MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia. Toruński Piknik Archiwalny, czyli na tropie naprawdę niesamowitych skarbów

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dokument z pieczęcią.
Dokument z pieczęcią. Szymon Spandowski
Czegoś takiego jeszcze w Toruniu nie było. We wtorek 11 czerwca otworzy się wiele archiwów, a ich pracownicy pokażą, że zamiast kurzu, drzemią tam pasjonujące opowieści i historie, a wśród pożółkłych papierów, wiele jest dzieł sztuki olśniewających kolorami, finezją, a także zaskakujących, bo wśród tych linii i barw różne rzeczy zostały ukryte.

To pierwsza taka impreza w Toruniu. Podczas wtorkowego pikniku archiwalnego na młodszych i starszych będzie czekało mnóstwo atrakcji. Swoje skarby pokażą archiwa akt dawnych i tych nowszych. Ciekawe imprezy przygotowały toruńskie muzea, a także instytucje na co dzień raczej niedostępne.

Polecamy

- Chcieliśmy rozprawić się z wizerunkiem archiwisty, jako człowieka w fartuchu, przerzucającego zakurzone papiery i jednocześnie pochwalić się oraz zaprezentować posiadane skarby - mówi Janusz Bonczkowski, prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. - Okazało się, że wszyscy mają mnóstwo energii i pomysłów. Ten entuzjazm był niesamowity!

Rzeczywiście, różnego rodzaju instytucji zgłosiło się sporo, atrakcji organizatorzy przygotowali mnóstwo. Poza wystawami we wtorek 11 czerwca na zainteresowanych będą czekały warsztaty, konkursy, gry. Ci, którzy wcześniej się zapisali, będą mogli wejść do Archiwum Wojskowego, czy w Sądzie Rejonowym zobaczyć symulację rozprawy. Centrum piknikowe zostanie ulokowane przy Łuku Cezara. Program prezentujemy poniżej. We wtorek będzie się też można zaopatrzyć w specjalnie z tej okazji wydaną jednodniówkę.

Czekając na piknik, obejrzeliśmy już jedną z jego atrakcji - wystawę "Obrazy przeszłości", którą z okazji pikniku i przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało Archiwum Państwowe w swojej siedzibie przy pl. Rapackiego 4.

- To taka lżejsza wystawa, nie trzeba się wczytywać w treść, tylko cieszyć piękną ikonografią - mówi Beata Herdzin, dyrektor APT.

O tym, że w toruńskich archiwum jest mnóstwo niesamowitych dzieł sztuki, wiele razy mieliśmy okazję się przekonać i Państwa o tym przekonać. Na archiwalnej wystawie zainteresowani zobaczą m.in. pieczęcie sprzed kilkuset lat, dokumenty z misternymi inicjałami, znakami średniowiecznych notariuszy, bądź rysunkami zagadkowego pochodzenia. Są tam panoramy Torunia, XVIII-wieczny plan wsi Toporzysko, z zaznaczonym wiatrakiem i domami, a także wczesne zdjęcia Torunia.

Program Toruńskiego Pikniku Archiwalnego

Archiwum UMK ul. Adama Mickiewicza 2/4
Drzwi otwarte. Trzy grupy, wstęp o godz. 10, 12 i 14.
W programie: Film „Spacer po Archiwum UMK”. Oprowadzanie po Archiwum UMK. Prezentacja multimedialna „Prywatne archiwa kierowników Archiwum UMK”.

Fundacja Gen. Elżbiety Zawackiej ul. Podmurna 93
Drzwi otwarte od godz. 10 do 16.
W programie: Zwiedzanie Fundacji, podczas której będą odbywać się prelekcje – dwie dotyczące gen. E. Zawackiej i Fundacji ogółem (pod tytułem „Elżbieta Zawacka i jej dzieło), dwie na temat struktury archiwum („10000 historii – o zasobach Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej”). Zapisy na prelekcje byłyby organizowane przez Fundację, dla osób niezapisanych będzie możliwość zwiedzenia Fundacji samodzielnie lub też będą one mogły dołączyć do powstałych grup. Ponadto budynek będzie otwarty również dla uczestników gry terenowej.

Muzeum Okręgowe w Toruniu - Galeria Sztuki Gotyckiej w Ratuszu Staromiejskim
Prezentacja wybranych, najważniejszych dokumentów dla historii Torunia. Pokaz materiałów pisarskich (tabliczki woskowe, pergamin, papier czerpany).
Warsztaty plastyczne: uczestnicy tworzą dokument, zapoznają się ze wzornikami pisma gotyckiego i z zasadami tworzenia średniowiecznego dokumentu, piszą gęsimi piórami bądź stalówkami, malują inicjały i wykonują pieczęcie, które zawieszają na dokumentach.
Warsztaty „Gęsie pióro, pergamin, papier – jak pisano w dawnych wiekach?” 20 osób, klasy VI-VIII szkoły podstawowej, konieczne wcześniejsze zapisy, klasa/grupa zorganizowana. Bilety po 11 zł. Kontakt: Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu, pod nr tel. 56 6605632 lub 56 6605605.

Muzeum Okręgowe w Toruniu - Muzeum Historii Torunia ul. Łazienna 16
Drzwi otwarte – Muzeum Historii Torunia – zwiedzanie z przewodnikiem. Początek o godz. 15. Wejściówki będą rozdawane na stoisku Muzeum Okręgowego.

Oddział Miejski PTTK ul. Piekary 41
Wystawa znaczków i odznak PTTK godz. 12-16

Sąd Okręgowy w Toruniu ul. Piekary 49
Wystawa „100-lecie sądownictwa polskiego na Pomorzu”, godz. 15.30-17
Symulacja rozprawy sądowej godz. 16-17. Grupa do 40 osób. Zapisy: [email protected]

Archiwum Państwowe w Toruniu, plac Rapackiego 4
Wystawa „Obrazy przeszłości”
Warsztaty heraldyczno-sfragistyczne. Grupa I godz. 10. Grupa II godz. 16.

Wystawy na pl. Rapackiego:

 • Wystawa „100-lecie utworzenia 4 Pułku Lotniczego”
 • Wystawa „Malarze piszą – archiwa malarzy emigrantów w zasobie archiwum emigracji”
 • Wystawa „Toruńskie Archiwa – wystawa plenerowa”
 • Gra terenowa: „Tropem toruńskich archiwów”. Start o godz. 11 spod Łuku Cezara. Zapisy do 10 czerwca. Zgłoszenia należy kierować na adres: [email protected]

Stoiska przy Łuku Cezara. Otwarte od godz. 11 do 17.

 • Biblioteka Uniwersytecka
 • Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej
 • Archiwum Uniwersyteckie UMK
 • Archiwum Wojskowe w Toruniu
 • Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Studenckie Koło Archiwistów
 • Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, oddział w Toruniu
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu
 • Archiwum Państwowe w Toruniu
 • Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne
 • Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej

Wcześniej informowaliśmy o licznych atrakcjach w Archiwum Wojskowym i obowiązujących zapisach. Atrakcje są, jednak miejsc już nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto