Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Artus Short Film Festiwal. W Dworze Artusa zaprezentowano program wydarzenia

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Już 7 marca w Centrum Kultury „Dwór Artusa” rozpocznie się pierwsza edycja Artus Short Film Festiwal, czyli wydarzenia, na którym zaprezentowane zostaną m.in. filmy krótkometrażowe. Nie jest to jednak jedyna atrakcja festiwalu.

Filmy krótkometrażowe w „Dworze Artusa”

Centrum Kultury „Dwór Artusa” od 7 do 10 marca br. stanie się miejscem, gdzie wszyscy miłośnicy kinematografii będą mogli się spotkać. Po raz pierwszy wystartuje wówczas Artus Short Film Festiwal, czyli wydarzenie, którego głównym celem jest pokazanie, że filmy krótkometrażowe są równie wartościowe, jak te prezentowane w pełnym metrażu. Podczas trwania festiwalu uczestnicy spotkają się z zarówno polskimi produkcjami, jak i tymi światowymi.

– Artus Short Film Festiwal otwiera nasz festiwalowy rok w Dworze Artusa. Jest to festiwal krótkich, profesjonalnych form filmowych – podkreślała Katarzyna Jaworska, kuratorka programowa. – Pokażemy najnowsze, wyróżnione i nagrodzone filmy wszystkich możliwych szkół filmowych w Polsce. Udało nam się wybrać imponującą liczbę filmów w ośmiu najróżniejszych sekcjach.

Zostaną zaprezentowane m.in. animacje, filmy fabularne czy też dokumentalne. Jest to pierwsza taki festiwal w Toruniu, gdzie zaprezentowanych zostanie aż 57 filmów. Jednym z zadań Artus Short Film Festiwal jest zwrócenie uwagi na to, że film krótkometrażowy również zasługuje na to, by być wyświetlonym na dużym ekranie. Krótkie metraże pokazywane będą w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie zaowocuje szeroką gamą emocji i inspirujących historii zamkniętych w krótkiej formie.

– Festiwal rozpoczyna się 7 marca. Otworzy go wernisaż plakatów Andrzeja Pągowskiego pt. Wajda na nowo – mówiła Katarzyna Jaworska. – Wernisażowi będzie towarzyszyć minipokaz filmowy, na którym zaprezentowane zostaną cztery filmy w przeddzień 98 urodzin Andrzeja Wajdy, dlatego składamy mu przy tym hołd.

W tym roku mija bowiem 15 lat od premiery „Tataraku” w reżyserii laureata Oscara za całokształt twórczości. Zdjęcia do filmu realizowane były w województwie kujawsko-pomorskim – głównie w Grudziądzu, ale także w Toruniu. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Galerii Artus. O 18:30 zapraszamy na spotkanie z autorem plakatów – Andrzejem Pągowskim. Wstęp na wernisaż oraz spotkanie jest bezpłatny.

Artus Short Film Festiwal to nie tylko filmy

Oprócz kina, które dominuje podczas festiwalu, odbędą się także inne wydarzenia, które znacząco rozszerzają program – m.in. wspomniana wystawa oraz spotkania z twórcami filmowymi, w tym reżyserem Sławomirem Fabickim, reżyserką Emi Buchwald oraz reżyserką Marią Sadowską. Wstęp na spotkania z artystami jest bezpłatny. Co ważne, podczas Artus Short Film Festiwal uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej także produkcjom nominowanym do Oscarów, w tym m.in. produkcję Wesa Andersona z Benedict’em Cumberbatch’em w roli głównej.

W ramach festiwalu zostaną zorganizowane także warsztaty edukacyjno-filmowe dla całych rodzin. Pełen harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej artus.torun.pl. Karnet na cały festiwal to koszt 50 zł, bilet na jedno pasmo filmowe kosztuje natomiast 10 zł. Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie internetowej „Dworu Artusa”. Mecenasem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto