Ilu studentów z zagranicy uczy się na UMK w Toruniu? Nie milknie dyskusja wokół rekrutacji na uniwersytet w Poznaniu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Studenci zagraniczni
Studenci zagraniczni Darusz Bloch
„UAM dla Polaków” - baner tej treści pojawił się, na szczęście na krótko, przy rektoracie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zdjęciem, kojarzącego się jak najgorzej, ksenofobicznego hasła pochwaliła się Młodzież Wszechpolska, dodając, że jest zaniepokojona „dużą liczbą przyjętych na studia na UAM cudzoziemców, co ogranicza możliwości dostania się na uczelnię naszych rodaków”.

Obcokrajowcy odbierają Polakom miejsca na studiach? Awantura o rekrutację na poznańskim Uniwersytecie

Po tym wpisie rozpętała się, nie tylko w internecie, gorąca dyskusja. Podsycił ją jeszcze prezes MW zarzucając rządowi, że „premiuje cudzoziemców na uczelniach opłacanych przez polskiego podatnika". Wtórowali mu jego zwolennicy, twierdzący, że świadectwa oraz wiedza kandydatów z kraju i zagranicy nie są równoważne.

W odpowiedzi władze poznańskiego uniwersytetu przypomniały, że działają zgodnie z obowiązującym prawem, w tym umową między władzami Polski i Ukrainy o wzajemnym uznawaniu świadectw, dyplomów i tytułów naukowych. „Uczelnia nie przyjęła żadnych wyjątkowych procedur dla kandydatów pochodzących z zagranicy, wszystkich obejmują identyczne zasady przeliczania wyników matur, a także takie same warunki odpłatności za studia płatne” - napisała w liście otwartym rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Polecamy

Pani rektor przypomniała, że „tak długo jak istnieją uniwersytety, istnieje tradycja pobierania nauk w różnych, często odległych ośrodkach. Jan Kochanowski studiował w Padwie, Mikołaj Kopernik w Padwie i Bolonii, Maria Skłodowska-Curie w Paryżu. Akademia Lubrańskiego zorganizowana była na włoskich wzorach, a staropolskie uniwersytety w Krakowie, Wilnie i Lwowie przyjmowały wykładowców i żaków z zagranicy. Dziś wielu Polaków kształci się za granicą, mając otwarty dostęp do uczelni na świecie".

Limity dla studentów obcokrajowców na polskich uniwersytetach?

Warto podkreślić, że polskie uczelnie mają swobodę decydowania o tym, czy ograniczać liczbę przyjmowanych na studia cudzoziemców i jakie wobec nich stosować kryteria rekrutacji. Na przykład Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski tę liczbę limitują.

Polecamy

Za tym, by nie stosować ograniczeń, przemawiają m.in. dwa powody. Większe „umiędzynarodowienie” uczelni daje lepsze miejsce w światowych rankingach. Idą też za nim większe subwencje rządowe.

Toruń. Ilu cudzoziemców studiuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika? Na jakich zasadach są przyjmowani?

- Na UMK, w części toruńskiej i bydgoskiej, pełne studia (a więc nie w ramach wymiany, stypendiów, Erasmusa itp.) odbywa 683 obcokrajowców. To około 3,5 proc. wszystkich studentów - informuje rzecznik prasowy UMK, prof. dr hab. Marcin Czyżniewski. - W trakcie trwającej właśnie rekrutacji przyjęto na razie (to stan na dziś) 129 kandydatów zagranicznych na studia w języku polskim i 117 na studia w języku angielskim. Rekrutacja trwa, więc na razie trudno określić, jaki to procent. Przyjęci pochodzą m.in. z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turcji, Chin, Nigerii, Kamerunu i Ghany.

Na toruński uniwersytet studenci z zagranicy przyjmowani są na nieco innych warunkach niż polscy, określanych przez dany wydział. Wyznaczona jest też dla nich odrębna pula miejsc, w zależności od kierunku studiów i liczebności roku, od 2 do 30.

- Muszą przedstawić uwierzytelnienie dokumentów, na podstawie których ubiegają się o przyjęcie, a kandydaci na studia w języku polskim także odpowiedni certyfikat znajomości języka lub przystąpić do egzaminu organizowanego przez UMK - mówi prof. Czyżniewski.

Dodajmy za „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych w Polsce wynosił 6,5 procent w 2019 roku i 6,8 procent w roku 2020. To jeden z niższych wyników wśród krajów OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie