Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruński teatr. Kopernik prawdziwy, nie z pomnika. Kolejna premiera na toruńskiej scenie teatralnej

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Premierę spektaklu "Układ splątany. Kopernik i inni" w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu zaplanowano na czwartek 14 grudnia
Premierę spektaklu "Układ splątany. Kopernik i inni" w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu zaplanowano na czwartek 14 grudnia Grzegorz Olkowski
"Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to kolejna w sezonie 2023/2024 premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz nawiązanie do 550. rocznicy urodzin najsłynniejszego torunianina.

Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

od 16 lat

Co czuł, co myślał, w co był uwikłany? Kim dla Kopernika była Anna Schilling? Kto był jego wrogiem, a kto przyjacielem? Jaki naprawdę był najsłynniejszy astronom wszechczasów? Czy nauka była dla niego ważniejsza niż wiara? Te wątki porusza spektakl "Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Opowiada o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi składają się w tej historii na bardzo współczesną opowieść.

Kopernik i inni: kolejna premiera w teatrze w Toruniu

Spektakl "Układ splątany. Kopernik i inni” będzie miał premierę na dużej scenie Teatru im. Wilama Horzycy w czwartek 14 grudnia. W czwartek 7 grudnia odbyła się jego próba medialna.

- Spektakl "Układ splątany. Kopernik i inni” to domknięcie tegorocznego planu premier oraz ważny punkt w tegorocznych obchodach Roku Kopernikańskiego w Toruniu - mówi Łukasz Czuj, dyrektor ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Polecamy

Reżyserem i autorem tekstu spektaklu "Układ splątany. Kopernik i inni" jest znany reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko. Między innymi wyreżyserował i napisał scenariusz do filmu "Mistrz i Małgorzata" według prozy Michaiła Bułhakowa oraz wielu odcinków popularnego serialu "Miodowe lata". Stworzył też film animowany i serial "Tajemnica szyfru Marabuta". Ma także na koncie wiele spektakli Teatru Telewizji.

- Spektakl "Układ splątany. Kopernik i inni" był dla mnie dużym wyzwaniem, dopóki nie przeczytałem książki Wojciecha Orlińskiego "Kopernik. Rewolucje". Jest w niej mnóstwo informacji, które ukazują Mikołaja Kopernika jako zwykłego człowieka, kogoś uwikłanego w prawdziwe życie. Postaramy się, by widzowie spektaklu zaczęli rozmyślać nad tym, jak to jest, czy ma się rewolucyjne poglądy oraz stara się godzić wiarę z nauką - mówi Maciej Wojtyszko.

Mikołaja Kopernika gra w spektaklu Przemysław Chojęta.

- Przygotowując się do roli dotarłem do informacji, że Kopernik wysnuł swoją słynną teorię i przez 15 lat ją potwierdzał. Siłował się w tym czasie ze sobą, walczył z otaczającymi go ludźmi. W ten sposób można go pokazać od ludzkiej strony - mówi Przemysław Chojęta.

- Wspaniałe jest to, że pokazujemy Kopernika jako prawdziwego człowieka, a nie postać z monumentu - dodaje Julia Sobiesiak-Borucka, grająca Annę Schilling, czyli gospodynię i towarzyszkę życia najsłynniejszego torunianina. - Anna Schilling to z kolei bardzo mądra i bardzo odważna kobieta. Zna łacinę, a poza tym mówi to, co myśli. Ma odwagę być z Kopernikiem, mimo wszystkich przeciwności wokół.

"Układ splątany. Kopernik i inni": oto twórcy spektaklu w Toruniu

Na premierę nie ma już biletów, podobnie jak na przedstawienie dzień później. Będzie grany przez kilka dni w grudniu, a potem - w styczniu.

Twórcami spektaklu "Układ splątany. Kopernik i inni" są:

 • tekst i reżyseria: Maciej Wojtyszko,
 • scenografia: Wojciech Stefaniak,
 • kostiumy: Dorothée Roqueplo,
 • muzyka: Bolesław Rawski,
 • ruch sceniczny: Jarosław Staniek,
 • projekcje wideo: Mateusz Kokot.

Polecamy

W spektaklu "Układ splątany. Kopernik i inni" występują:

 • Julia Sobiesiak-Borucka jako Anna Schilling, gospodyni i towarzyszka życia Mikołaja Kopernika;
 • Mirosława Sobik jako tancerka;
 • Przemysław Chojęta jako Mikołaj Kopernik;
 • Jarosław Felczykowski jako kowal Jan Ciechociński;
 • Łukasz Ignasiński jako poeta Jan Dantyszek;
 • Paweł Kowalski jako Tiedeman Giese, kanonik i przyjaciel Kopernika;
 • Igor Tajchman/Michał Darewski jako mim oraz jako Jerzy Joachim Retyk, uczeń, który pomógł w wydaniu "De revolutionibus";
 • Paweł Tchórzelski jako kanonik Feliks Reich;
 • Michał Ubysz jako błazen,
 • Grzegorz Wiśniewski jako służący Wojtek Cebulski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto