Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podgórz w Toruniu. Dzielnica zapomniana przez wszystkich? Czytelniczka alarmuje o problemach!

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Do redakcji „Nowości” zgłosiła się czytelniczka, zgłaszając problem, że lewobrzeżny Podgórz jest bardzo zaniedbany.
Do redakcji „Nowości” zgłosiła się czytelniczka, zgłaszając problem, że lewobrzeżny Podgórz jest bardzo zaniedbany. Nadesłane
Czytelnicy alarmują – na Podgórzu walają się śmieci! I bynajmniej nie chodzi tu o przepełnione kontenery przy budynkach spółdzielni mieszkaniowych. Wskazują, że odpady i podgniłe liście zalegają na ulicach i przydrożnych trawnikach, powodując zagrożenie podczas spaceru.

Podgórz tonie w śmieciach

Do redakcji „Nowości” zgłosiła się Czytelniczka, zgłaszając problem, że lewobrzeżny Podgórz jest bardzo zaniedbany. Szczególnie mocno widać to na najbardziej uczęszczanych ulicach – Poznańska, Podgórska, Hallera, 63. Pułku Piechoty, lecz problem zauważalny jest także w Parku Tysiąclecia oraz w okolicach Placu Armii Krajowej. Na ulicach zalega sporo śmieci, a także podgniłych liści, które podczas deszczowej pogody stają się dużym zagrożeniem dla mieszkańców tamtejszych okolic.

– Na Podgórzu mieszka dużo starszych ludzi. Zgromadzone liście są bardzo niebezpieczne, bo jest na nich ślisko – opowiada pani Anna, która zgłosiła problem. – Byłam świadkiem, jak jedna z mieszkanek, osiemdziesięciolatka, wywróciła się na nich. Całe szczęście nic się jej nie stało. Ale co byłoby gdyby na przykład złamała nogę? Kto by za to odpowiedział? Mam wrażenie, że Podgórz to nawet i przez Boga został zapomniany – żali się pani Anna.

Liście zalegają także na schodach prowadzących do Parku Tysiąclecia oraz pod tunelem w kierunku Placu Armii Krajowej. Jest ich tak wiele, że trudno się nie poślizgnąć, zwłaszcza gdy pojawia się śnieg lub pada mocny deszcz, o czym także wspomina pani Anna.

– Po ostatnim spotkaniu z prezydentem miasta, schody zostały trochę uprzątnięte – mówi pani Anna. – Wokół nich jednak pozostał taki sam bałagan, jak wcześniej. Wszędzie walają się odpady – puszki po piwach, pozostałości po papierosach, opakowania po ciastkach. Podobnie jest w Parku Tysiąclecia – kosze są przepełnione, odpady rozwiewa wiatr…

Problem nagromadzenia odpadów widoczny jest w całym mieście. Skontaktowaliśmy się z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, by uzyskać odpowiedź na pytanie, na kiedy zaplanowano ewentualne wiosenne porządki. Szczegółowej odpowiedzi na razie nie otrzymaliśmy, lecz zapewniono nam, że sprzątanie odbywa się według sporządzonego przez MPO harmonogramu. W niektórych rejonach Torunia rzeczywiście już trwają pierwsze wiosenne porządki, np. w parkach w centrum miasta pojawili się robotnicy zajmujący się uporządkowaniem terenu z liści. Z tego co udało nam się ustalić, śmietniki cyklicznie opróżniane są przynajmniej raz w tygodniu.

Polecamy

Brakuje także wiat przystankowych

Nieporządek to jednak niejedyny problem Podgórza, który opisuje pani Anna. Wskazała także brak wiat przystankowych i braku koszy na śmieci przy nich. Mieszkańcy nie mają możliwości np. schronienia się przed opadami deszczu lub śniegu. Czy jest szansa na ich dostawienie? Skontaktowaliśmy się z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu, by uzyskać głos w sprawie. Rzeczywiście – w tegorocznym budżecie miasta uwzględniono zmodernizowanie, wyremontowanie oraz zbudowanie nowych peronów przystankowych.

– Realizujemy program „Projektuj i buduj”. W tegorocznym projekcie znalazły się przystanki również z lewobrzeżnej części Torunia – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD. – Staramy się także wysłuchiwać głosów mieszkańców i w miarę możliwości zmieniać i modernizować przystanki tam, gdzie tego potrzeba.

Nowe perony przystankowe pojawią się na ul. Kniaziewicza. Jedna duża wiata zostanie zamontowana obok myjni. Kolejna ma stanąć przy ul. Kusocińskiego, a następne trzy przy ul. Traktorowej – dwie z nich będą wiatami zielonymi, jedna natomiast bardzo wąska ze względu na ograniczone miejsce, lecz powstanie z potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy wszystkich rejonów Torunia mogą zgłaszać propozycje renowacji wiat oraz wskazywać gdzie ich brakuje poprzez kontakt mailowy z MZD – [email protected]. Niestety – wskazane przez MZD miejsca na razie nie obejmują rejonów ul. Poznańskiej czy Hallera.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto