Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Oto 9 miast w Kujawsko-Pomorskiem, w których przybyło mieszkańców. Zobacz ranking!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W naszej galerii znajdziecie 9 miast z Kujawsko-Pomorskiego, w których w ostatnich 20 latach zanotowano wzrost liczby mieszkańców >>>>
W naszej galerii znajdziecie 9 miast z Kujawsko-Pomorskiego, w których w ostatnich 20 latach zanotowano wzrost liczby mieszkańców >>>>Google Street View
W zdecydowanej większości z ponad 50 miast w Kujawsko-Pomorskiem w ostatnich 20 latach spadła liczba mieszkańców. Jedynie w 9 miastach z naszego regionu liczba ludności wzrosła. Jakie to są miejscowości? Gdzie zanotowano najwyższy przyrost? Tego dowiecie się z naszego zestawienia. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

Liczba mieszkańców miast w Polsce spada

Dzięki Narodowemu Spisowi Powszechnemu dowiedzieliśmy się, że w większości gmin (64 proc.) odnotowano spadek liczby zameldowanych mieszkańców o ponad 2 proc. (w porównaniu do 2011 roku).

- W ostatnich 10 latach silnie przyspieszyły procesy depopulacyjne we wszystkich (poza strefami podmiejskimi) gminach wiejskich oraz w miastach średnich i małych, a także miastach dużych (poza największymi pięcioma miastami) - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.

W tych miastach i gminach liczba mieszkańców wzrasta

- Na tle wszystkich polskich gmin wyróżniają się gminy podmiejskie, które od dwudziestu lat odnotowują największy wzrost liczby zameldowanych mieszkańców. Gminy przynależące do stref podmiejskich odnotowały w ostatnich 10 latach wzrost liczby ludności średnio o 10,5 proc., zaś w okresie 2002-2011 – 10,3 proc - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.

Podkreśla, że wśród 30 gmin, które od 2002 roku zanotowały najszybszy wzrost liczby ludności (powyżej 84 proc.), znajdują się wyłącznie gminy przylegające do większych miast. Są to głównie gminy otaczające

  • Poznań,
  • Warszawę,
  • Wrocław,
  • a także mieszczące się w pobliżu Trójmiasta.

Mieszkańcy wielkich metropolii coraz częściej przeprowadzają się na tereny podmiejskie.

- Nie warto dłużej tracić czasu na mieszkanie w dużym mieście, bo w jego okolicy można żyć wygodniej i wolniej. Domy i mieszkania są tańsze, łatwiej o przedszkole, rośnie poziom szkolnej edukacji, szybciej dostaniemy się do lekarza, a dojazd do metropolii staje się łatwiejszy. Satelity leżące w orbitach Warszawy, Poznania, Gdańska i Katowic, a także innych dużych miast, z roku na rok zyskują na znaczeniu - przekonuje dziennik.pl.

Oto 9 miast w Kujawsko-Pomorskiem, w których liczba mieszkańców wzrosła:

W naszej galerii znajdziecie 9 miast z Kujawsko-Pomorskiego, w których w ostatnich 20 latach zanotowano wzrost liczby mieszkańców. Zdecydowana większość miast w naszym regionie w tym okresie zanotowała bowiem spadki. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2002 i 2022. Opublikował je portal polskawliczbach.pl. Tworząc nasz ranking wzięliśmy pod uwagę procentowy przyrost.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto