jest otworzyć sprzedaż biletów z limitem ilości i na początek w niższej cenie bez podania pełnej listy wykonawców. Ciekawe kto na to pójdzie – komentuje pani Karolina pod wydarzeniem na Facebooku.

Płatne Piernikalia są zaskoczeniem. Studenci pytają, dlaczego w tym roku Samorząd Studencki postanowił przyjąć takie rozwiązanie. Przyzwyczajona do darmowych atrakcji społeczność nie do końca potrafi pogodzić się z takim rozwiązaniem. Organizatorzy postanowili zabrać głos w tej sprawie i odpowiedzieć, dlaczego wejście na strefę koncertową będzie wiązało się z uiszczeniem opłaty.

– Zapewnia to lepszą organizację wydarzenia. Pragniemy zorganizować dla studentów niezapomniane Juwenalia, jednakże musimy wziąć pod uwagę rosnące koszty. Dodatkowe środki finansowe pozwolą nam podnieść jakość atrakcji i zapewnić jeszcze lepszą rozrywkę – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

GŁOSUJCIE!

Trwa głosowanie...

Czy juwenalia w Toruniu powinny być płatne?

Warto zaznaczyć, że Samorząd Studencki UMK wraz z wolontariuszami nie czerpią żadnych korzyści majątkowych z organizacji Piernikaliów. Trzeba jednak uwzględnić w wydarzeniu nie tylko artystów koncertowych, ale także ochronę, dźwiękowców, wynajęcie sprzętu… Każdy z wynajętych na te dni pracowników musi otrzymać wynagrodzenie. Mimo dofinansowań oraz uczelnianego budżetu, który rokrocznie jest przekazywany na organizację, aby wydarzenie mogło spełnić wymagania studentów, potrzeba większych nakładów finansowych. Należy podkreślić także to, że wejście na inne „Bajkowe wydarzenia” pozostanie niezmiennie bezpłatne.

Polecamy

Ile kosztuje wejście na Piernikalia?

Sprzedaż biletów już ruszyła. Można zakupić je na stronie bietomat.pl. Ceny są różne. Bilety w pierwszej puli na wstęp jednodniowy (piątek lub sobota) to koszt 23 zł. Pula druga to koszt 33,60 zł, natomiast w trzeciej 44 zł. Przy okazji uruchomienia drugiej puli pojawią się także karnety dwudniowe. W drugiej puli kosztować będą 54,50 zł, a w trzeciej 74,50 zł.
W Toruniu dzieje się tak po raz pierwszy. Wcześniej wstęp na wydarzenia był darmowy, choć przymiarki do wprowadzenia płatnych wejściówek były już w 2022 roku, lecz koniec końców zrezygnowano z tego pomysłu. Nie jest to jednak nic nowego i szokować nie powinno, bowiem w wielu miastach uniwersyteckich w całej Polsce wstęp na strefę koncertową coraz częściej jest płatny.

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt w innych miastach. Toruń nie wypada na ich tle najgorzej. Wejście na gdańskie juwenalia w przedsprzedaży to koszt 84,80 zł dla studenta i 169,60 zł dla osoby spoza społeczności. Karnet na Juwenalia w Poznaniu kosztuje 189 zł dla studenta, a dla osoby spoza społeczności 249 zł. Jednodniowy bilet wstępu w Poznaniu to koszt 69 zł dla studenta i 89 zł dla osoby bez legitymacji. Co ciekawe, na poznańskie juwenalia obowiązuje już trzecia pula!

A ile trzeba zapłacić za najpopularniejsze juwenalia w Polsce? Olsztyńska Kortowiada już od kilku lat prowadzi biletowane wydarzenie. I choć wprowadzenie biletów również wywołało poruszenie, wciąż na Górkę Kortowską zjeżdżają się nie tylko studenci z całej Polski. Za wejście na tegoroczną Kortowiadę w trzeciej puli należy zapłacić 170 zł (studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), 201,23 zł (studenci innych uczelni i uczniowie szkół ponadpodstawowych) lub 243,95 (karnet normalny).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto