Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z Dębową Górą w Toruniu? Najpierw porządki, potem budowa

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Teren pod osiedle mieszkaniowe na Dębowej Górze wymaga sprzątnięcia. W tym roku ma się tu rozpocząć budowa bloków
Teren pod osiedle mieszkaniowe na Dębowej Górze wymaga sprzątnięcia. W tym roku ma się tu rozpocząć budowa bloków Grzegorz Olkowski
Wkrótce powinien poprawić się wygląd Dębowej Góry w Toruniu. Najpierw za sprawą wywozu stąd gruzu i śmieci, potem - budowy osiedla mieszkaniowego.

Tak działa porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

od 16 lat

Przypomnijmy, że w dwudziestoleciu międzywojennym Dębowa Góra stała się rejonem chaotycznej zabudowy mieszkaniowej. Podobnie było po II wojnie światowej. Tak powstało tu sporych rozmiarów osiedle.

Sytuacja zaczęła się zmieniać kilka lat temu. Zapadła wtedy decyzja o miejskiej inwestycji - budowie osiedla mieszkaniowego, między ulicami Batorego a Kraińską. Patrząc od strony zachodniej - to teren za Centrum Handlowym "Kometa". W 2017 roku rozpoczęło się wykwaterowanie mieszkańców że znajdujących się tu domków i innej dzikiej zabudowy. Miasto musiało znaleźć lokale dla 130 osób z tego rejonu. Po wykwaterowaniu rozpoczęło się wyburzanie zabudowy. Ta akcja zakończyła się w ubiegłym roku.

Dębowa Góra w Toruniu: kiedy będzie tu porządek?

Po wyburzaniu teren nie został posprzątany. Zalegają tu góry gruzu i śmieci. Sporo ich wala się wokół. Sytuacją między ulicami Batorego a Kraińską Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zainteresował red. Tomasz Więcławski z Polskiej Agencji Prasowej. Toruńska delegatura WIOŚ przypomniała z kolei Urzędowi Miasta o obowiązku usunięcia odpadów. Co na to urząd?

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Sprzątanie tego terenu zostało rozpoczęte - zapewnia Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia zlecił posprzątanie terenu z odpadów luźnych. Zebrano około 100 ton śmieci.

Poważniejszych efektów tego sprzątania jeszcze nie widać. Wkrótce sytuacja powinna się jednak zmienić. Ma to być skutkiem działań miejskiej jednostki - Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

- ZGM rozstrzygnął procedurę naboru ofert na wywóz i zagospodarowanie śmieci rozbiórkowych na terenie przez siebie administrowanym. To około 300 ton odpadów, w ramach pierwszego etapu porządków. Teren w ciągu dwóch tygodni powinien być posprzątany - podkreśla Malwina Jeżewska.

Rzeczniczka dodaje, że do usunięcia jest jeszcze ostatni budynek mieszkalny i gospodarczy, a w zasadzie to, co z nich zostało po pożarze. Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMT zlecił już ich rozbiórkę.

Osiedle "Pod Dębową Górą" w Toruniu: kiedy rozpocznie się jego budowa?

- W końcu obecnego roku ten teren będzie już inaczej wyglądał - mówi z kolei Beata Żółtowska, prezes Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

To ta komunalna spółka, w imieniu miasta, przygotowuje budowę nowego osiedla mieszkaniowego na Dębowej Górze. Będzie też jego inwestorem.

Obecnie TTBS dopina stronę finansową inwestycji. Ma już pieniądze z Funduszu Dopłat. Czeka jeszcze na decyzję Banku Gospodarstwa Krajowego o preferencyjnym kredycie.

- Gdy ją otrzymamy, wystąpimy o zgodę prezydenta miasta na ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji. Budowa powinna rozpocząć się w połowie obecnego roku - mówi prezes Żółtowska.

Osiedle "Pod Dębową Górą" w Toruniu: będzie osiem bloków i nowe drogi

Osiedle ma powstać na działce o powierzchni 20 645 metrów kwadratowych przy ulicy Batorego 69. W planach jest kompleks ośmiu budynków trzy- i czterokondygnacyjnych. Znajdzie się w nich w sumie 228 mieszkań.

W pięciu blokach zamieszkają najemcy TTBS. Będą tu w sumie 134 mieszkania z tzw. partycypacją lokatorów. W trzech blokach komunalnych powstaną 94 mieszkania. Część z nich będzie mieszkaniami dla seniorów. Na osiedlu ma też powstać klub seniora.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

W części budynków, na parterze, będą tzw. lokale użytkowe. Tu będą mogły postać na przykład sklepy. Nie we wszystkich budynkach znajdą się piwnice. Powodem tego jest niski poziom wód gruntowych. W tych podpiwniczonych urządzonych zostanie 56 garaży.

Zabudowa zajmie prawie 5300 mkw. osiedla. Chodniki i parkingi zajmą nieco ponad 9600 mkw., a zieleń - około 5500 mkw.

Osiedle będzie powstawać w kilku etapach. Inwestycja ma się rozpocząć od bloków TTBS-u. Osiedle powinno być gotowe w 2027 roku. W ubiegłym roku koszt jego budowy szacowano na 96,4 miliona złotych. W tej kwocie 66,7 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Dopłat.

Swoje plany wobec Dębowej Góry ma Miejski Zarząd Dróg. Zapewniony musi być przecież dojazd do nowego osiedla. Poprowadzony zostanie przebudowaną ulicą Batorego, między rondem Lecha Bądkowskiego (zbieg ulic Batorego, Towarowej i Pod Dębową Górą) a ulicą Polną. Od niej zostanie poprowadzony tzw. sięgacz do bloków, czyli droga z parkingami.

Jego budowa i przebudowa wspomnianego fragmentu ulicy Batorego jest planowana na rok 2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto