MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szklarnia w Młynie Kultury. Wojewódzki Ośrodek Animacji zaprasza na festiwal filmowy

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Szklarnia" odbędzie się od 1 do 3 marca w Młynie Kultury w Toruniu, gdzie siedzibę ma Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Zapraszają na niego wicedyrektor WOAK-u Katarzyna Pągowska (druga z lewej), Monika Dejnecka, dyrektor WOAK-u Łukasz Wudarski (z prawej) i Grzegorz Kaźmierczak, koordynator wydarzenia
Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Szklarnia" odbędzie się od 1 do 3 marca w Młynie Kultury w Toruniu, gdzie siedzibę ma Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Zapraszają na niego wicedyrektor WOAK-u Katarzyna Pągowska (druga z lewej), Monika Dejnecka, dyrektor WOAK-u Łukasz Wudarski (z prawej) i Grzegorz Kaźmierczak, koordynator wydarzenia Grzegorz Olkowski
Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Szklarnia" to propozycja Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu na weekend 1-3 marca. Instytucja ta rozpoczyna także przygotowania do II Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Kultury.

Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

od 16 lat

Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Szklarnia" to nowa odsłona filmowej części organizowanego przez lata przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu festiwalu "KATAR". Swoje dzieła prezentowali na nim młodzi twórcy. To się nie zmieni.

Festiwal "Szklarnia" w Toruniu: trzy dni z amatorskimi filmami

Festiwal "Szklarnia" zaplanowano na piątek, sobotę i niedzielę 1, 2 i 3 marca.

- Rozmowy z nieprofesjonalnymi, amatorskimi twórcami filmowymi pokazała, że wyczerpała się formuła konkursu, jaką miał "KATAR" - wyjaśnia Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. - Wolą przegląd filmów, bez konkurencji między nimi i nagród. Chcą doskonalić warsztat i umiejętności, a my jesteśmy w stanie im to zapewnić.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Na festiwal zgłoszonych zostało 80 filmów. Zakwalifikowano do niego dwanaście z nich.

- Wiele z nich prezentuje wysoki poziom, chociaż stworzyli je niezawodowi twórcy. Poza nimi w festiwalu będzie uczestniczyć 45 osób z całej Polski, które przyjadą na warsztaty - mówi Katarzyna Pągowska, wicedyrektor WOAK-u.

To ona, a także Ewa Ślusarczyk i Grzegorz Każmierski zasiadali w jury, które kwalifikowała filmy na festiwal. A skąd wzięła się jego nazwa - "Szklarnia"?

- Szklarnia to oczywiście obiekt, w którym coś rośnie, dojrzewa, daje owoce i kwiaty, podobnie jak przy pracy nad filmem. Kojarzy się też ze szkłem. Szkło to potoczna nazwa obiektywu, niezbędnego podczas pracy nad filmem - dodaje Grzegorz Kaźmierski.

Polecamy

Festiwal filmowy "Szklarnia" w Toruniu: co, gdzie i kiedy?

Dwanaście festiwalowych filmów zostanie zaprezentowanych w Młynie Kultury przy ulicy Kościuszki 75-77 w Toruniu, gdzie znajduje się siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Pierwszego dnia dominować będą fabularne, w sobotę oprócz fabularnych będą także animowane i dokumentalne. W programie "Szklarni" są również towarzyszące projekcjom koncerty.

Oto program "Szklarni":

piątek 1 marca

 • godzina 19 - uroczyste otwarcie festiwalu oraz pokazy filmów (wstęp wolny): "Coffee Break" Urszuli Haber i Emilii Czajewskiej, "Dzień dobry" Zuzanny Bardian, "Szczerość" Adama Porębowicza, "Romans wschodni" Anny Jasińskiej, "Chłód" Daniela Le Hai", "Nie wiem gdzie jestem" Jakuba Romanowskiego; po pokazach spotkania z autorkami i autorami oraz gościnią specjalną festiwalu Ewą Ślusarczyk;

sobota 2 marca

 • godzina 10 - warsztaty (biletowane);
 • godzina 15.30 - pokazy filmów (wstęp wolny): "Tramwaj" Bartosza Reetza, "Obraz wojny" Weroniki Kozłowskiej, "Druga strona" Kuby Zalewskiego, "Wstążki" Julii Sieczkowskiej, "Tam gdzie płaczą ptaki" Jakuba Wendy, "Czekaj na mnie we śnie" Natalii Durszewicz; po pokazach spotkania z autorkami i autorami oraz gościem specjalnym Marcinem Sauterem;
 • godzina 19 - koncert "Obwoluty połaci" duetu Sara Kordowska & Tomasz Lingo (wstęp wolny);

niedziela 3 marca

 • godzina 10.30 - warsztaty (biletowane);
 • godzina 18 - koncert finałowy muzyki filmowej i nie tylko Royber Trio w składzie: Mikołaj Trzaska (saksofony), Olo Walicki (kontrabas) i Macio Moretti (perkusja).

Kongres Kultury w Toruniu: spotkania przed październikiem

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu rozpoczyna także przygotowania do II Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Kultury. Wydarzenie to jest zaplanowane na październik. Poprzedza je cykl otwartych spotkań. W ich efekcie ma zostać określony cel przewodni kongresu.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Oto program przedkongresowych spotkań (wszystkie w godzinach 10-15):

 • 29 lutego - Toruń (WOAK),
 • 4 marca - Tuchola (Tucholski Ośrodek Kultury),
 • 7 marca - Grudziądz (Centrum Kultury "Teatr"),
 • 13 marca - Brześć Kujawski (Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”),
 • 20 marca - Brodnica (Brodnicki Dom Kultury),
 • 22 marca - Bydgoszcz (Centrum Nauki i Kultury "Młyny Rothera").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szklarnia w Młynie Kultury. Wojewódzki Ośrodek Animacji zaprasza na festiwal filmowy - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto