Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Martwe raki i śnięte ryby. Co się dzieję z Wisłą w Porcie Drzewnym?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Inspektorzy WIOŚ zbadali wodę w Porcie Drzewnym
Inspektorzy WIOŚ zbadali wodę w Porcie Drzewnym WIOŚ W Bydgoszczy Delegatura w Toruniu
W związku z informacją o niebieskim zabarwieniu wody i śniętych rybach, na miejscu interweniowali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przyczyny sytuacji wyjaśniły badania próbek wody, które zostały pobrane na miejscu.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Śnięte ryby i martwe raki

Zgłoszenie o niebieskim zabarwieniu wody śnięciu ryb i martwych rakach w w Porcie Drzewnym (ul. Starotoruńska), inspektor dyżurny WIOŚ odebrał w sobotę, 22 lipca, o godz. 14:30.

- Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia inspektorzy udali się na miejsce i przeprowadzili wizję lokalną. Stwierdzono, że woda przy brzegu była koloru ciemnozielonego, z gęstą zawiesiną oraz pływającym biofilmem w kolorze jaskrawoniebieskim. Wyczuwalny był gnilny zapach biomasy wodnej - przekazuje toruńska delegatura WIOŚ w Bydgoszczy.

Jak informują inspektorzy, na miejscu nie stwierdzili oni zalegania odpadów na brzegu Wisły ani śladów zrzutu ścieków do rzeki: - Wykonane na miejscu podstawowe badania jakości wody w Wiśle nie wykazały jej zanieczyszczenia.

Badanie wody

Inspektorzy pobrali próbki wody. Po przebadaniu ich w laboratorium, stwierdzono zakwit sinicowy z dominującą, nitkowatą, spiralnie skręconą formą sinicy Anabaena crassa (Dolichospermum crassum).

- Badania zalegających na brzegu rzeki ryb i raków, przeprowadzone przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy, potwierdziły występowanie sinic, które były przyczyną śnięcia ryb i obumierania raków - dodają inspektorzy WIOŚ.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto