Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda toruński Kaszczorek z lotu ptaka. Oto niesamowite zdjęcia!

pw
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona.
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona. Grzegorz Olkowski
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Jak podaje portal Toruński Serwis Turystyczny, Kaszczorek wykształcił się z północnej części Złotorii. Dzisiejsza dzielnica Torunia, wg przekazów, należała do diecezji chełmińskiej, a własności mieli tam biskupi włocławscy i mieszczanie toruńscy. Jeden z nich, Christoph von Gierken przekazał w 1509 r. sołectwo miastu Toruniowi.

W XIII wieku w Kaszczorku osadzono zakon Begardów, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Prawdopodobnie właśnie od klasztoru pochodzi nazwa miejscowości, który w dokumentach z XIV wieku nazywany był "Clostirchin". Na Toruńskim Serwisie Turystycznym czytamy, że Begardów rozwiązano w 1320 roku u przeniesiono do Dobrzejewic, a parafia i klasztor przekazano Dominikanom toruńskim.

Polecamy

Atrakcje Kaszczorka - najbardziej malowniczej dzielnicy Torunia

Malowniczej dzielnicy Torunia dotyczy legenda o wodniku Kaszczorku. Wg podań miał on schwytać księżyc, gdy ten zapragnął napić się wody z Drwęcy. Wodnik miał uwięzić księżyc na dnie rzeki. W końcu sytuację ratował Klimek - syn ratuszowego trębacza, który różdżką otworzył wody Drwęcy i uwolnił księżyc.

Oprócz zabytkowego kościoła, jedną z głównych atrakcji Kaszczorka jest tamtejszy Park Etnograficzny - oddział toruńskiego muzeum. W skansenie można oglądać przykłady budownictwa i obiektów związanych z pracą rybaków, flisaków i szkutników. Skansen wybudowano wokół oryginalnie istniejącego gospodarstwa rybacko-rolniczego. Oprócz chat, stodół i obór, znajdują się tu m.in. piec chlebowy, suszarnia do owoców, barki rybackie, wiata rybacka, tratwy flisackie oraz prom - czytamy na portalu turystyka.torun.pl.

Kaszczorek do granic Torunia włączono w 1976 roku.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto