Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń ocenia. Mieszkańcy Jaru ocenili jakość życia na swoim osiedlu. Co trzeba na nim zmienić?

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń już po raz szósty przeprowadziło ankietę MY: JAR, w której zapytało mieszkańców o to, jak im się żyje w tej części Torunia i co chcieliby w niej zmienić.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Badanie o jarze!

Ankietę w trakcie ostatnich sześciu tygodni 2023 roku wypełniło 196 osób. Jakie są największe mankamenty Jaru? Można stwierdzić, że mieszkańcy mają już powoli dosyć mieszkania na "ciągłym placu budowy", przy jednoczesnym zmniejszaniu się terenów zielonych. Brakuje im szkoły podstawowej (dzieci trzeba odwozić do oddalonej o trzy kilometry placówki) oraz sklepu wielkopowierzchniowego. Nową linię tramwajową oceniają dość pozytywnie, skarżą się za to na hałas z nią związany. Przydałoby się też więcej miejsc do rekreacji oraz usług rozrywkowych (brakuje np. pubów). Minusem jest też to, że osiedle nie rozwija się równomiernie.

Polecamy

Jako plusy wymieniono... ciszę i dużo zieleni (zapewne zależało to od tego, w jakim miejscu mieszkają ankieterzy). Wskazano też na duże bezpieczeństwo (choć nie na drogach).

Najpierw szkoła i sklep

Przejdźmy jednak do konkretów. Na pytanie jakiego rodzaju przedsięwzięcia powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności, najwięcej osób wskazało na budowę szkoły podstawowej (14,18 procent) i sklepu wielkopowierzchniowego (14,05). W dalszej kolejności mieszkańcy czekają na poprawę infrastruktury sportowej (11,92), budowę sklepu osiedlowego oraz poprawę usług rozrywkowych (po 9,79) i zainstalowanie monitoringu na całym osiedlu (8,41). Generalnie "nie życzą" sobie budowy kolejnych mieszkań i poczty (zaledwie po 0,38) oraz usług dla osób starszych (2,13).

Polecamy

Najgorzej oceniono dostęp do usług szkolnych (ponad 50 procent oceniło go na zdecydowanie niewystarczający) oraz miejsc rozrywki (aż 60). Najlepiej - miejsce do spacerów (aż 55 procent odpowiedzi "zdecydowanie wysoko"), bezpieczeństwo (prawie 60 procent "raczej wysoko"), komunikację miejską (50 procent "raczej wysoko"), dostępność miejsc parkingowych oraz estetykę, czystość i przestrzeń (po prawie 50 procent "raczej wysoko").

"Jar", a nie "Osiedle Niepodległości"

Aż 81,63 procent ankietowanych chce, by osiedle nazywało się "Jar" lub "JAR", ewentualnie "Zielony Jar" (11,73). Tylko 2,04 procent opowiedziało się za forsowana przez niektórych radnych nazwą "Osiedle Niepodległości". Aż 56,63 procent opowiedziało się za tym, by jak najszybciej osiedle stało się pełnoprawną jednostką organizacyjną miasta, tzw. "okręgiem".

Polecamy

Uczestnicy ankiety napisali też o sobie. 24,49 procent z nich zarabia powyżej pięciu tysięcy złotych, 19,39 procent między cztery a pięć tysięcy, 18,37 procent między trzy a cztery, 11,22 procent między dwa a trzy, zaś 5,10 procent poniżej dwóch (nie odpowiedziało na to pytanie 21,43 procent osób). Aż 62,76 procent ma wyższe wykształcenie, 14,80 procent do tego jeszcze ukończone studia podyplomowe, 19,90 procent średnie, a 2,04 podstawowe. 40,82 procent jest w wieku 26-34 lata, 33,16 procent ma mniej niż 18 lat (zaledwie 2,04 powyżej 55 lat). 53,06 procent żyje w związku sformalizowanym, 33,67 procent w niesformalizowanym, 11,22 procent jest singlami.

Kliknijcie w przycisk "Zobacz galerię", a znajdziecie kompletne wyniki ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto