Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Keto jadłospis na cały tydzień. Zobacz co jeść na diecie ketogenicznej na śniadanie, obiad, przekąskę i kolację

Redakcja Strona Zdrowia
Redakcja Strona Zdrowia
Zobacz w galerii co jeść na śniadanie, obiad i kolację na diecie ketogenicznej oraz jakie przekąski spożywać.
Zobacz w galerii co jeść na śniadanie, obiad i kolację na diecie ketogenicznej oraz jakie przekąski spożywać. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Dieta ketogeniczna (KETO) pozwala zmniejszyć tkankę tłuszczową i zadbać o prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Zobacz KETO jadłospis na cały tydzień – co jeść na śniadanie, obiad, przekąskę i kolację.

Spis treści

Jakie są główne zasady diety ketogenicznej?

Podstawową zasadą diety KETO jest spożywanie dobrych tłuszczów, przy zminimalizowaniu węglowodanów. Konieczne jest ograniczenie produktów zawierających cukier i mąkę, rezygnacja z ziemniaków, makaronu, kaszy, ryżu. Zalecane są tłuste mięsa, ryby, oleje, nabiał oraz ziarna i orzechy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado. Jest też sporo dopuszczalnych warzyw, m.in, brokuły, papryka, pomidory, ogórki, grzyby, rukola, roszponka, natka pietruszki, koperek, szczypiorek, kolendra, jarmuż, szpinak, sałata, kapusta, kalarepa, kalafior, cukinia, bakłażan, cebula, por, czosnek. Z owoców zaleca się awokado, maliny, truskawki, jeżyny, jagody, borówki, żurawinę, porzeczkę, aronię, agrest.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to specyficzny sposób odżywiania. Wpływa na procesy metaboliczne. Opiera się na stanie ketozy - polega na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne w tej diecie jest dostarczanie tłuszczów, a nie węglowodanów.

Zalety diety ketogenicznej

Pozwala zredukować tkankę tłuszczową i nadprogramowe kilogramy. Sprzyja pracy serca i nerek, właściwemu poziomowi ciśnienia tętniczego krwi, cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Zapobiega zawałom, udarom i miażdżycy tętnic. Ketozę stosuje się też w leczeniu padaczki, cukrzycy, choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, nowotworów mózgu, bólów głowy oraz zaburzeniach snu.

Wady diety ketogenicznej

Jest to dieta uboga w witaminy i minerały. Znacznie ogranicza owoce i warzywa. Brak błonnika wywołuje zaparcia. Może pojawić się trądzik, apatia, rozdrażnienie. Dieta ta sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Nie można jej stosować u osób otyłych, mających problemy z nerkami, wątrobą i trzustką, przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Zobacz w galerii co jeść na śniadanie, obiad i kolację na diecie ketogenicznej oraz jakie przekąski spożywać.

Czytaj w serwisie
Tak na organizm działa aloes Aloes ma szerokie zastosowanie, ale trzeba umieć go stosować
Te produkty mają najwięcej witaminy C Zobacz co jest bogatsze w witaminę c niż popularna cytryna
Dodaj jeden składnik do śniadania i podkręć metabolizm Maleńkie nasiona mają mega moc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Keto jadłospis na cały tydzień. Zobacz co jeść na diecie ketogenicznej na śniadanie, obiad, przekąskę i kolację - Golub-Dobrzyń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto