MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze miejsca na grilla w Toruniu. Sprawdź, gdzie grillowanie jest dozwolone i gdzie można legalnie rozpalić ognisko

OPRAC.:
Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
W długi weekend grillować będziemy na działkach, w ogródkach, na plażach, nad jeziorami, a także w miejskich parkach. Podpowiadamy, gdzie najlepiej rozpalić grilla i legalnie ognisko w Toruniu.
W długi weekend grillować będziemy na działkach, w ogródkach, na plażach, nad jeziorami, a także w miejskich parkach. Podpowiadamy, gdzie najlepiej rozpalić grilla i legalnie ognisko w Toruniu. Sławomir Kowalski / Polska Press
Majówka od lat nierozerwalnie kojarzy nam się ze wspólnym spędzaniem czasu przy grillu. W długi weekend grillować będziemy na działkach, w ogródkach, na plażach, nad jeziorami, a także w miejskich parkach. Podpowiadamy, gdzie najlepiej rozpalić grilla w Toruniu, a także sprawdzamy, co przepisy mówią na temat grillowania w mieście i rozpalania ognisk.

Spis treści

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem to najstarsza forma gotowania. Spędzany przy ognisku czas od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi społecznych i kształtowaniu tożsamości kulturowej. Nic dziwnego, że do dziś zapach ognia kojarzy nam się z głęboko zakorzenioną przyjemnością. Majówka to czas, kiedy po zimie odpalamy po raz pierwszy nasze grille, snując plany o niezapomnianych spotkaniach w większym gronie.

Gdzie grillować w mieście? Co mówią przepisy?

Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem na rozpalenie grilla jest oczywiście teren własnej posesji. Co jeśli jednak nie mamy warunków i przestrzeni, która pozwalałaby nam na zorganizowanie spotkania w większym gronie. Wiele osób zdecyduje się w ten długi weekend na grillowanie w miejscach publicznych.

Polskie prawo nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących rozpalania grilla w parkach miejskich. Zasady korzystania z danego terenu ustala jego zarządca. Powinniśmy więc koniecznie sprawdzić, czy regulamin parku, w którym chcemy zorganizować spotkanie przy grillu, dopuszcza taką możliwość. Niektóre parki mają specjalnie wyznaczone do tego strefy, czy nawet wyposażone są w grille stacjonarne.

Trwa głosowanie...

Jak będziesz spędzać majówkę?

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku grillowania na terenie osiedli i wspólnot mieszkaniowych. To po stronie zarządcy jest decyzja, czy w regulaminie uwzględni zakaz grillowania na podlegającym mu terenie, jeśli uzna, że może być to uciążliwe dla mieszkańców. Złamanie takiego zakazu nie jest jednak w żaden sposób obarczone sankcjami wynikającymi z Kodeksu wykroczeń lub innych ustaw. Egzekwowanie go leży wyłącznie w gestii tychże administracji.

Czy za grillowanie w parku można dostać mandat?

Należy jednak pamiętać, że park jest miejscem publicznym, może być nim również teren zielony przed blokiem. O ile więc za samo zorganizowanie grilla kary nam nie grożą, jeśli jest ono dopuszczone regulaminem lub odbywa się za zgodą zarządcy, o tyle już zachowanie się jego uczestników może prowadzić do popełnienia niektórych wykroczeń, takich jak m.in. zakłócanie porządku publicznego, spożywanie alkoholu, zaśmiecanie, czy niszczenie roślinności. W takim przypadku strażnicy straży miejskich są zobowiązani do podjęcia interwencji i mogą ukarać sprawcę grzywną w drodze mandatu karnego albo skierować do właściwego sądu rejonowego wniosek o ukaranie.

Grillowanie powoduje również powstawanie odpadów i zadymienia. Uprzątnięcie tych odpadów jest obowiązkiem osoby rozpalającej takiego grilla. Ponosi ona odpowiedzialność za doprowadzenie użytkowanego terenu do stanu poprzedniego. Jeśli się z tego nie wywiąże, może zostać nałożona na nią kara grzywny w wysokości do 500 złotych lub kara nagany.

Gdzie można grillować w Toruniu? Oto najlepsze miejsca na grilla

W Toruniu jest kilka miejsc, gdzie można grillować i rozpalać ogniska. Jednym z najchętniej obleganych co roku jest Barbarka.

  • Osada Leśna Barbarka to ogólnodostępne, bezpłatne, miejsce do grillowania które znajduje się na górnej polanie. Są tam kamienne grille. Ruszty można pobrać w sklepiku po opłaceniu kaucji zwrotnej. Co istotne, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji rusztu. Na polanie górnej można także rozpalić własnego grilla. To też jedno z nielicznych miejsc, gdzie można rozpalić grilla w lesie.

  • Błonia nad Martówką stoją tu murowane grille, są także stoliki i ławki. W to miejsce można przyjść również z własnym rusztem, jest także przygotowane miejsce na ognisko;

  • Miasteczko akademickie na Bielanach przy akademikach znajdują się dwa miejsca do grillowania. Są kamienne grille, zadaszone wiaty, stoły i ławki;

  • Przystań AZS tutaj można przyjść z własnym grillem. Można go rozpalić tylko w wyznaczonym miejscu;

  • Nad lewym brzegiem Wisły w okolicach zamku Dybowskiego.

Czy można rozpalić ognisko w lesie? Wyznaczone miejsca na ogniska w Toruniu

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ognisk, a w szczególności rozpalania ognia w lasach. Nawet na terenie prywatnym wiąże się z ograniczeniami i musi się odbywać z zachowaniem środków ostrożności m.in. wynikających z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej.

Rozpalanie ognisk i grilli na terenie lasów jest natomiast zakazane, za wyjątkiem specjalnie wyznaczonych do tego stref. Polany ogniskowe to ogólnodostępne miejsca, w których można organizować prywatne imprezy bez wcześniejszego uzgadniania. Pamiętać należy o zakazie ruchu samochodowego w lasach (oprócz miejsc do tego przeznaczonych, takich jak parkingi) oraz używania sprzętu nagłaśniającego. Nie można też samodzielnie, bez zgody leśniczego, zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko - to wykroczenie. Po zakończeniu pikniku należy pamiętać o dokładnym zgaszeniu ognia.

W Toruniu legalnie można rozpalić ognisko m.in. na Barbarce gdzie jest sześć miejsc na ogniska. Za ich organizację trzeba zapłacić. Wymagana jest także wcześniejsza rezerwacja.

  • Osada Leśna Barbarka - ogólnodostępne, bezpłatne, jest także pięć miejsc na ogniska. Ogniska:

  • Błonia nad Martówką stoją tu murowane grille, są także stoliki i ławki, jest także przygotowane miejsce na ognisko.

od 7 lat
Wideo

Sałatka z młodych ziemniaków. Idealna do dań z grilla

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto