Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Osiedle Jar będzie Osiedlem Niepodległości. "Opinia komisji nie jest wiążąca"

Sara Watrak
Sara Watrak
Po posiedzeniu Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych wśród przeciwników zmiany nazwy osiedla wybuchł entuzjazm. Przedmiotem dyskusji był wniosek o nadanie nazwy Osiedle Niepodległości obecnemu osiedlu Jar w Toruniu.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Ministerialna komisja debatowała o nazwie osiedla Jar w Toruniu

- Członkowie podjęli jednomyślne stanowisko, że nadanie nazwy powinno być poprzedzone faktycznymi konsultacjami społecznymi i możliwością wypowiedzenia się mieszkańców na temat nazwy, co w tym przypadku nie miało miejsca. Coś, co nam wydawało się oczywiste od początku, znalazło również zrozumienie wśród autorytetów i praktyków w procesie nadawania nazw dla różnych obszarów. Jednocześnie przedstawiciele komisji kilkukrotnie podkreślali, że, pomimo historycznej konotacji nazwy Jar, nie powinna być ona absolutnie dyskredytowana, może być przyczynkiem do budowania nowej historii, a władze publiczne powinny akceptować głos społeczeństwa w tej sprawie - relacjonował Jakub Jaźwiec, przewodniczący Stowarzyszenia "Osiedle Jar", który brał udział w posiedzeniu Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych

Co to oznacza? - Wszystko wskazuje na to, że od stycznia dalej posługujemy się zwyczajową nazwą Jar - takie ma zdanie przewodniczący Stowarzyszenia.

Informacje o przebiegu prac komisji potwierdza także Marcin Łowicki z Rady Okręgu Wrzosy.

- Komisja stwierdziła, że nazwy Osiedle Niepodległości nie konsultowano z mieszkańcami. Ponadto stwierdzono, że konsultacje z 2017 roku można nazwać jedynie prekonsultacjami. W związku z tym komisja wystosowała opinie do ministra, stwierdzając, że miasto powinno przeprowadzić konsultacje – mówił Marcin Łowicki w rozmowie z Radiem PiK.

Jar jednak zmieni nazwę. "Opinia komisji nie jest wiążąca dla ministra"

Opinia komisji do jeszcze do Urzędu Wojewódzkiego nie dotarła.

- Opinia ta jest przekazywana ministrowi, który podejmuje decyzję. Opinia Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych nie jest wiążąca dla ministra, ale stanowi element zbioru argumentów, które bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji - mówi Jarosław Jakubowski, doradca wojewody, pełnomocnik wojewody ds. kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej.

W praktyce oznacza to, że, mimo opinii komisji, osiedle Jar może zyskać nową nazwę - Osiedla Niepodległości. Tak jak chcieli radni - przypomnijmy, że to z ich inicjatywy, a konkretnie Katarzyny Chłopeckiej, Wojciecha Klabuna i Michała Jakubaszka z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Bartłomieja Jóźwiaka i Łukasza Walkusza z klubu Koalicji Obywatelskiej najszybciej rozwijający się rejon Torunia ma stać się Osiedlem Niepodległości.

Osiedle Jar w Toruniu kojarzy się ze zbrodniczą Armią Radziecką

Pomysłodawcy nowej nazwy od początku powoływali się na negatywne skojarzenia słowa "jar" ze stacjonującą niegdyś w tym miejscu jednostką Armii Radzieckiej. - To formacja, której spadkobiercą jest armia rosyjska, dopuszczająca się właśnie najgorszych zbrodni podczas agresji na demokratyczne państwo, jakim jest Ukraina. Nadszedł czas, by sprawę nazwy osiedla zamknąć raz na zawsze - mówił w marcu radny Wojciech Klabun.

Polecamy

Z mieszkańcami nowej nazwy nie konsultowano. Dzień po zaprezentowaniu pomysłu toruńskiej społeczności, Rada Miasta, daleka tego dnia od jednomyślności, podjęła decyzję: osiedle Jar (które, warto to zaznaczyć, oficjalnie stanowi część Wrzosów, a jedynie potocznie nazywane jest tzw. osiedlem Jar) stanie się Osiedlem Niepodległości. Później zgodnie z przepisami prawa wniosek pozytywnie zaopiniował wojewoda, po czym przekazał go do ministerstwa, bo, zgodnie z ustawą, to minister właściwy do spraw administracji publicznej może ustalić, zmienić lub znieść urzędową nazwę osiedla. Następuje to z dniem 1 stycznia.

- W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, minister właściwy do spraw administracji publicznej zawiadamia niezwłocznie, za pośrednictwem wojewody, wnioskodawcę o przyczynach nieuwzględnienia wniosku. W praktyce lat ubiegłych minister wydaje rozporządzenie w tej sprawie w grudniu każdego roku z mocą od 1 stycznia roku następnego - mówi rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Tomasz Wiśniewski.

- Mam nadzieje, że niebawem to osiedle będzie nosić nazwę Osiedle Niepodległości, czego wszystkim życzę - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas uroczystości otwarcia poczty przy Watzenrodego.

Zobaczcie zdjęcia osiedla z drona!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto