MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowa ekspresja w Centrum Sztuki Współczesnej. Czym charakteryzuje się nurt? Najnowsza wystawa potrwa do maja

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Do CSW zawitała nowa wystawa dotycząca Nowej Ekspresji. W piątek, 16 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona jej otwarciu.
Do CSW zawitała nowa wystawa dotycząca Nowej Ekspresji. W piątek, 16 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona jej otwarciu. Grzegorz Olkowski
W piątek, 16 lutego w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej pojawiła się nowa wystawa pt. „Nowa ekspresja”. Specjalnie z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegóły powstania jedynej takiej wystawy w ostatnich latach.

Nowa ekspresja w CSW

Otwarcie nowej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej pt. „Nowa ekspresja” odbędzie się w piątek, 16 lutego o godz. 18.00. Specjalny wernisaż, który przygotowano z tej okazji, jest wydarzeniem wyjątkowym w Toruniu, bowiem niewiele wystaw poświęca się właśnie temu nurtowi w sztuce. Przed oficjalnym otwarciem wystawy zorganizowano specjalną konferencję prasową, na której opowiedziano nie tylko o tym, czym jest nowa ekspresja, lecz także zaprezentowano artystów, którzy w niej tworzyli.

Krótka historia nurtu

Wybierając się na nowo otwartą wystawę, należy wiedzieć, że Nowa ekspresja jest sztuką charakterystyczną dla lat 80. XX wieku, czyli od narodzin Solidarności oraz w czasach stanu wojennego. Nowa ekspresja osiągnęła szczyt w latach 1986-87 i do 1989 roku właściwie się wypaliła. Ostatnie wystawy odbywały się jeszcze do roku 1992. Nowa ekspresja charakteryzowała się tym, że była równolegle i równorzędnie funkcjonującym odłamem transawangardy. Obecna była nie tylko w Polsce, lecz także we Włoszech, w Niemczech, we Francji czy w USA. Polscy malarze – nazywani „dzikimi” – nie mogli funkcjonować w obiegu międzynarodowym z powodu izolacji kraju w czasie stanu wojennego czy przez bojkot państwowych sal wystawowych. „Dzicy” szerzej pokazali swoje prace dopiero w drugiej połowie lat 80.

– To jest wystawa, która gromadzi prace 36 artystów. Znajdziemy na niej około 400 obiektów. To największa wystawa, jaka miała miejsce zarówno w kraju, jak i za granicą – mówił Krzysztof Stanisławski, kurator wystawy. – Wydaje mi się, że takich wystaw już może nie być, ponieważ Nowa ekspresja jest sztuką, która rozwijała się od początku lat 80.

Polecamy

Co zobaczymy w CSW?

Na wystawie znalazły się prace najwcześniejsze, prekursorskie dla rozwoju Nowej ekspresji:

  • dyplomowe obrazy Jarosława Modzelewskiego z 1979–80,
  • wczesne płótna Ryszarda Grzyba sprzed 1980,
  • prace Włodzimierza Pawlaka z 1982.

Co ciekawe, większość prezentowanych prac pochodzi jednak z lat 1984–92. Na powierzchni 3000 mkw. zostaną zaprezentowane najbardziej charakterystyczne dla nurtu obrazy, rysunki, rzeźby i instalacje, ale także wideo i filmy, fotografie oraz dokumenty z epoki, by każdy mógł, choć w najmniejszym stopniu poczuć, jak tworzyła się sztuka w tamtych czasach. W sali kolumnowej i na całym pierwszym piętrze znajduje się panorama nurtu Nowej ekspresji i pokazy zestawów prac wybranych kilkudziesięciu artystów. W salach drugiego piętra można zobaczyć dwie obszerne wystawy indywidualne Ryszarda Grzyba i Zdzisława Nitki.

– Część prac wypożyczyliśmy z różnych muzeów oraz kolekcji prywatnych, a część od artystów i to jest najbardziej wzruszające, ponieważ znalazły się na naszej wystawie prace, które nigdy nie były prezentowane – opowiadał Krzysztof Stanisławski. – Niektóre były prezentowane wyłącznie raz. Za każdym z obrazów czy instalacją kryje się niesamowita historia.

Równolegle do przygotowań do wystawy, trwają prace nad „Wielką księgą Nowej ekspresji” – monografią tego ważnego dla polskiej sztuki zjawiska. Przygotowany został również bogaty program edukacyjny i filmowy, a w księgarni CSW bogaty wybór wydawnictw związanych z Nową ekspresją. Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza do odwiedzin i podziwiania dzieł polskich neoekspresjonistów.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto