SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

- Sytuacja artystów i artystek z Ukrainy drastycznie zmieniła się 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu nieustannie zmagają się z koszmarem wojny, trudem egzystencji w zagrożeniu, lęku i niepewności. Próbują odnaleźć się w ekstremalnych warunkach, których artyści z innych krajów nie są w stanie sobie wyobrazić i miejmy nadzieję nigdy nie doświadczą. Mają jednak świadomość, że w obliczu takich kryzysów jakim jest wojna, sztuka ma swoje bardzo ważne miejsce i niezwykle istotna rolę. Dlatego też, artyści ukraińscy nie ustają w trudach, aby tworzyć i opowiadać, pokazywać poprze sztukę koszmar wojny, opresji i ogromną determinację. Naszym zadaniem jest natomiast przypominać o sztuce ukraińskiej, promować ją bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - podkreśla Maja Sieja z toruńskiego CSW.
Ukraińska sztuka w CSW: współpraca zaczęła się przed wojną
Ta promocja ukraińskiej sztuki jest możliwa dzięki współpracy CSW z charkowską galerią Yermilov Centre. Zaczęła się w 2020 roku, a jej efektem była wtedy wystawa "Sztuczny ból – współczesna sztuka Ukrainy". Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem jest wystawa „ZAŁOGA. Sztuka Ukrainy w czasie wojny”. Można ją oglądać w CSW od 22 września do 29 października.
Polecamy
Na wystawie prezentowane są prace 20 artystów. Powstały w czasie rosyjskiej agresji, podczas ich rezydencji w "ART KUZEMIN” w podcharkowskiej wsi. Ci artyści to (imiona i nazwiska w transkrypcji angielskiej): Artem Volokitin, Bella Logachova, Bohdan Lokatyr, Daniil Revkovskyi/Andrii Rachynskyi, Eliza Mamardashivli, Emil Mamedov, Kostiantyn Lyzogub, Konstantin Zorkin, Liliia Petrova, Oleh Kalashnik, Oleksandr Ridnyi, Oleksii Borysov, Oleksii Yalovega, Olia Fedorova, Pavlo Makov, Taras Kamennoi, Vitalii Kokhan, Vladyslav Krasnoshchok i Vladyslav Yudin. Prezentowane są obiekty artystyczne, rzeźby, filmy, fotografie, grafiki, prace malarskie ich autorstwa.
Ukraińska "ZAŁOGA" w Toruniu: ta sztuka dodaje energii i wiary
Kuratorem wystawy ze strony ukraińskiej jest dyrektor wspomnianej galerii Yermilov Centre w Charkowie Nataliia Ivanova, z ramienia CSW - prof. Krzysztof Białowicz.
Polecamy
- Projekt "Załoga" zgromadził artystów, którzy przyczynili się do wzmocnienia ducha narodu ukraińskiego. Większość prezentowanych prac powstała w ciągu ostatniego roku, pomimo zniszczeń i chaosu, niepokoju i strachu. Pierwsza prezentacja projektu w Charkowie odbyła się po zmasowanym ataku rakietowym, kiedy miasto nie miało ogrzewania, elektryczności, wody.
Dla ukraińskiej publiczności, zwłaszcza w ranionych wojną miastach, projekty wystawiennicze odgrywają ważną rolę, dodają energii i wiary w przyszłość – odżywiają uczucia, które zostały unicestwione przez wojnę. W innych krajach ukraińska sztuka jest z kolei odbierana jako świadectwo wytrwałości ludzi – tworzy obraz przerażających wydarzeń naszych czasów, w których trzeba znaleźć siłę, by w nich żyć. Ludzie jednoczą się, by walczyć, pomagać i tworzyć. Nazwa projektu - "Załoga" - odnosi się do terminologii wojskowej, mówi o zjednoczeniu ludzi we wspólnym celu, gdzie każda jednostka jest niezbędna, gdzie każda jednostka jest częścią całości - wyjaśnia Nataliia Ivanova.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?