Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasuszone drzewa w Toruniu przy ul. Długiej. Smutny obraz nowych nasadzeń [zdjęcia]

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Nowe drzewa przy ulicy Długiej bardzo szybko uschły
Nowe drzewa przy ulicy Długiej bardzo szybko uschły Grzegorz Olkowski
W trakcie budowy linii tramwajowej na Jar zasadzono kilkadziesiąt drzew przy ulicy Długiej. Niestety, niemal wszystkie błyskawicznie uschły.

Odkryte napisy na zabytkowej kamienicy

od 16 lat

Rozmaitych nasadzeń, w tym zastępczych, w Toruniu nie brakuje, ale znacznie gorzej wygląda dbanie o to, co już zostało zasadzone. Niewielkie drzewka częściej szybko kończą swój żywot niż rozrastają się do bardziej okazałych rozmiarów. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie stało się także z tymi, które niedawno zasadzono przy ul. Długiej.

Zasuszone drzewa

Na odcinku od ronda Czadcy do Mohna wiosną pojawiło się kilkadziesiąt nowych drzewek. Nasz ostatni redakcyjny spacer wzdłuż tych nasadzeń był jednak przechadzką smutną - dosłownie na palcach jednej ręki można było policzyć drzewa, na których rosną jeszcze zielone liście. Zdecydowana większość z nich wygląda na zupełnie zasuszone po ostatnich tygodniach bez deszczu, są też i takie, na których nie ma już nawet suchych liści, bo te zdążyły opaść. Nieciekawie wygląda także podłoże, na których zasadzono drzewa - nową ziemię nawieziono jedynie bliżej ronda Czadcy.

Polecamy

Co dalej z nasadzeniami przy ulicy Długiej? Były one dokonane w ramach budowy linii tramwajowej na osiedle Jar, w przypadku której inwestorem jest Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

- Inspektor nadzoru branży zieleni dokona oględzin nasadzonych roślin oraz zobliguje wykonawcę do wymiany uschniętych drzew i krzewów w obrębie całej inwestycji. Co ważne, wykonawca ma obowiązek utrzymania zieleni nie tylko w trakcie inwestycji, ale także przez pięć lat po jej zakończeniu, więc jeśli w tym okresie uschną jakieś drzewa, wykonawca będzie musiał nasadzić nowe bez dodatkowych kosztów dla inwestora. Jeśli chodzi o koszt nasadzenia zieleni na ul. Długiej, nie da się go wyodrębnić, gdyż w przetargu wykonawca podał kwotę obejmującą wszystkie nasadzenia i odtworzenia zieleni w obrębie całej inwestycji - poinformowała Magdalena Kujawa, kierowniczka działu marketingu MZK.

Nie tylko na Długiej...

Niestety, sytuacja z ulicy Długiej nie jest w Toruniu wyjątkiem. Na przestrzeni ostatnich lat podobnych przypadków nasadzeń, które w ogóle się nie przyjęły, było zdecydowanie więcej - wymienić możemy tu m.in. nasadzenia na Trasie Prezydenta Władysława Raczkiewicza (sukcesem zakończyło się dopiero zastąpienie pierwszych drzewek następnymi), a także niedawno na Wrzosach. W przypadku tych ostatnich mowa o ulicach Brzoskwiniowej, Czereśniowej i Sadowej, gdzie w czerwcu Rada Okręgu Wrzosy i Jar naliczyła blisko 80 uschniętych brzóz, lip i jaworów. W większości przypadków sytuacja wygląda podobnie - zasadzone drzewa usychają, bo są pozbawione bieżącej pielęgnacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto